Meškinis česnakas – vienas seniausių žemėje vartojamų miško augalų, ir jis plačiai naudojamas ne tik Skandinavijos, bet ir Austrijos, Vokietijos virtuvėse! Iš šių žalėsių sutrinta tyrele gardinamos sriubos ir padažai. Būtinai pasinaudokite proga ir pasigaminkite ką nors iš meškinio česnako, nes tai neįtikėtinas vitaminų ir antioksidantų kupinas augalas, pasižymintis stipriomis detoksikuojančiomis savybėmis.
Neprašausite pro šalį, jei kelis lapus įpjaustysite į salotas arba užbarstysite ant keptos mėsos ar žuvies patiekalo. Beje, šis augalas puikiai tinka šaldyti, tad galite pasirūpinti ir atsargomis vasarai bei rudeniui, mat valgymui meškinis česnakas tinka tik iki pradeda žydėti: balandį ir gegužę. Nuskintus lapus suvilgykite keliais lašais vandens ir laikykite maišelyje, šaldytuve. Jei norėsite užšaldyti, sutrinkite lapus iki tyrelės ir užšaldykite juos mažuose indeliuose (pavyzdžiui, ledukams gaminti skirtose formelėse).
Man labai patinka meškinio česnako druska, kurią naudoju ir salotoms pagardinti, pusryčiams su virtu kiaušiniu, omletui arba, pavyzdžiui, kepdama žuvį. Druską pagaminti labai paprasta: 10 sausų meškinio česnako lapelių kartu su 2 šaukštais rupios druskos gerai išsukite elektriniu smulkintuvu, kol druskos kristalai nusidažys žaliai. Laikykite uždarame stikliniame arba keraminiame inde.
Tačiau tikrai nepakeičiamas ingredientas, kurio visada verta turėti šaldytuve pavasarį – tai meškinių česnakų pesto padažas! Greitai vakarienei džiaugsitės pasta su šiuo skaisčiai žaliu riešutiniu česnakiniu pagardu! Jis taip pat tiks paskaninti orkaitėje keptas daržoves ar mėsos bei žuvies patiekalus.
Meškinių česnakų pesto padažas
Ingredientai:
- 20 lapelių meškinių česnakų;
- saujelė šviežių petražolių;
- 30 g šviežių baltos duonos džiūvėsių;
- 50 g lengvai paskrudintų lazdyno riešutų, be odelių;
- 200 ml alyvuogių aliejaus arba šalto spaudimo rapsų aliejaus;
- druskos;
- pipirų;
- truputis medaus arba agavų sirupo.
Gaminimas:
Nuplautus ir labai gerai nusausintus meškinius česnakus ir petražoles (gali būti kartu su stiebeliais) sudėkite į elektrinio smulkintuvo indą kartu su džiūvėsiais ir riešutais. Kelis kartus pulsuojančiu režimu pasukite, tada supilkite aliejų ir plakite, kol gausite norimą konsistenciją (man patinka, kai lieka smulkių grūdelių). Pabaigoje pagardinkite druska, pipirais ir trupučiu medaus arba agavų sirupo.
Su 15min skaitytojais savo receptais besidalijanti Nida Degutienė puikiai pažįstama daugybei lietuvių, besidominčių kūrybišku maisto gaminimu namie. Nida rašo populiarų maisto tinklaraštį Nidos receptai, yra išleidusi dvi kulinarines knygas „Izraelio virtuvė“ ir „Žuvis pasaulio virtuvėse“. Nuo šiol kiekvieną savaitę 15min ieškokite naujų Nidos receptų ir įdomių skaitinių apie maistą.