Egzotiški vaisiai jau tapo beveik įprastais
Egzotiški vaisiai iš visos Europos jau spėjo tapti gan įprastais mūsų racione. Ispaniškus apelsinus, itališkus mandarinus ar prancūziškus obuolius valgome kone kasdien, nors dar prieš kelis dešimtmečius tai buvo tik švenčių metu prieinamas delikatesas.
Daugeliui lietuvių ir vasara kvepiantis arbūzas jau nebėra toks egzotiškas vaisius. Populiarėja ir Lietuvai dar nedaug pažįstamos, bet vis atrandamos figos. Jos dažniausiai auga Ispanijoje, Graikijoje ar Italijoje, kur šiuos vaisius jau seniai gyventojai deda į pyragus, gamina iš jų uogienes ir pan.
Figa – restoranų delikatesas
„Figų sezonas prasideda liepą ir tęsiasi maždaug tris mėnesius. Lietuviams figa gali pasirodyti gan specifinio skonio, tačiau paragavus norisi dar ir dar. Ji yra gaivi ir lengva, puikiai tinka su šokoladu ar grietinėle, valgyti vieną, dėti į salotas ar netgi kepti griliuje. Tai pietų Europos vaisius, turintis ilgametes vartojimo tradicijas“, – apie figas pasakoja UAB „Citma“ direktorius Regimantas Didzinskas.
Saldžiarūgštis figų minkštimas dažnai naudojamas Lietuvos restoranuose. Iš jo gaminami padažai mėsos patiekalams, figos derinamos su žvėriena ar dedamos į desertus. Italijoje populiaru krembriule desertą paskaninti būtent figų sėklytėmis.
Ingredientai
Ryžiai:
1.00 st. (natūralių, neapdorotų)
Džiovintos figos 10.00 vnt.
Druska:
1.00 arbat. š. (pagal skonį)
Kaip gaminti
1. Ryžius nuplaukite, suberkite į puodelį su pienu ir figomis, užvirkite, sumažinkite ugnį ir troškinkite ant mažos ugnies apie 40 min.
2. Išvirtus ryžius nukelkite nuo ugnies, įmaišykite sviestą, o kai košė truputį pravės – ir medų, vanilinį cukrų bei cinamoną.
3. Kiaušinį išplakite iki vientisos masės ir įmaišykite į šiltą košę.
4. Tada košę krėskite į riebalais išteptą karščiui atsparią nedidelę pailgą kepimo formą ir kepkite karštoje orkaitėje apie 15 min.
5. Galite tiekti ne tik pusryčiams, bet ir kaip desertą.
Kulinaro patarimas. Vietoj figų galite naudoti bet kokius mėgstamus džiovintus vaisius, pavyzdžiui, obuolius, abrikosus, spanguoles, arba šaldytas uogas – mėlynes, avietes, braškes.
Suskleisti
Ingredientai
Alyvuogės:
1.00 valg. š. (juodosios be kauliukų)
Figos:
2.00 vnt. (gerai sunokusios)
Sūris:
2.00 valg. š. (kieto, pvz. "Džiugas")
Citrinos:
1.00 vnt. (2 valg. š. sulčių - padažui)
Cukrus:
1.00 žiupsnelis (padažui)
Kaip gaminti
1 .Salotas nuplaukite, nusausinkite ir išdėliokite lėkštėje. Ant viršaus dėkite skiltelėmis pjaustytų pomidorų, į keturias dalis padalytų figų, berkite alyvuogių ir šviežiai tarkuotų sūrio drožlių.
2. Ant viršaus dailiai išdėliokite vytinto kumpio griežinėlius. Salotas apšlakstykite padažu, paruoštu iš aliejaus, citrinų sulčių ir įvairių prieskonių.
Kulinaro patarimas. Šias salotas skanu ruošti ir su kepintomis figomis bei paskrudintu kumpiu, tik pomidorų nereikėtų dėti.
Suskleisti
Ingredientai
Antis:
400.00 g (2 vnt. ančių krūtinėlės)
Burokėliai:
3.00 vnt. (nedidelių folijoje keptų arba virtų)
Figos:
2.00 vnt. (violetinių)
Druska:
1.00 žiupsnelis (jūros)
Aliejus:
2.00 valg. š. (neutralaus kvapo)
Kaip gaminti
- Ančių krūtinėles nusausinkite, odą kelis kartus įpjaukite įstrižai.
- Dėkite į įkaitintą keptuvę oda į apačią. Kol viena pusė kepa, gausiai užberkite druskos ir šviežiai grūstų juodųjų pipirų.
- Apverskite, pasūdykite ir pabarstykite pipirais. Kiekvieną pusę kepkite po 1,5 minutės. A
- pkeptas krūtinėles sudėkite į skardą ir 180–190 0C įkaitintoje orkaitėje kepkite 10–12 minučių.
- Išėmusi leiskite mėsai „pailsėti“ 5–8 minutes, kad tolygiai pasiskirstytų sultys.
- Salotas perrinkite, nuplaukite ir gerai nusausinkite, didesnius lapus supjaustykite.
- Burokėlius supjaustykite labai plonais griežinėliais, figas – skiltelėmis. Kedrines pinijas 3–4 minutes paskrudinkite sausoje keptuvėje.
- Salotų lapus sudėkite į didelį dubenį, ant viršaus gražiai išdėliokite kitus reikalingus produktus.
- Įberkite druskos, juodųjų pipirų, įpilkite balzaminio acto ir aliejaus. Labai atsargiai išmaišykite ir iš karto patiekite.
- Pagaminsite per 35 min. (neskaičiuojant burokėlių kepimo).
Suskleisti
Ingredientai
Figos:
2.00 vnt. (šviežių arba džiovintų)
Sultys:
2.00 arbat. š. (citrinų)
Balzaminis padažas: 1.00 valg. š.
Kaip gaminti
- Pistacijas išlukštenkite, nuplaukite, kelias min. paskrudinkite sausoje keptuvėje ir smulkiai sukapokite.
- Čiobrelius sukapokite, kelias šakeles palikite papuošti.
- Medų ištirpinkite vonelėje virš garų, sumaišykite su aliejumi, citrinų sultimis, balzaminiu padažu, kapotomis čiobrelių šakelėmis.
- Abu sūrio gabalėlius dėkite ant kepimo popieriaus ar folijos ir gausiai aptepkite paruoštu padažu.
- Ant viršaus užberkite riešutų.
- Figas nuplaukite, supjaustykite gabalėliais, jei naudosite džiovintas, jas pamirkykite brendyje ir išdėliokite ant sūrio.
- Kepimo popieriaus arba folijos kraštelius užlankstykite ir kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 15 min.
- Tiekite su skrudinta duonos riekele.
Suskleisti
Ingredientai
Figos:
4.00 vnt. (šviežios)
Kaip gaminti
1. Sluoksniuotą tešlą šiek tiek pakočiokite ir išspauskite norimo dydžio apskritimus. Apskritimus sudėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą.
2. Figas nuplaukite, nusausinkite ir susmulkinkite. Sūrį sutrupinkite pirštais.
3. Į kiekvieno apskritimo viduriuką dėkite figų, sūrio, pabarstykite graikiniais riešutais ir cinamonu. Pyragėlius kepkite 180 laispnių orkaitėje 15–20 minučių arba kol gražiai parus.
|
Vegetariški patiekalai |
Receptas iš knygos „Vegetariški patiekalai“, kulinarė Asta Žvikevičienė
Suskleisti
Skirtinga šalis – kitoks arbūzo skonis
Prinokęs arbūzas visų pirma turi „skambėti“. Lengvai sudavus kumščius, jis turi amortizuoti. Neturėtų būti it guminis. Sunokimo laipsnį rodo „braškėjimas“, kai pjaunate arbūzą.
Arbūzai pas mus dažniausiai atkeliauja iš Ispanijos, Italijos, Vengrijos ar netgi Graikijos, kur jie auga po kaitria pietų saule ir leidžia mums mėgautis Viduržemio regione subrandintu skoniu. Į Lietuvą dažniausiai atkeliauja dviejų rūšių arbūzai: mums jau įprasti žali su šviesiais dryžiais ir dar tik pradedami pažinti tamsieji arbūzai. Pastarieji išsiskiria tuo, kad yra besėkliai.
Itališki arbūzai Europoje yra vertinami dėl savo skonio. Saulės lepinama itališka žemė ir klimato sąlygos suteikia arbūzams saldumo ir gaivos. Arbūzų sezonas Italijoje prasideda birželio mėnesį ir tęsiasi vos du mėnesius, tad jie yra bene paklausiausi Europoje.
O kaip išsirinkti gerą arbūzą? Regimantas Didzinskas sako, kad prinokęs arbūzas pirmiausia turi „skambėti“. Lengvai sudavus kumščius, jis turi amortizuoti. Neturėtų būti it guminis. Sunokimo laipsnį rodo „braškėjimas“, kai pjaunate arbūzą.
Kaip gaminti
1. Po truputį berdami miltinį cukrų kiaušinių baltymus išplakite iki vientisos blizgios masės. Baigdami plakti įlašinkite citrinų sulčių ir supilkite krakmolą, gerai išmaišykite.
2. Į kepimo popieriumi išklotą skardą šaukštu dėkite baltymus, formuodami pyragėlius – galima daryti apvalius, keturkampius. Juos kepkite 130 laipsnių orkaitėje apie 3 valandas. Atvėsinkite ir tik tada nuimkite nuo popieriaus.
3. Grietinėlę išplakite su paprastu ir vaniliniu cukrumi iki standžių putų. Arbūzą supjaustykite norimo dydžio gabaliukais. Ant baltymų pyragėlių uždėkite plaktos grietinėles ir kelis gabalėlius arbūzo.
4. Pyragėlius iš karto tiekite į stalą.
|
Vegetariški patiekalai |
Receptas iš knygos „Vegetariški patiekalai“, kulinarė Asta Žvikevičienė
Suskleisti
Ingredientai
Arbūzas:
1.00 kg (minkštoji dalis be žievės ir kauliukų)
Mėtos:
1.00 sauja (4 lapeliai į arbūzų masę ir saujelė papuošimui)
Kaip gaminti
- Arbūzo minkštąją dalį supjaustykite kubeliais. Sudėkite į smulkintuvą ir susmulkinkite iki vientisos masės.
- Suberkite cukrų, supilkite citrinos sultis, sudėkite smulkiai kapotus mėtų lapelius ir įberkite žiupsnelį druskos. Gerai išmaišykite.
- Dėkite dubenį su arbūzų sriuba į šaldytuvą ir palaikykite bent porą valandų. Prieš patiekdami, išimkite iš šaldytuvo ir supilstykite į dubenėlius. Papuoškite šviežių mėtų lapeliais ir mėlynėmis.
Receptas Astos Černės
Plačiau skaitykite: „Vasaros skoniai: gaivi arbūzų sriuba“
Suskleisti
Ingredientai
Žalioji citrina:
1.00 vnt. (1 arbat. - nutarkuotos žievelės ir 1 valg. š. - sulčių)
Mėtos:
2.00 vnt. (kelios šakelės šviežių)
Citrinos:
1.00 vnt. (0,5 - sulčių - užpilui)
Medus:
1.00 arbat. š. (užpilui)
Druska:
1.00 žiupsnelis (pagal skonį - užpilui)
Kaip gaminti
- Raudonąjį svogūną nulupkite, supjaustykite griežinėliais, apšlakstykite citrinų sultimis, užberkite nutarkuotų žievelių ir žiupsnelį cukraus, gerai išmaišykite ir palikite apie 10 min. pastovėti, kad pasimarinuotų.
- Arbūzą nulupkite, supjaustykite kubeliais, išimkite visas sėklytes ir trumpai pakepkite ant grotelių.
- Fetą supjaustykite kubeliais. Mėtos lapelius nuskabykite, nuplaukite ir nusausinkite.
- Arbūzo gabalėlius dėkite į lėkštę, ant viršaus berkite fetos, smulkintų mėtos lapelių, gerai nuvarvintas alyvuoges. Galiausiai išdėliokite mėtų lapelius.
- Paruoškite užpilą: visus padažo komponentus sumaišykite, pagal skonį pagardinkite pipirais, gerai atvėsinkite padažą šaldytuve ir prieš tiekdamos apliekite juo salotas.
Suskleisti
Kaip gaminti
- Iš arbūzų pašalinkite sėklas ir supjaustykite kubeliais. Mėlynes perrinkite ir nuplaukite. Bananą nulupkite, supjaustykite. Viską sudėkite į indą ir sutrinkite iki vientisos masės.
- Jeigu kokteilis išėjo per daug tirštas, tuomet praskieskite vandeniu. Pagardinkite moliūgų sėklomis, riešutais. Jeigu trūksta saldumo, paskaninkite medumi.
Suskleisti
Egzotika Lietuvoje – artima realybė?
Visai tikėtina, kad gana greitai ir Lietuvoje augs egzotiniai vaisiai. Jau dabar yra žmonių, kurie Lietuvoje bando auginti abrikosus ar persikus. Kad ir kaip bus ateityje, kol Lietuvoje orai netapo tokie, kokie būna pietų Europoje, galime mėgautis iš ten atkeliaujančiais vaisiais bei daržovėmis.
ES griežtai reglamentuoja vaisių ir daržovių auginimą, saugojimą, gabenimą, pardavimą, taip užtikrindama itin aukštą kokybę ir saugumą. Europos Komisija nuolat konsultuojasi su mokslininkais iš visos Europos, dirbančiais Europos maisto saugos tarnyboje, ir pagal jų rekomendacijos koreguoja reikalavimus augintojams, tiekėjams ir pardavėjams.