Žinoma, galima išragauti visus skirtingus obuolius, kokių tik yra parduotuvėse, tačiau neretai pravartu žinoti, kuri rūšis kam labiausiai tinka. Šiuo metu prekybos tinklas „Maxima“ siūlo 23 rūšių obuolių – vieni jų išauginti Lietuvoje, kiti atkeliavę iš šalių, kur obuoliai taip pat puikiai dera.
Priklausomai, nuo to, ką ruošiatės gaminti, verta rinktis ir obuolių rūšį. Aišku, itin griežtų taisylių čia nėra, bet kai kurios obuolių savybės sufleruoja, kam jie labiausiai tinka. Pavyzdžiui, jei obuolius kepsite orkaitėje, verta rinktis tokius, kurie greitai nesutęžta, o jei virsite obuolių džemą ar košę, kaip tik norėsis tokių, kurių gabalėliais greitai suverda. Jei ruošiate salotas su obuoliais, verčiau ieškoti tokių vaisių, kurie supjaustyti greitai neparuduoja.
Štai kelios populiariausios obuolių rūšys bei rekomendacijos, kam jos tinka:
„Jonagold“ obuoliai, kuriuos „Maximoje“ rinkosi ir močiutė Roma, yra vieni iš lietuvių mėgstamiausių. Tai nemaži, sultingi, saldžiarūgščiai, gerai išsilaikantys obuoliai. Jie itin universalūs, tad skanūs ir švieži, ir termiškai apdoroti – įdaryti bei iškepti, taip pat įvairiausiuose pyraguose ir keksiukuose.
„Royal Gala“ obuoliai taip pat vieni mėgstamiausių. Jie gana saldūs, sultingi, tačiau nėra labai traškūs. Šie obuoliai taip pat tinka kepiniams – gabaliukai bus aksominės tekstūros, dominuos ne rūgštumas, bet švelnus jų saldumas.
„Granny Smith“ obuoliai lentynose išsiskiria savo dydžiu ir tolygia šviesiai žalia spalva. Jiems būdinga maloni rūgštelė, o pats vaisius yra tvirtas ir nesutęžta net iškepus. Dar viena gera „Granny Smith“ obuolių savybė ta, jog supjaustyti jie beveik neruduoja, todėl yra labai tinkami salotoms. Kartais šie obuoliai vadinami tikra kepėjų svajone, būtent jie dažnai naudojami kepant prancūzišką apverstą obuolių pyragą „Tarte Tatin“, mat šiam skanėstui reikia formą išlaikančių obuolių ir maloniai su karamele kotrastuojančios rūgštelės.
„Golden“ – dar vieni saldūs, sultingi obuoliai. Juos skanu ir kramsnoti kaip užkandį, ir berti į kepinius. Šie obuoliai gerai išlaiko savo formą ir negreitai tamsėja.
„Jonaprice“ obuoliai traukia akį savo ryškia raudona spalva bei dydžiu. Jie gana panašūs į „Jonagold“, tik kiek ryškesnio charakterio – tvirtesni, kiek ilgiau išsilaikantys. Šie obuoliai saldžiarūgščiai, tad skanūs ir švieži, ir pyraguose.
Kaip laikyti namie?
- Jei nusipirkote kelis obuolius ar vieną kitą kilogramą, geriausiai juos laikyti apatiniame šaldytuvo stalčiuje – obuoliams patinka 0–2 °C laipsnių temperatūra. Tiesa, verčiau nedėti į tą patį stalčių kitų gėrybių, o ir patys obuoliai tenebūna maišelyje, mat šiame gali kauptis drėgmė.
Kaip laikyti, jei įsigijote daugiau obuolių?
- Jei norite ilgiau išlaikyti didesnį kiekį obuolių, geriausiai juos saugoti vėsioje patalpoje (sausame rūsyje, vėsiame sandėliuke, įstiklintame balkone) medinėse arba plastiko dėžėse, kuriose cirkuliuotų oras.
- Vienoje dėžeje patariama laikyti tos pačios rūšies obuolius, geriausiai, jei jie sudėti vienu sluoksniu. Kartas nuo karto vaisius verta peržiūrėti ir atrinkti imančius gesti.
7 obuolių paruošimo gudrybės
- Jei nenorite, kad paruduotų supjaustyti obuoliai, galima juos apšlakstyti citrinos sutimis. Arba rinkitės tas obuolių rūšis, kurios ne taip greitai tamsėja (pvz., „Granny Smith“, „Golden“).
- Obuolių odelėse slypi daug vertingų maistinių medžiagų, taip pat ir skonio, tačiau jei jums reikia odeles nulupti, paprasčiausia ir patogiausia bus tą padaryti bulvėms skirtu skustuku.
- Jei verdate obuolienę, galite obuolius iš vakaro supjaustyti skiltelėmis, suberti į platų puodą ir visą paviršių užpilti cukrumu. Kitą rytą bus išsiskyrusios obuolių sultys ir obuolienę išvirsite paprasčiau – ji neims svilti, nereikės papildomai pilti vandens (o vėliau stengtis jį išgarinti).
- Kepant obuolių pyragą ar keksiukus, neverta rinktis pačių saldžiausių obuolių rūšių, ypač, jei ir tešla bus saldi. Rūgštoki ar saldžiarūgščiai obuoliai „suskambės“ geriau, nes jų skonis švelniai kontrastuos su tešloje esančiu cukrumi.
- Kepant daugelį pyragų obuolius rekomenduojama pjaustyti skiltelėmis ar griežinėliais, tačiau nesugalvokite susmulkinti vaisių itin mažais gabaliukais – net jei obuoliai nėra iš greitai sukrentančių, supjausčius labai smulkiai jie sutęš. Koks optimaliausias gabaliuko dydis? Tarkime, obuolio ketvirtį pjaukite perpus ar į 3 dalis.
- Jei kepate pyragą, kuriame tešla apgaubia obuolių įdarą (tokie pyragai labai populiarūs JAV, Vokietijoje ir kitur), nepamirškite į jį įberti poros šaukštų tirštiklio – t.y. kukurūzų ar bulvių krakmolo. Kepant išsiskirs obuolių sultys, o krakmolas jas iškart tirštins, sultys nebėgs per pyrago viršų ar kraštus, o taps gabalėlius jungiančia rišamąja medžiaga – to mums ir reikia.
- Nors sakoma, kad obuolių pyragą galima iškepti iš vos kelių ingredientų – obuolių, miltų, kiaušinių ir cukraus, nepamirškite ir prieskonių! Į tešlą įberkite žiupsniuką druskos, kuri yra natūrali skonio paryškintoja, o obuolius galite apibarstyti cinamonu ar maltais gvazdikėliais, prie jų puikiai dera ir razinos ar džiovintos spanguolės. Pabandykite obuolius maišyti ir su kriaušėmis.