Kaip sako pranešime žiniasklaidai cituojama prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė, makaronus galima paskaninti tūkstančiais padažų ir priedų – nuo mėsos iki jūros gėrybių ar daržovių.
„Nors makaronai pirmiausia siejasi su Italija, vis dėlto jų kilmės vieta – Azija. Manoma, kad pasaulyje egzistuoja net 350 skirtingų makaronų rūšių – ir maždaug keturis kartus daugiau jų pavadinimų. Taip atsitiko todėl, kad kai kurie makaronų tipai turi įvairius pavadinimus skirtingomis kalbomis. Pavyzdžiui, Italijoje makaronų pavadinimai gali skirtis net ir skirtingose regionuose“, – sako V.Juodkazienė.
Vida Press nuotr./Švieži naminiai makaronai
Pirmasis oficialus makaronų paminėjimas istoriniuose šaltiniuose užfiksuotas 1154 m. Sicilijoje. Būtent tuomet šis produktas pradėjo plisti visoje Italijoje, vėliau Europoje, o galiausiai ir pasaulyje.
Populiarėjant makaronams, virėjai pradėjo ieškoti naujų būdų, kaip patiekalą padaryti dar patrauklesnį. O XVIII a. buvo pristatytas vienas ikoniškiausių makaronų priedų – pomidorų padažas.
Skirtingos formos – skirtingi patiekimo būdai
Penkios populiariausios makaronų rūšys yra penne, spagečiai, fuziliai, rigatoniai ir taljateliai. Makaronai Italijoje tradiciškai patiekiami al dente – tai yra iki galo neišvirti. Tokiu būdu paruošti makaronai išlieka tvirti ir nepavirsta koše.
Kaip teigia V.Juodkazienė, skirtingos makaronų formos paprastai valgomos su skirtingais padažais: pavyzdžiui, spiralės formos makaronai fuziliai patiekiami su pomidorų padažu, klasikiniai ir visų taip pamėgti spagečius – dažniausiai su iš faršo ir daržovių pagamintu Bolonijos padažu, o pusmėnuliukų formos makaronai gomiti rigati gardinami daržovėmis.
Ingredientai
Sūris:
100.00 g (parmezanas)
Bazilikai:
2.00 arbat. š. (lapeliai papuošimui)
Druska:
1.00 arbat. š. (pagal skonį)
Kaip gaminti
1. Makaronus išvirkite pasūdytame vandenyje su šlakeliu aliejaus, gerai nuvarvinkite ir padėkite šiltai. Atminkite, makaronai ir druska beriami tik į verdantį vandenį, o verdant makaronus patartina kartkartėmis pamaišyti, kad jie nesuliptų ir nepriskrestų prie puodo dugno.
2. Pomidorų galus įpjaukite, vaisius nuplikykite verdančiu vandeniu, nulupkite odelę ir susmulkinkite.
3. Svogūną ir česnaką nulupkite, susmulkinkite ir, iki dailiai pagels, pakepinkite svieste. Į svogūnų troškinį sukrėskite pomidorus, šakute maigytą faršą ir vis pamaišydama kaitinkite, kol faršas patamsės.
4. Supilkite pomidorų padažą, suberkite prieskonius, dar 5 min. pakaitinkite ir nukelkite keptuvę nuo ugnies. Paruoštu padažu apliekite lėkštėse išdėliotus spagečius.
5. Tiekite apibarsčiusi tarkuotu parmezanu ir papuošusi bazilikų lapeliais.
Suskleisti
Ingredientai
Vištiena:
350.00 g (~350 - 400 g maltos vištienos (ar bet kokios kitos mėsos))
Pipirai:
1.00 žiupsnelis (šviežiai maltų)
Sūris:
1.00 sauja (tarkuoto)
Kaip gaminti
- Svogūną ir česnaką gerai susmulkinkite.
- Pusė smulkinto česnako ir svogūno suberkite į mėsą, įmuškite kiaušinį, suberkite tarkuoto sūrio, pagardinkite druska, pipirais, įberkite džiūvėsių ir viską gerai išmaišykite.
- Iš mėsos formuokite nedidelius kukuliukus.
- Makaronus virkite, kaip nurodyta ant pakuotės.
- Kukuliukus dėkite į keptuvę su šlakeliu gerai įkaitusio aliejaus ir kepkite, kol gražiai apskrus, o tada išimkite iš keptuvės.
- Į tą pačią keptuvę, kurioje kepė kukuliukai suberkite likusį smulkintą svogūną ir česnaką, šiek tiek pakepinkite, tada supilkite elektriniu trintuvu sutrintą pomidorų masę, pagardinkite druska, pipirais, žolelėmis, jei atrodo tiršta, įpilkite šlakelį vandens ir viską pakaitinkite ant nedidelės ugnies ~5 min.
- Tuomet kukuliukus sudėkite atgal į keptuvę ir viską troškinkite ~15–20 min.
- Patiekite ant spagečių uždėjus keletą kukuliukų ir užpylus gauto padažo.
Suskleisti
Ingredientai
Spagečiai:
320.00 g (kuo brangesnių, tuo geriau)
Kaip gaminti
1. Virkite pastą dideliame kiekyje vandens. Pasūdykite, bet saikingai, nes „pecorino“ sūris – sūrokas.
2. Nukošdami pastą porą samčių virimo vandens įsipilkite į atskirą indą. Nupiltus makaronus palikite karštame puode.
3. Viena ranka į puodą berkite tarkuotą sūrį. Kita ranka po truputį pilkite pastos virimo vandenį, kol susiformuos sūrio kremas. Maišykite. Pagardinkite maltais pipirais (gausiai).
Suskleisti
Kaspinėlių formos makaronus farfalius siūloma patiekti su vištiena. Viena išskirtiniausių makaronų rūšių – vamzdeliai rigatoniai yra ypač dėkingos, mat prie jų itin gerai „prilimpa“ su jais patiekiami padažai. Šiuos makaronus italai dažniausiai patiekia su mėsos pagardais.
Ingredientai
Makaronai:
250.00 g (labiausiai tinka „pennoni imperiali“ formato, bet tinka ir kiti stambesni)
Druska:
1.00 žiupsnelis (stambios)
Kaip gaminti
1. Į šiltą vandenį pamerkite saulėje džiovintus pomidorus, laikykite 20 minučių.
2. Išvirkite trumpą pastą „pennoni imperiali“ kietai „al dente“.
3. Alyvuogių aliejuje pakepinkite česnako skilteles, o kai pagels, pašalinkite. Lengvai aliejuje patroškinkite supjaustytus juostelėmis saulėje džiovintus pomidorus.
4. Smulkiai sukapokite sūdytus ančiuvius ir suberkite į padažą.
5. Nukelkite nuo ugnies ir nusunkite puodą su pasta keliomis minutes anksčiau, nei parašyta ant pakuotės.
6. Supilkite pastą į keptuvę su padažu, pabarstykite aštraus pipiro „peperoncino“ sėklytėmis ir petražolėmis, dar kartą pašlakstykite tyru alyvuogių aliejumi.
7. Patiekdami apibarstykite šviežiu raudonėliu ir brandintu „pecorino“ sūriu.
Suskleisti
Ingredientai
Makaronai:
320.00 g (tagliolini formato, rinkitės kuo natūralesnius, idealu – jei juos pagaminsite patys)
Druska:
1.00 žiupsnelis (pomidorų padažui)
Cukrus:
0.50 arbat. š. (arba pagal skonį; pomidorų padažui)
Kaip gaminti
1. Supjaustykite svogūnus, pakepinkite juos puode įkaitintame alyvuogių aliejuje. Kol svogūnai apkeps, supjaustykite šviežius pomidorus, sumaišykite juos su svogūnais. Į puodą įdėkite bazilikų pesto padažo, žiupsnelį druskos, cukraus. Pakaitinkite viską ant mažos ugnies apie 40 min.
2. Paruoškite baklažanus – nuplaukite, smulkiai supjaustykite, apšlakstykite aliejumi ir dėkite juos į tą patį puodą, sumaišykite su paruoštu padažu.
3. Švelniai sūdytame vandenyje išvirkite tagliolini makaronus, po 4 minučių nusausinkite. Sudėkite makaronus į puodą su jau paruoštu pomidorų ir baklažanų padažu, sudėkite rikotos sūrį, sumaišykite.
4. Patiekdami lėkštėje ant viršaus uždėkite dar šiek tiek sūrio, papuoškite šviežio baziliko lapeliu.
Suskleisti
Taljateliai yra šiek tiek už spagečius storesni ir plokštesni makaronai. Šios rūšies makaronų tekstūra itin lengva, todėl jais dažniausiai mėgaujamasi patiekiant su lengvu jūros gėrybių padažu. Dar vieni į taljatelius panašūs makaronai fetučiniai – jie paplitę centrinėje Italijoje ir dažniausiai patiekiami su sūrio ir daržovių padažu.
Ingredientai
Svogūnai:
1.00 vnt. (didelis, smulkiai supjaustytas)
Salierai:
1.00 vnt. (stiebas, smulkiai supjaustytas)
Morkos:
1.00 vnt. (didelė, smulkiai supjaustyta)
Kiauliena:
250.00 g (maltos; galima keisti kalakutiena)
Šoninė:
50.00 g (smulkiai supjaustytos rūkytos)
Pomidorai:
800.00 ml (konservuotų savo sultyse (tai bus 2x400 ml indeliai))
Vynas:
0.50 st. (raudonojo)
Makaronai:
500.00 g (patiekimui; idealiai tinka tagliatelle, papardelle, spaghetti.)
Kaip gaminti
- Didelėje gilioje keptuvėje įkaitinkite aliejų ir jame apkepinkite svogūnus, kol suminkštės. Suberkite smulkintus česnakus, tada salierus ir morkas, ir dar viską pakepinkite apie 3 min. Sudėkite maltą mėsą ir maišydami susmulkinkite, kad mėsa nesuliptų į gabalus. Kepinkite maišydami, kol mėsos spalva patamsės.
- Suberkite smulkintą šoninę, pomidorus su visomis sultimis, pastą, vyną ir sultinį. Įberkite druskos, pipirų, raudonėlio. Troškinkite nepilnai uždengę apie 2 valandas, kol padažas bus vienalytis ir tirštas. Jei išgaruos pernelyg daug skysčio, įpilkite dar šiek tiek sultinio arba vandens. Pabaigoje patikrinkite, ar padažui netrūksta sūrumo, pipirų.
- Patiekite su al dente išvirta pasta, ant viršaus užtarkuokite kietojo sūrio.
Suskleisti
Ingredientai
Makaronai:
500.00 g (idealu, tagliatelle t.y. ilgų ir plokščių)
Mėtos:
1.00 sauja (sauja šviežių; pabarstyti)
Petražolės:
1.00 sauja (sauja šviežių; pabarstyti)
Imbieras:
1.00 arbat. š. (malto; padažui)
Druska:
1.00 arbat. š. (padažui)
Kaip gaminti
1. Užkaiskite didelį puodą vandens, kai užvirs, pasūdykite, įberkite žiupsnį šafrano, dėkite makaronus ir išvirkite pagal instrukcijas.
2. Kol kaista vanduo makaronams ir jie verda, pasiruoškite padažą.
3. Keptuvėje įkaitinkite aliejų, dėkite sviestą, kai jis išsilydys, suberkite svogūnus ir ant vidutinės ugnies retkarčiais pamaišydami pakepinkite kol suminkštės – tai užtruks 8–10 min. Tuomet suberkite į keptuvę visus padažui skirtus prieskonius, išmaišykite ir nukelkite nuo ugnies.
4. Išvirusius makaronus nukoškite ir supilkite į didelį dubenį, supilkite padažą iš keptuvės ir labai gerai išmaišykite. Dėkite makaronų į lėkštes, o ant viršaus barstykite kapotų žalumynų ir kedrinių pinijų. Valgykite nedelsdami, skanaus!
Suskleisti
Prie makaronų būtina paminėti ir raviolius – juos galima vadinti koldūnų pusbroliais iš Italijos. Dažniausiai šie makaronai gaminami su sūrio, daržovių arba mėsos įdaru ir patiekiami su įvairiausiais padažais.
Ingredientai
Miltai:
550.00 g (500 g tešlai ir ir 50 g moliūgų padažui)
Druska:
2.00 žiupsnelis (po žiupsnelį tešlai ir moliūgų padažui)
Sūris:
100.00 g (tarkuoto parmidžano)
Moliūgai:
400.00 g (minkštimo - moliūgų padažui)
Pienas:
150.00 ml (moliūgų padažui)
Sviestas:
2.00 valg. š. (moliūgų padažui)
Muskatas:
1.00 arbat. š. (žiupsnelis - moliūgų padažui)
Kaip gaminti
1. Ant lentelės suberkite miltus, viduryje padarykite duobutę. Įmuškite kiaušinius, supilkite aliejų, vandenį, įberkite druskos ir suminkykite tešlą. Iš jos iškočiokite du plonus vienodo dydžio lakštus.
2. Ant vieno lakšto 6 cm tarpais po šaukštą išdėliokite rikotą. Sūrio kauburėlius užklokite kitu tešlos lakštu. Tešlą tarp įdaro suspauskite pirštais, tada peiliu išpjaustykite kvadratėlius. Kiekvieno kraštelius dar sykį apspaudykite pirštais.
3. Virtinukus dėkite į pasūdytą verdantį vandenį ir virkite apie 6 minutes. Padėkite šiltai.
4. Moliūgų minkštimą iškepkite orkaitėje ir sutrinkite elektriniu plakikliu.
5. Paruoškite padažą: keptuvėje išlydykite sviestą, suberkite miltus ir maišydama porą minučių kepinkite. Plona srovele maišydama supilkite pieną. Kai užvirs, sukrėskite moliūgų tyrę, įberkite muskatų, druskos ir dar kelias minutes pakaitinkite. Apliekite karštus raviolius.
6. Tiekite apibarsčiusi tarkuotu parmidžanu.
Suskleisti
Ingredientai
Aliejus:
4.00 valg. š. (tešlai ir padažui)
Vanduo:
1.00 st. (0,5 - tešlai)
Faršas:
300.00 g (300 - 400 avienos - įdarui)
Svogūnai:
2.00 vnt. (0,5 - įdarui ir 1 - padažui)
Bazilikai:
10.00 g (keli lapeliai - įdarui ir padažui smulkinti)
Pipirai:
1.00 žiupsnelis (malti - įdarui ir penkių pipirų mišinys - padažui)
Druska:
1.00 žiupsnelis (įdarui ir padažui)
Pomidorai:
300.00 g (1 indelis konservuotų - padažui)
Pomidorų pasta: (padažui) 3.00 valg. š.
Cukrus:
1.00 žiupsnelis (padažui)
Kaip gaminti
1. Iš kiaušinio, aliejaus, vandens ir miltų užminkykite kietą tešlą ir leiskite pastovėti apie 30 minučių kambario temperatūroje. Faršą sumaišykite su pipirais, smulkintu svogūnu, bazilikais, pasūdykite.
2. Tešlą plonai iškočiokite, supjaustykite keturkampiais, per vidurį dėkite įdaro, užlenkite ir gerai užspauskite kraštus. Virkite sūdytame vandenyje.
3. Padažui smulkiai supjaustykite svogūną, sugrūskite česnaką ir apkepkite su aliejumi. Į keptuvę suverskite pomidorus, šakute ar medine mentele susmulkinkite, pagardinkite pipirais, druska ir cukrumi.
4. Ant mažos ugnies troškinkite apie 20 minučių, tada sudėkite pomidorų pastą, smulkintus bazilikus ir dar troškinkite apie 10 minučių. Išvirtus raviolius sudėkite į dubenį ir apipilkite paruoštu padažu.
|
Knyga „Viskas iš faršo“ |
Receptas iš knygos „Viskas iš faršo“, kulinarė Asta Žvikienė
Suskleisti
Sakoma, kad viena populiariausių makaronų rūšių penne – tai nedideli siauri tuščividuriai vamzdeliai, juos mėgstama valgyti su pesto padažu.
Ingredientai
Makaronai:
320.00 g („bronzinių“, „penne“ formato)
Čili pipiras:
1.00 vnt. („peperoncino“ (šviežias arba džiovintas))
Kaip gaminti
1. Įpilkite į puodą 1,5 litro vandens, užvirinkite, pasūdykite kokybiška stambia druska
2. Supilkite pastą ir virkite 1–2 minutėmis trumpiau, nei nurodyta ant pakuotės.
3. Sutarkuokite pomidorus taip, kad nusiluptų odelė, ją išmeskite, minkštimą pasilikite.
4. Keptuvėje pakaitinkite aliejų, įmeskite česnako skiltelę, kai pagels, pašalinkite.
5. Į keptuvę supilkite pomidorų minkštimą ir kelias minutes pakaitinkite.
6. Supjaustykite skiltelę aitriojo „peperoncino“, pašalinkite sėklas.
7. Suberkite „penne“ į keptuvę su pomidorų minkštimu, suberkite „peperoncino“, pakaitinkite.
8. Patiekdami lėkštėje pašlakstykite tyru alyvuogių aliejumi, pabarstykite tarkuotu „pecorino romano“ sūriu ir smulkintomis petražolėmis
Suskleisti
Makaronų patiekalas, kuris nenusibosta
Tinklaraštininkė Amelija Kuzmarskė pasakoja, kad makaronai jai yra vienas tų produktų, kuriuos ji valgo ištisus metus. Anot jos, jie gali būti komfortiškas, šiltas maistas arba gaivus patiekalas, pavyzdžiui, makaronų salotos su daržovėmis. Dar vienas makaronų pliusas – jie greitai paruošiami ir lengvai galima pamaitinti visą armiją. Šįkart A.Kuzmarskė dalijasi makaronų receptu su kremišku pomidorų, rikotos ir čili padažu.
Makaronai su pomidorų ir rikotos padažu
Ingredientai:
- 2 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
- 1 vidutinis svogūnas;
- 4 česnako skiltelės;
- 0,5–1 aitrioji paprika;
- 1 skardinė (400 g) konservuotų kapotų pomidorų;
- 130 g rikotos sūrio;
- 250 g makaronų (pvz.: fetučinių ar kitos mėgstamos formos);
- druskos;
- juodųjų pipirų;
- Parmezano sūrio (patiekimui).
Tinklaraštininkės nuotr. /Makaronai su pomidorų ir rikotos padažu
Gaminimas:
1. Pirmiausia paruoškite ingredientus: smulkiai supjaustykite svogūną, česnakus ir aitriąją papriką (jei šią naudojate). Atidarykite pomidorų skardinę, pripilkite puodą vandens (kuriame virs makaronai), pasiruoškite keptuvę ar troškintuvą padažui, iš šaldytuvo išimkite rikotos sūrį.
2. Užkaiskite puodą su vandeniu, kad šis užvirtų.
3. Į įkaitintą keptuvę ar troškintuvą pilkite aliejų, berkite svogūnus, kepinkite, kol šie taps vos auksiniai. Tuomet berkite česnakus ir aitriąją papriką, viską kepinkite dar porą minučių.
4. Į keptuvę pilkite visą skardinę pomidorų ir leiskite padažui burbuliuoti apie 10 min., kol sutirštės.
5. Tuo metu į iki 40–50 °C įkaitintą orkaitę dėkite lėkštes, kuriose tieksite makaronus. Pašildyti lėkštes pravartu, nes makaronai greit ataušta, tačiau galite šį žingsnį ir praleisti.
6. Galiausiai išvirkite makaronus: į verdantį vandenį berkite šaukštą druskos ir virkite makaronus minute mažiau, nei nurodyta ant pakuotės.
7. Kai makaronai išverda, į atskirą indą įpilkite jų virimo vandens. Jo prireiks padažo konsistencijai reguliuoti.
8. Į keptuvę su sutirštėjusiu padažu dėkite šaukštelį (be kaupo) druskos ir rikotą. Išmaišykite. Tuomet įpilkite makaronų virimo vandens (taip sureguliuosite tirštumą). Pavyzdžiui, tinklaraštininkė panaudojo apie 200 ml vandens.
9. Į padažą dėkite išvirusius makaronus ir išmaišykite. Jei trūksta, pilkite dar makaronų virimo vandens.
10. Patiekite su šviežiai grūstais juodaisiais pipirais ir parmezano sūriu.