Naudingi patarimai:
1. Nesvarbu, ar bandeles mėsainiams kepėte patys, ar pirkote, prieš formuojant šį patiekalą abi bandelės puses verta paskrudinti (iš pjūvio pusės). Kai bandelė skrudiname, karamelizuojasi joje natūraliai esantys cukrūs, susiformuoja plutelė, kuri ir suteikia malonaus traškumo, ir padeda mėsainiui išlaikyti formą, į bandelę ne taip intensyviai susigeria mėsoje ir kituose prieduose natūraliai esančios sultys.
2. Kai formuosite mėsos paplotėlius, tebūnie jie kiek platesni, nei bandelės, kurias naudosite. Reikalas tas, jog kepdama mėsa traukiasi, tad jei dar neiškepęs maltinukas bus to paties skersmens, kaip bandelė, jau iškepęs ir šiek tiek susitraukęs jis bus mažokas ir tikrai nepadės suformuoti stabilaus mėsainio.
- 8 maisto ruošimo mitai, kuriuos metas pamiršti: jais tebetiki daugelis
- Švenčiame picos dieną: 8 naudingi patarimai kepėjams ir 15 receptų
- Kaip išvirti skanias varškės spurgas: patarimai, kad pavyktų, ir patikrintas receptas
- Šiltam vakarui – 10 grilyje keptų vištienos patiekalų idėjų: nuo vėrinukų iki mėsainių
3. Mėsą maltinukams galima rinktis pačią įvairiausią, tačiau pageidautina, kad ji nebūtų itin liesa, tarkime, vištų krūtinėlė bus nekoks pasirinkimas, verčiau jau šlaunelių mėsa. Tas pats galioja ir kitų rūšių mėsai. Riebaliukai užtikrins, kad iškepęs maltinukas nebus sausas (žinoma, svarbūs ir kiti faktoriai).
4. Jei ruošiate nemažai mėsainių, mėsą verta dalinti į lygias dalis, netgi pasverti. Orientacinis vieno maltinuko svoris – 160–180 g. Kai suformuosite paplotėlius, bent keliolikai minučių dėkite juos į šaldytuvą, o prieš pat kepant nusausinkite popieriniu rankšluosčiu ir plonai patepkite aliejumi.
5. Mėsos neverta gardinti itin agresyviais, ryškiais prieskoniais, grynumo mėgėjai netgi rekomenduoja tik druską ir šviežiai maltus juoduosius pipirus. Žinoma, jei mėgstate kiek aštriau, niekas neuždraus jums įberti aitriųjų paprikų dribsnių ar Kajeno pipirų, jei mėgstate Artimųjų Rytų prieskonių dvelksmą, pravers žiupsnelis malto kumino ar net cinamono.
6. Ruošiantis kepti mėsainių paplotėlius svarbu ne tik gerai įkaitinti grilį, taip pat būtina sekti ir maltinuko kepimo laiką, o jei turite specialų termometrą – ir vidinę jo temperatūrą. Mėsos iškepimo lygis – skonio reikalas, tačiau orientyrai būtų tokie:
- „Rare“ mėsos iškepimo lygis: maltinuką kepti maždaug po 3 min. iš kiekvienos pusės, vidinė temperatūra – 50 °C–52 °C.
- Vidutiniškai „rare“ mėsos iškepimo lygis: kepti maždaug po 4 min. iš kiekvienos pusės, vidinė temperatūra – 55 °C–57 °C.
- Vidutiniškai iškepta mėsa: kepti maždaug po 5 min. kiekvieną pusę, vidinė temperatūra – būti 60°C–63°C.
- Vidutiniškai gerai iškepta mėsa: kepti maždaug po 6 min. iš kiekvienos pusės, vidinė temperatūra – 65 °C–68 °C.
- Visiškai gerai iškepta mėsa: kepti po 7 min. iš kiekvienos pusės, vidinė temperatūra – 70 °C ar kiek daugiau.
7. Mėsainius mėgstame gardinti įvairiausiais priedais – agurkėliais, svogūnais, pomidorais, salotomis, grybais... Tačiau labai svarbu, kad šie priedai nesuteiktų per daug drėgmės, bus nemalonu ir itin nepatogu valgyti. Kai kurias daržoves galima trumpai paskrudinti, kad jos kiek pasausėtų. Kita gudrybė – tinkamai sluoksniuoti, tarkime, pomidoro, kuris paprastai visada būna sultingas, nedėkite tiesiai ant bandelės, tegul jis gula ant salotos lapo ar maltinuko.
O dabar metas rinktis receptą:
1. Pirmiausia sumaišykite marinatui skirtus produktus. Gautu marinatu aptepkite mėsą ir palikite valandai, o tada ant grilio kepkite iš abiejų pusių maždaug po 4–5 min.
2. Padažui skirtus ingredientus sumaišykite, pagardinkite druska ir maltais pipirais.
3. Bandeles iš vidinės pusės aptepkite ištirpintu sviestu ir apskrudinkite ant grilio.
4. Formuokite mėsainius: ant bandelės apačios dėkite ingredientus tokia tvarka: padažas, salotos lapas, kepta vištiena, pomidoras, padažas, bandelė.
1. Bandelę iš vidinės pusės aptepkite ištirpintu sviestu, paskrudinkite. Apkepkite sūrio gabalėlius.
2. Ant bandelės dėkite ingredientus tokia tvarka: padažas, gražgarstė, balzamiko kremas, keptas sūris, bandelės viršus.
1. Nuplaukite ir susmulkinkite salotas. Nuplaukite ir griežinėliais supjaustykite pomidorus. Nulupkite ir 3–4 mm storio griežinėliais supjaustykite svogūnus. Taip pat griežinėliais supjaustykite ir marinuotus agurkus.
2. Dubenyje jautieną sumaišykite su prieskoniais ir žiupsniu druskos. Suformuokite 6 bandelės dydžio didkepsnius.
3. Svogūnus kepkite keptuvėje ant vidutinės ugnies 4–5 minutes. Pabarstykite druska ir pipirais. Sudėkite į lėkštę.
4. Didkepsnius kepkite keptuvėje po 3–5 minutes iš abiejų pusių.
5. Bandeles perpjaukite per pusę. Viršutinę dalį ištepkite pomidorų padažu, o apatinę – majonezu. Ant apatinės bandelės dalies paskirstykite salotų, dėkite svogūnų. Ant jų uždėkite didkepsnį, tada 1 čederio sūrio riekelę, pomidorų ir marinuotų agurkų griežinėlį. Užvožkite viršutinę bandelės dalį ir ragaukite.
1. Faršą sumaišykite su „Vorčesterio“ padažu ir formuokite paplotėlius. Kepkite juos ant kepsninės.
2. Bandeles pašildykite ant kepsninės, perpjovę per pusę.
3. Ant bandelės pusės dėkite iškeptus vištienos paplotėlius, majonezą, pomidorą, salotas, antrą bandelės pusę.
1. Džiūvėsius suberkite į didelį dubenį ir užpilkite juos pienu. Palikite apie 5 minutes pastovėti, kol džiūvėsiai išbrinks.
2. Tuo metu grūstuve arba elektriniu smulkintuvu susmulkinkite pankolių sėklas, druską ir aitriosios paprikos dribsnius.
3. Į puodą su išbrinkusiais džiūvėsiais sudėkite maltą mėsą, suberkite likusius produktus ir gerai viską maišykite apie 2–3 minutes, kol visi skoniai susijungs.
4. Šlapiomis rankomis formuokite plokščius norimo dydžio mėsainius. Kepkite juos ant gerai įkaitintų grotelių (BGE įkaitinkite iki 280–300 C) maždaug po 4–5 minutes kiekvieną pusę, kol išorėje įsispraus apskrudę rėžiai, o vidus liks sultingas.
5. Patiekite su apkeptomis bandelėmis arba be jų, su skrudintomis bulvytėmis ir su šviežiomis salotomis bei mėgstamu padažu.
- Nuplaukite ir nusausinkite salotų lapus.
- Jautienos faršą pagardinkite druska ir pipirais bei gerai išmaišykite iki lipnios masės.
- Iš šios masės suformuokite 2 plokščius kotletus.
- Nuplaukite pomidorą, pašalinkite kotelį ir supjaustykite griežinėliais.
- Svogūną nulupkite ir supjaustykite žiedeliais.
- Keptuvėje įkaitinkite aliejų. Įdėkite kotletus ir kepkite iš abiejų pusių apie 5 minutes.
- Pridėkite šoninę ir apskrudinkite. Tada iš keptuvės išimkite kotletus ir šoninę.
- Svogūnų žiedelius apkepkite riebaluose. Ant svogūnų uždėkite pomidorų griežinėlius bei kotletus ir apvertus palaikykite, kad jie sušiltų.
- Rugines duoneles perpjaukite pusiau ir perpjautos pusės paviršių paskrudinkite keptuvėje arba orkaitėje.
- Visas 4 puseles aptepkite MAGGI kečupu.
- Ant apatinių puselių uždėkite salotas, kotletus, svogūnus, šoninę, pomidorų griežinėlius ir čederio sūrį.
- Uždėkite viršutines duonelės puseles. Patiekite su likusiu kečupu.
- Jautienos faršą sumaišykite su garstyčiomis, įspauskite česnako, įberkite mairūnų, druskos, pipirų ir gerai viską išminkykite. Suformuokite du plokščius kotletukus ir kepkite su šlakeliu aliejaus „grill“ keptuvėje apie 5 minutes iš abiejų pusių.
- Kol mėsainiai kepa, bandeles perpjaukite pusiau ir pakepinkite keletą minučių sausoje keptuvėje. Ant vienos bandelės puselės dėkite kelis lapus salotų, pusę keptos paprikos, mėsainį, uždėkite šaukštą pomidorų padažo ir uždenkite kita bandelės pusele. Mėsainius galite pagardinti plonai pjaustytais raudonaisiais svogūnais, pomidorų ar agurkų griežinėliais.
Knyga „30 minučių virtuvėje“ |
Receptas iš knygos „30minučių virtuvėje“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
Vos tik išgirdus žodį „mėsainis“, prieš akis akimirksniu iškyla greitojo maisto restoranų tinklai. Tuo metu, kai vieni iš mūsų pasiduoda greitojo maisto vilionėms, o kiti vis dar kovoja ir bando laikytis nuo tokių restoranų kuo atokiau, siūlome griauti greitojo maisto stereotipus: namuose tokį maistą galime gaminti ir lėtai, ir sveikai, ir skaniai. Naminiai mėsainiai – puikus pavyzdys. Jei tik galite tėčio pietums skirti porą valandų, būtinai iškepkite namines mielines bandeles ir patys paruoškite naminius vištienos kotletukus. Tikime, kad nustebs visa šeima – namuose ruošti mėsainiai drąsiai gali varžytis su bet kuriais kada nors ragautais mėsainiais iš greitojo maisto restoranų!
Labai dažnai tokie paprasti, žemiški, tačiau nuoširdūs dalykai yra pačios geriausios ir brangiausios dovanos. Sukurkite tėčiui mažą šventę ir nustebinkite jį sočiais bei gardžiais pietumis!
IŠKEPKITE BANDELES
1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 ˚C temperatūros.
2. Sumaišykite vieną puodelį miltų su mielėmis ir druska. Minkštą sviestą supjaustykite kubeliais ir įmaišykite į miltų mišinį. Supilkite šiltą vandenį ir gerai sumaišykite. Tuomet dalimis suberkite likusius miltus ir išminkykite vientisą, elastingą ir nelipnią tešlą. Suformuokite rutulį ir perdėkite jį į aliejumi išteptą dubenį. Uždenkite dubenį rankšluostėliu ir palikite šiltoje vietoje maždaug valandai, kol tešla pakils dvigubai.
3. Pakilusią tešlą dar šiek tiek paminkykite ir padalykite į šešias lygias dalis. Iš visų dalių suformuokite lygias apvalias bandeles. Sudėkite jas į kepimo popieriumi išklotą kepimo skardą, palikdami tarp bandelių bent 5 cm tarpus. Uždenkite skardą su bandelėmis rankšluostėliu ir palikite pakilti dar pusvalandžiui.
4. Pakilusias bandeles aptepkite plaktu kiaušiniu ir apibarstykite sezamo sėklomis. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 15–20 min., kol bandelės taps gražiai auksinės spalvos.
IŠKEPKITE KOTLETUKUS
1. Kol bandelės kepa, visus kotletukams skirtus produktus sumaišykite dubenyje. Šiek tiek sudrėkintomis rankomis suformuokite 6 apvalius plokščius kotletukus. Sudėkite juos ant padėklo, uždenkite maistine plėvele ir palaikykite šaldytuve apie valandą, kad į vištieną įsigertų prieskoniai.
2. Grilio keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus. Sudėkite paruoštus kotletukus ir kepkite apie 5–7 min., kol gražiai apskrus. Tuomet atsargiai su mentele apverskite ir kepkite dar apie 5 minutes, kol ir antra kotletuko pusė bus gražios aukso spalvos.
3. Bandelės tikriausiai jau bus iškepusios – išimkite jas iš orkaitės ir sumažinkite orkaitės temperatūrą iki 160 ˚C temperatūros.
4. Išimkite iškeptus kotletukus iš keptuvės ir perkelkite ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos. Ant viršaus uždėkite po riekelę pomidoro ir po riekelę mocarelos. Dėkite kepimo skardą į įkaitintą orkaitę ir kepkite kelias minutes, kol sūris išsilydys. Išimkite apkeptus kotletukus iš orkaitės.
PARUOŠKITE MĖSAINIUS
1. Kol kotletukai kepa orkaitėje, paruoškite česnakinį jogurto padažą: dubenėlyje sumaišykite trintą česnaką, maltus juoduosius pipirus ir natūralų jogurtą (jeigu norite, galite naudoti majonezą).
2. Iškeptas bandeles perpjaukite išilgai per pusę į dvi dalis. Apatinę bandelę aptepkite česnakiniu padažu, uždėkite porą salotos lapelių. Ant salotų dėkite šiltą apkeptą kotletuką, ant kotletuko – šaukštą pomidorų padažo. Uždėkite viršutinę bandelės dalį.
3. Patiekite nedelsiant. Skanaus!
Mėsainius tėčiui ruošė Asta Černė
1. Į gilų indą sudėkite jautieną, kiaulieną, įmuškite kiaušinį, įpilkite padažų arba įberkite prieskonių ir gerai išmaišykite.
2. Masę padalykite į šešias lygias dalis ir suformuokite kotletus. Iškepkite keptuvėje arba ant grotelių.
3. Bandeles perpjaukite ir iš pjovimo pusės apkepkite.
4. Bandelių puseles aptepkite majonezu su garstyčiomis, uždėkitepo lapą salotų, karštą kotletą. Pabarstykite tarkuotu sūriu, uždėkite po pakepintą griežinėlį šoninės, marinuotų agurkėlių ir troškintų burokėlių. Užvožkite likusiomis bandelių puselėmis ir patiekite.
Troškinkinti burokėliai:
1. Aliejų įkaitinkite keptuvėje, sudėkite susmulkintus svogūnus ir kepkite apie 5 minutes. Pabarstykite druska, pipirais.
2. Sudėkite tarkuotus burokėlius, susmulkintus riešutus, aitriąsias paprikas, pomidorus, įpilkite acto, įmaišykite cukrų. Užvirinkite, sumažinkite ugnį ir ant silpnos ugnies troškinkite maišydami apie 40 minučių.
3. Atvėsinkite ir įmaišykite petražoles.
Knyga „Geri receptai“ |
Receptas iš knygos „Geri receptai“, kulinarė Asta Žvikevičienė
1. Faršą sumaišykite su labai smulkiai pjaustytu svogūnu, aitriuoju pipiru, tabasko padažu, pagardinkite pipirais ir druska. Suformuokite 4 paplotėlius, aptepkite juos alyvuogių aliejumi ir kepkite ant grotelių 200 laipsnių orkaitėje (įjungę ventiliatorių) 10–12 minučių, kol gražiai apskrus.
2. Bandelės pagrindą aptepkite majonezu, uždėkite dvi riekeles sūrio, pomidorų padažo, karštą mėsainį, ant viršaus uždėkite kelis griežinėlius pomidoro, salotų lapų ir vėl pusę bandelės.
Knyga „Viskas iš faršo“ |
Receptas iš knygos „Viskas iš faršo“, kulinarė Asta Žvikienė