Juokingiausia, kad nei vienas nei kitas net nepriskiriami tai istorinei senajai lietuviškai virtuvei. Šaltą sriubą, pasirodo, Lietuvoje gamindavo tik baltą (be burokėlių), o bulvės pirmuosiuose rašytiniuose Lietuvos kulinarijos raštuose (senosiose receptų knygose) atsirado tik XX a. pradžioje... Tad kai kalba eina apie Vilniaus 700 metų istoriją ir valgius, bulvės, kaip ir cepelinai, yra palyginti modernus mūsų virtuvės naujadaras!
Nebūčiau ir aš tokia protinga, jei ne prof. Rimvydas Laužikas su kolegomis, kurie ne vienerius metus dirbo, kol iš visokių šaltinių surankiojo autentiškus Vilniaus patiekalų receptus ir papasakojo intriguojančias jų atsiradimo istorijas.
Tokias intriguojančias, jog nedelsiant ėmiausi vieną tų senoviškų patiekalų – Nelsono zrazus – gaminti pati. Kai perskaičiau receptą, net suabejojau, ar iš tiek nedaug ingredientų gali išeiti kas nors skanaus? Sviestas, svogūnai, duona ir jautiena, gabalėlis džiovinto baravyko – štai ir viskas (neskaitant druskos ir pipirų). Kad ir kaip knietėjo receptą „pagerinti“, nepaisant skepsio, nutariau išmėginti pagaminti jį taip, kaip surašyta recepte, nieko nekeičiant.
Ir, didžiausiam savo pačios nustebimui, tai buvo viena gardesnių pastarųjų poros mėnesių mano pagamintų vakarienių! Minkštutėlė jautiena ir sodrus tirštas padažas, kuris labai tiko su virtomis bulvėmis ir garintomis daržovėmis, – net pranoko mano lūkesčius! Labai kviečiu ir jus išmėginti istorinės Vilniaus virtuvės skonius!
Nelsono zrazai
Ingredientai (8 porc.)
- 1,5 kg jautienos nugarinės;
- druskos;
- pipirų;
- 3 valg. šaukšt. sviesto (aš dėjau šiek tiek daugiau);
- 2 svogūnai (dideli), supjaustyti gabalėliais;
- 400 g duonos (naudojau kvietinę naminę su kmynais);
- džiovintų balavykų (pagal skonį).
Gaminimas:
1. Mėsą supjaustykite kepsneliais ir išmuškite. Pabarstykite druska ir pipirais, jei turite galimybę palikite pasimarinuoti bent pusvalandį kambario temperatūroje (arba tą padarykite iš vakaro ir padėkite mėsą į šaldytuvą).
2. Sandariai užsidarančio troškinimui skirto indo dugną ištepkite sviestu, suberkite dalį supjaystytų svogūnų, supjaustytos (ar suplėšytos) duonos, tada klokite mėsos kepsnius. Ant jų dėkite vėl sviesto, svogūnų ir duonos. Taip sluoksniuokite, kol sudėsite visą mėsą, pačiame viršuje turi būti sviesto, svogūnų ir duonos sluoksnis. Įmeskite džiovintus grybus ir užkaiskite (vandens pilti nereikia, pakaks skysčio iš mėsos, sviesto, svogūnų). Troškinkite kol mėsa suminkštės (aš troškinau ant mažos ugnies apie 1,5 val).
3. Patiekite su bulvėmis, daržovėmis.
Su 15min skaitytojais savo receptais besidalijanti Nida Degutienė puikiai pažįstama daugybei lietuvių, besidominčių kūrybišku maisto gaminimu namie. Nida rašo populiarų maisto tinklaraštį Nidos receptai, yra išleidusi dvi kulinarines knygas „Izraelio virtuvė“ ir „Žuvis pasaulio virtuvėse“. Kiekvieną savaitę 15min ieškokite naujų Nidos receptų ir įdomių skaitinių apie maistą.