Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Metas pradėti ruošti Kalėdų stalo puošmeną – brandintą pyragą: specialistė dalijasi sutaupyti padėsiančiais patarimais

Tradiciškai brandintas pyragas kepamas iškart po Vėlinių, bet iki tol, norint sutaupyti, jau galima dairytis nuolaidų džiovintiems vaisiams ir uogoms, nes būtent jų pyragui prireiks net kilogramo. Toks brandintas pyragas ilgai išsilaiko šviežias, be to, iškepus mažesnių, gali būti puiki dovana draugams ar artimiesiems. Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, nors džiovintuose vaisiuose koncentruojasi kalorijos, mineralinių medžiagų kiekis 100 gramų produkto išlieka netgi didesnis nei šviežiuose. Prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovė Sandra Čirė pastebi, jog džiovinti vaisiai ir riešutai populiariausi būna šaltuoju metų laiku, artėjant didžiausioms metų šventėms, o jų įsigyti pravartu iki spalio 17 dienos, kuomet su lojalumo kortele parduotuvėse taikoma iki 25 proc. nuolaida.
Brandintas pyragas
Brandintas pyragas / RIMI nuotr.

Angliška tradicija, prigijusi ir Lietuvoje

Kadaise avižinę košę, pagardintą slyvomis, neturtingi anglai valgydavo Kalėdų išvakarėse, kad po ilgo pasninko galėtų pagaliau pasisotinti. Ilgainiui košė buvo pagerinta džiovintais vaisiais, medumi, prieskoniais, kol galiausiai virto kalėdiniu pudingu. XVI a. iš pirminio recepto buvo išbraukti avižiniai dribsniai, pridėta sviesto, kvietinių miltų ir kiaušinių – taip vėliau jis tapo pyragu su džiovintais vaisiais, kurio receptas su variacijomis pasklido po daugelį šalių.

Ant Kalėdų stalo jis geidžiamas ir Lietuvoje, o pasigaminti jį nėra brangu, jei pasiruošime iš anksto – apgalvoję, ko reikės švenčių stalui. Vėliau tereikia kantrybės ir valios laikant jį beveik du mėnesius iki Kalėdų ir vis atvyniojant neparagauti, nes džiovintų vaisių ir prieskonių aromatui išties sunku atsispirti. Be to, pyragas populiarus, nes kiekvienas gali rinktis mėgstamiausius džiovintus vaisius ir uogas, o jų proporcijos nesvarbios – tik bendras svoris.

RIMI nuotr./Mitybos konsultantė dr. Edita Gavelienė
RIMI nuotr./Mitybos konsultantė dr. Edita Gavelienė

Prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovė Sandra Čirė pastebi, kad populiariausi džiovinti vaisiai ir uogos parduotuvėse – slyvos, spanguolės, datulės bei razinos, bet sparčiai populiarėja ir džiovinti mangai, figos, bananai. „Džiovinti produktai į mūsų parduotuvių lentynas atkeliauja iš viso pasaulio. Juos atsirenkame pagal mūsų kokybinius reikalavimus ir aukštus standartus, turimus reikiamus sertifikatus bei tvarumo kriterijų atitikimą, tad pirkėjai gali drąsiai rinktis iš gausaus mūsų asortimento džiovintus vaisius ir uogas tiek kasdienos racionui, tiek šventiniams kepiniams“, – pažymi specialistė.

Jei nusipirkote džiovintų vaisių ar uogų per akcijas ir norite jas išlaikyti kuo ilgiau, specialistai pataria jas laikyti kuo vėsesnėje patalpoje, vengti tiesioginių saulės spindulių, aukštos temperatūros bei drėgmės.

Džiovinti vaisiai ir riešutai – gera saldėsių alternatyva

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad daugumoje džiovintų vaisių yra gausu antioksidantų, kurie stiprina imuninę sistemą, taip pat skaidulų, reikalingų žarnyno sveikatai užtikrinti. Tiesa, juos reikėtų skanauti saikingai, nes džiovinti vaisiai turi daugiau kalorijų, nei švieži. „Jie galėtų būti puikus pasirinkimas ieškantiems alternatyvos saldumynams: jei norisi kažko saldaus, geriau negriebti bandelių ar saldainių, bet imti džiovintą vaisių, kuris gali suteikti energijos bei maistinių medžiagų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad džiovinti vaisiai nebūtų paskaninti papildomais sirupais ar aplieti šokoladu – tokie džiovinti vaisiai jau patenka į desertų kategoriją, nes juose dirbtinai padidintas greitai įsisavinamų angliavandenių kiekis“, – primena gydytoja dietologė.

RIMI nuotr./Džiovinti vaisiai - neatsiejama brandintų pyragų dalis
RIMI nuotr./Džiovinti vaisiai - neatsiejama brandintų pyragų dalis

Pyrago recepte naudojami ir migdolai, kurie, pasak gydytojos dietologės dr.E.Gavelienės, neabejotinai yra itin maistingas produktas, tinkantis sveikatai palankiai mitybai. Ji sako, kad riešutai tampa puikiu užkandžiu tiems, kas nori išvengti tokių ligų kaip širdies ir kraujagyslių susirgimai ar cukrinis diabetas. Puikia riešutų savybe gydytoja įvardijo ir jų suteikiamą sotumo jausmą. „Keletas lėtai sukramtytų riešutų priešpiečiams leis ramiai sulaukti pietų, arba puikiai tiks tiems, kurie anksti pavakarieniavo, bet užtruko su vakariniais darbais ir jaučia alkį prieš miegą. Šis sotumą reguliuojantis efektas susijęs su keletu maistinių medžiagų, tarp jų – ir baltymai “, – pasakoja E.Gavelienė.

Rimi“ siūlo pradėti iš anksto ruoštis brandinto kalėdinio pyrago, kuris taps jūsų šventinio stalo žvaigžde, gamybai.

RECEPTAS

Brandintam kalėdiniam pyragui reikės:

1 kg džiovintų vaisių ir uogų mišinio (razinų, spanguolių, slyvų, figų, abrikosų, ananasų – rinkitės, ką mėgstate);

1 apelsino žievelės ir sulčių;

1 citrinos žievelės ir sulčių;

150 ml brendžio arba romo ir dar šiek tiek laistymui;

250 g minkšto sviesto;

200 g rudojo cukraus;

175 g miltų;

100 g maltų migdolų;

½ šaukštelio kepimo miltelių;

2 šaukštelių prieskonių mišinio meduoliams;

1 šaukštelio malto cinamono;

¼ šaukštelio maltų gvazdikėlių;

100 g migdolų dribsnių;

4 didelų kiaušinių;

1 šaukštelio vanilės ekstrakto.

Gaminimo eiga:

1. Į didelį puodą sudėkite džiovintų vaisių ir uogų mišinį (didesnius vaisius pasmulkinkite), sviestą, cukrų, 1 apelsino ir 1 citrinos žievelę, supilkite iš jų išspaustas sultis ir brendį.

2. Mišinį ant vidutinės kaitros užvirkite, tada sumažinkite kaitrą ir virkite dar 5 minutes. Supilkite masę į didelį dubenį ir palikite 30 minučių atvėsti.

3. Įkaitinkite orkaitę iki 150 C. Gilią 20 cm torto formą išklokite dvigubu kepimo popieriaus sluoksniu.

5. Į atvėsusius vaisius suberkite miltus, maltus migdolus, įmaišykite kepimo miltelius, prieskonius, migdolų dribsnius, įlašinkite vanilės ekstrakto, supilkite lengvai paplaktus kiaušinius ir viską gerai išmaišykite. Tešlą supilkite į paruoštą kepimo formą, išlyginkite viršų mentele ir kepkite apie 2 valandas.

6. Išimkite pyragą iš orkaitės, smeigtuku pradurkite jame skylutes ir užpilkite 2 valgomuosius šaukštus pasirinkto alkoholio. Palikite pyragą visiškai atvėsti skardoje. Vėliau suvyniokite jį į kepimo popierių ir foliją, kas savaitę pašlakstykite keliais šaukšteliais alkoholio. Paskutinę savaitę prieš Kalėdas pyrago nebelaistykite.

Skanaus!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos