Naujoje vietoje – parduotuvė ir restoranas, Turkijos ir Graikijos virtuvės

Turkija ir Graikija daugeliui asocijuojasi su šiltomis atostogomis ir skaniu maistu. Nenuostabu, kad grįžti ten norisi dar ir dar kartą. Įsimylėjusiems šių šalių virtuvę tūkstančio kilometrų nebereikės įveikti – autentiškais turkų ir graikų virtuvės patiekalais galima mėgautis Vilniuje įsikūrusiame restorane „Meze“, rašoma pranešime spaudai.
Patiekalas Karışık Izgara
Patiekalas Karışık Izgara / Restorano nuotr.

Restorano koncepcija lietuviui šiek tiek neįprasta – maisto parduotuvė-restoranas. Tačiau „Meze“ savininkai tokiu sprendimu neabejoja: tai vieta, kur susipina gilios kulinarinės tradicijos, meilė maistui ir bendravimo kultūra.

„Stambulas – multikultūrinis miestas, vienas didžiausių pasaulyje, jame susimaišo Europa ir Azija. Į Lietuvą norėjome atvežti dalelę savo kultūros, juolab kad čionykščiai ja domisi, mėgsta mūsų maistą. Vieni užsuka norėdami paragauti kažko naujo, kiti – nes jau pamėgo mūsų maistą“, – pasakoja parduotuvės-restorano „Eastanbul“ savininkas turkas Utku Boyra.

Autentiškus Turkijos ir Graikijos patiekalus restorane gamina 27-erių metų virtuvės šefas iš Graikijos Christosas Georgogiannopoulos.

Restorano nuotr. /Christos Georgogiannopoulos ir Utku Boyra
Restorano nuotr. /Christos Georgogiannopoulos ir Utku Boyra

Patirties sėmėsi iš vieno geriausių Graikijos šefų

Tapti virėju Christosas nusprendė dar mokykloje. Ekonomikos studijos jo vaikystės svajonės nenugalėjo – laisvu nuo mokslų laiku dirbo restorane. Šis darbas ir padėjo Christosui apsispręsti – metęs ekonomikos studijas, jis dvejus metus mokėsi vienoje garsiausių kulinarijos mokyklų Atėnuose „Le Monde“, vėliau žinias tobulino Paryžiuje.

Grįžęs į Graikiją vaikinas įsidarbino pripažintame, nacionaliniu apdovanojimu įvertintame restorane prabangiame „St.George Lycabettus Boutique“ viešbutyje. Laisvadieniais dirbdavo kituose restoranuose. „Tai buvo neįkainojama patirtis, – sako virtuvės šefas. – Turėjau galimybių semtis žinių iš Vasilio Milioso, vieno geriausių Graikijos šefų.“ Po tarnybos kariuomenėje aistra gaminti Christosą atvedė į Vilnių.

Restorano nuotr. /Restorano-parduotuvės interjeras
Restorano nuotr. /Restorano-parduotuvės interjeras

Kuria naują verslo koncepciją

Su turkų verslininku Utku Boyra Christosą suvedė aistra maistui. „Iš Graikijos į Lietuvą mes vežame alyvuoges, alyvuogių aliejų, ten ir susipažinome. Papasakojau jam savo restorano viziją, Christosui ji patiko, nusprendėme kartu dirbti“, – pasakoja Utku ir tikina puikiai žinantis, kad restorano sėkmė priklauso nuo gero šefo.

Tuo metu Christosui teko rinktis – vykti į Londoną ar kurti restoraną Vilniuje. Jis pasirinko Vilnių. „Jūsų šalyje matau daug potencialo, įdomu kurti visiškai naują verslo modelį, tai tarsi žingsnis į priekį. Man patinka jūsų šalis, čia galima stebėti visus keturis metų laikus“, – sako šefas, restorane vadovaujantis penkių lietuvių komandai.

Restorano nuotr. /Šefas Christosas Georgogiannopoulos
Restorano nuotr. /Šefas Christosas Georgogiannopoulos

Turkų virtuvėje – subalansuotas maistas

Utku ir Christosas įsitikinę: turkams ir graikams rūpi ne tik maistas. Jų abiejų tautoms ne mažiau svarbu maisto kultūra ir filosofija. Prie stalo, jie sako praleidžiantys daug laiko: žmonės kalbasi, diskutuoja, klauso muzikos, žaidžia. „Mūsų kultūrose viskas prasideda nuo maisto“, – sutaria abu.

„Viduržemio regiono šalių virtuvė yra geriausia pasaulyje dėl to, kad joje subalansuotas daržovių, mėsos ir žuvies kiekis, – tikina Christosas. – Gamindami maistą visada naudojame sezoninius produktus. Salotų ar pomidorų žiemą pas mus nerasite, geriau patieksime jums baltų pupelių. Štai dėl ko restorano meniu atnaujiname kas tris mėnesius. Itin vertiname ėrieną, marinuojame ją citrinos sultyse, kurios naikina mėsos riebumą. Viską, ką darome, darome ne be priežasties, juk geriausi skoniai ir aromatai mūsų kraujyje nuo vaikystės.“

Restorano nuotr. /Džiovinti vaisiai
Restorano nuotr. /Džiovinti vaisiai

Restorane Christoso komanda kasdien kepama tradicinę turkų duoną pitą, gamina raugintą pieno gėrimą airaną, naminį limonadą. Padažams, marinatams virėjai naudoja tik natūralius prieskonius, o patiekalams – tyrą alyvuogių aliejų.

Restorane – pusryčiai, pietūs ir vakarienė

„Skirtingu dienos metu siūlome skirtingą maistą ne be priežasties, – sako virtuvės šefas. – Pusryčiai yra svarbūs visos dienos produktyvumui. Taupydami svečių laiką, pietų patiekalus siūlome tik dieną veikiančiame bufete. Vakare – grilis ir puikūs ėrienos patiekalai. Žinau, žinau, kai kurie svečiai nemėgsta ėrienos. Bet gal jiems tiesiog nepavyko paragauti tokios mėsos, kurioje atsiskleistų geriausios jos savybės? Iš savo svečių esame girdėję, kad pusryčiams ruošiame ne lietuviškus kiaušinius, jų visai kitas skonis. Bet mes ruošiame lietuviškus, tik visai kitokiu būdu.“

Restorano nuotr. /Įvairūs sūriai
Restorano nuotr. /Įvairūs sūriai

„Meze“ restoranas didžiuojasi ir garsiaisiais turkiškais desertais.

„Maisto kultūra yra tarptautinė, ji neturi sienų. Geras maistas daro žmones laimingus. Ir jei maistas patinka – susikalbėsite bet kurioje pasaulio šalyje“, – neabejoja virtuvės šefas Christos ir kviečia išmėginti ypatingų „Meze“ patiekalų.

Bulvių topları. Patiekalas iš vaikystės – puri bulvių košė, paskaninta geltonu kreminiu „Kasar“ sūriu, apkepta su kiaušiniu ir džiūvėsėliais. Patiekiama su karštu pomidorų padažu.

Restorano nuotr. /Bulvių topları
Restorano nuotr. /Bulvių topları

Karışık Izgara. Kepimo menas vienoje lėkštėje – skirtingai paruošta mėsa su kvietinėmis kruopomis ir namine turkų tradicine duona pita.

Burma baklava. Skanėstas iš skirtingų tekstūrų: traškios tešlos lapeliai, pagardinti pistacijomis bei padengti sirupu.

Restorano nuotr. / Burma baklava
Restorano nuotr. / Burma baklava

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis