Batatai, jei dar nežinojote, yra milžiniškas vitaminų šaltinis. Ir nors yra saldūs, sergantiems cukriniu diabetu jie nesukelia staigių cukraus kiekio padidėjimų, o geltona spalva išduoda, kad juose gausu karotino ir vitamino D.
Mums, lietuviams, saldžiąsias bulves turėtų vaistinėje nemokamai dalyti, nes saulės spindulių, su kuriais gaunamas vitaminas D, mums nežmoniškai trūksta… Vitaminai B ir C, magnis – tai tik keletas mikroelementų, dėl ko šios daržovės graibstomos sveikuolių. Sako, kad jos sulėtina senėjimo procesą, suteikia energijos ir labai stiprina imunitetą.
Todėl nieko nedelsdami susiraskite prekybos centre saldžiųjų bulvių lentyną ir, jei dar jų neišmėginote savo virtuvėje, pasigaminkite šį itin nesudėtingą patiekalą, kuris vegetarams atstos vakarienę, o visavalgiams – skanų garnyrą!
Keptos saldžiosios bulvės su feta ir pesto
Ingredientai (2 asm.):
- 2 (apie 800 g) saldžiosios bulvės (batatai);
- druskos;
- pipirų;
- aliejaus;
- 80 g fetos sūrio;
- 1/2 granato vaisiaus sėklų;
- keletas šaukštelių pesto padažo (arba lapinių kopūstų pesto, kurio receptas – žemiau).
Gaminimas:
1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 °C.
2. Saldžiąsias bulves gerai nuplaukite (geriausia – šepetėliu) ir perpjaukite išilgai į 4 dalis (gausite storas 4 riekes). Kiekvieną riekelę patepkite aliejumi, pabarstykite druska ir pipirais ir išdėliokite kepimo skardoje (galite skardą iškloti kepimo popieriumi – reikės plauti mažiau indų). Pašaukite į orkaitę ir kepkite 40–45 minutes.
3. Kai bulvės iškeps, išimkite iš orkaitės, ant viršaus uždėkite pesto padažo, pabarstykite feta ir granatų uogomis.
Lapinių kopūstų pesto
Ingredientai:
- 80 g lapinių kopūstų (kale) lapelių (nupjaukite juos nuo kotelių);
- 1 skiltelė česnako, pasmulkinta;
- 40 g (saujelė) paskrudintų kedro riešutų;
- 40 g tarkuoto kietojo sūrio (aš naudojau „Rokiškio“);
- apie 70 ml (5 šaukštai) tyro alyvuogių aliejaus;
- druskos;
- pipirų;
- šviežiai spaustų citrinos sulčių.
Gaminimas:
1. Lapinių kopūstų lapus sudėkite į indą, skirtą maistą gaminti garuose* (puodą su skylutėmis, kuris statomas ant kito puodo su verdančiu vandeniu). Kaitinkite garuose apie 5–7 minutes, arba kol kale lapai taps minkšti, bet vis dar nepraras žalios spalvos. Nukelkite nuo ugnies, palikite šiek tiek pravėsti, o tada rankomis gerai išspauskite skystį, kad lapai liktų kuo sausesni (galite nuspausti ir popieriniu rankšluosčiu).
2. Peiliu pasmulkinkite apvirtus kale lapus ir sudėkite juos į elektrinį smulkintuvą. Ten pat dėkite česnaką, kedro riešutus, sūrį, įpilkite aliejaus. Kapokite viską, kol gausite tyrę. Pabaigoje pagal skonį pasūdykite, įberkite pipirų ir šiek tiek citrinos sulčių.
3. Nesunaudotą pesto padažą sudėkite į sandariai užsidengiantį indą, išlyginkite paviršių ir ant viršaus užpilkite ploną sluoksnį aliejaus: taip „užkonservuotas“ pesto padažas galės kurį laiką pastovėti šaldytuve. Jį sunaudosite greitoms pastos vakarienėms!
*Jei neturite garų puodo, sudėkite lapinio kopūsto lapus į puodą, įpilkite apie 3–4 šaukštus verdančio vandens ir uždengę kaitinkite. Tik vis žvilgtelkite, ar neišgaravo visas vanduo, ar nereikia pripilti dar šiek tiek.
Su 15min skaitytojais savo receptais besidalijanti Nida Degutienė puikiai pažįstama daugybei lietuvių, besidominčių kūrybišku maisto gaminimu namie. Nida rašo populiarų maisto tinklaraštį Nidos receptai, yra išleidusi dvi kulinarines knygas „Izraelio virtuvė“ ir „Žuvis pasaulio virtuvėse“. Kiekvieną savaitę 15min ieškokite naujų Nidos receptų ir įdomių skaitinių apie maistą.