► Burokėliai
Šis šakniavaisis – nuostabus vitaminų užtaisas. Jame gausu vitaminų C, D, E, PP, B grupės vitaminų, taip pat įvairių mineralinių medžiagų: seleno, cinko, magnio, natrio, fosforo, jodo, geležies, kalio kalcio. Ši daržovė (100 g yra 40 kcal) valo organizmą nuo toksinų ir užkerta kelią priešlaikiniam senėjimo procesui. Be to, burokėliai – puiki profilaktikos priemonė sergant širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis ligomis. Gaminant maistą, juos galima vartoti ir žalius, ir mums įprastus virtus.
Ką skanaus pasigaminti iš burokėlių, SKAITYKITE ČIA.
► Ropės
Ši daržovė, kaip ir burokėlis, – spalio mėnesio žvaigždė. Šiuo metu šviežių ropių (100 g yra 30 kcal) be didelio vargo galima rasti ne tik maisto turgeliuose, bet ir prekybos centruose. Jose yra karoteno, vitaminų E, PP, C ir augalinių baltymų. Jei patiekalus dažnai paskaninsite šia daržove, galėsite grožėtis pagerėjusia, pagražėjusia veido oda, sustiprinsite imunitetą. Iš ropių galima pagaminti puikias salotas arba vietoj bulvių įdėti jų į gardžią barščių sriubą.
► Salierai
Ši daržovė išties ypatinga: 100 g salierų yra tik 13 kcal! Joje gausu vitaminų A, K, C ir B grupės vitaminų, yra beta karoteno, taip pat nestinga mineralinių medžiagų, pavyzdžiui, kalio, cinko, geležies, fosforo. Salierų sultys ir salotos efektyviai pašalina iš organizmo toksinus. Be to, ši daržovė – tai nepamainoma pagalbininkė kamuojant šlapimo pūslės ir skrandžio ligoms.
► Žiediniai kopūstai
Tai būtinas produktas spalio mėnesio valgiaraštyje. 100 g žiedinių kopūstų yra 30 kcal. Iš daržovių gausos jie išsiskiria vertingomis aminorūgštimis, yra kone visi žmogui reikalingi vitaminai. Kadangi šių kopūstų žiedai turtingi augalinių baltymų ir lengvai virškinamos ląstelienos, nenuostabu, kodėl medikai valgyti šias daržoves rekomenduoja virškinamojo trakto problemų turintiems žmonėms. Iš žiedinių kopūstų galima išvirti nuostabią trintą sriubą arba iškepti sotų ir mūsų sveikatai naudingą apkepą.
Daugybę idėjų, ką ruošti iš žiedinių kopūstų, RASITE ČIA.
► Spanguolės
Šios uogos (100 g yra 26 kcal) – vieni naudingiausių rudens sezono produktų. Spanguolė – puikus antioksidantas: ji saugo mūsų organizmą nuo laisvųjų radikalų ir gina šalin senėjimo procesą. Šioje uogoje nestinga vitamino C ir kalio druskų, todėl tai ypač veiksminga profilaktikos priemonė nuo peršalimo. Jeigu karščiuojate, jūsų savijauta tikrai pagerėtų išgėrus puodelį karštos spanguolių arbatos.
Receptų su spanguolėmis IEŠKOKITE ČIA.
► Vynuogės
Kaip ir spanguolės, jos irgi yra galinga antioksidantų bomba. Į vynuogių sudėtį įeina resveratrolis, kuris, mokslininkų teigimu, ypač padeda sergant tromboflebitu (tai susirgimas, susijęs su venų sienelių uždegimu ir trombų susidarymu jose), išsėtine skleroze, širdies ir kraujagyslių ligomis. Be to, teigiama, kad ši biologiškai veikli medžiaga pristabdo net piktybinių auglių vystymąsi. Vynuogėse (100 g yra 65 kcal) taip pat nestinga vitaminų C, B, P, mikroelementų ir fermentų. Šias sultingas uogas galima valgyti vienas, gerti jų sultis arba naudoti kaip įdarą sluoksniuojant tortą.
► Graikiniai riešutai
Šias rudens gėrybes tiesiog privalu įtraukti į savo racioną. Graikiniai riešutai – baltymų, vitaminų B1, B2, PP, C, jodo, karoteno, eterinių aliejų, mangano, cinko lobynas. Maža to, jų branduoliuose randama labai vertingos medžiagos – juglono, kuris yra natūralus gamtinis antibiotikas, pasižymintis antigrybelinėmis savybėmis ir stipriu baktericidiniu poveikiu. Graikinius riešutus galima valgyti vienus, įberti jų į salotas arba paskaninti jais kokį desertą. Tačiau nepamirškite, kad šie riešutai be galo kaloringi – 100 g yra 654 kcal! Taigi, mėgaudamiesi jais, pernelyg neįnikite.
► Kriaušės
Dėl vitaminų gausos, geležies, ląstelienos ir kitų organizmui naudingų medžiagų kriaušės (100 g yra 42 kcal) tiesiog nepakeičiamos spalio mėnesio valgiaraštyje. Šie vaisiai sveika ne tik dėl vitaminų ( A, C, B1, B2 ir E) ir antioksidantų: kriaušėse taip pat slypi didelis kiekis lengvai pasisavinamos geležies, kuri ypač teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, folio rūgšties, patikimai saugančios odą nuo senėjimo. Iš kriaušių galima išvirti nuostabaus skonio uogienę, įdėti jų plakant pieno kokteilį arba kepant kokį saldų skanėstą.
Ką skanaus galima pagaminti iš kriaušių, SUŽINOSITE ČIA.