Sveikos mitybos gairėse vaisiams ir daržovėms skiriamas ypatingas dėmesys. Specialistai tikina, kad vienas paprasčiausių būdų į racioną jų įtraukti daugiau – valgyti salotas. Vis dėlto, šis skaidulomis, vitaminais bei kitomis naudingosiomis medžiagomis praturtintas patiekalas dažnai pavadinamas nesočiu ar stingančiu skonio ir taip vietą užleidžia mažiau maistingiems valgiams.
Pamilti salotas gali padėti padažai. Jie suteikia daržovėms charakterį ir net pabodusį pomidorą ar agurką leis atrasti iš naujo. Tiesa, pirktiniais padažais piktnaudžiauti nereikėtų, o štai namuose gaminti gali būti maistingi ir sveiki.
Padažo bazei naudojant augalinius ingredientus – alyvuogių aliejų, riešutų kremą ar trintus avokadus – galima ne tik papildyti savo mitybą sveikais riebalais, bet ir išlikti sotiems ilgiau.
Šis tas riebaus, šis tas rūgštaus
Subalansuotą augalinio padažo skonį išgauti padės nesudėtinga formulė: riebi bazė + lengva rūgštelė + ryškaus skonio ingredientas.
Niekada neprašausite riebiam pagrindui pasirinkę tyrą alyvuogių aliejų, su vandeniu sumaišytą mėgstamą riešutų kremą ar sutrintą avokadą.
Rūgštelės suteiks šlakelis žaliosios citrinos (laimo), apelsinų ar greipfrutų sulčių, taip pat keli šaukštai pasirinkto acto: ryžių, vyno, obuolių. Ne ką prasčiau tiks ir italų numylėtas balzamiko padažas.
Galiausiai, charakterio padažui įneš saulėje džiovinti pomidorai, trintos uogos, įvairios prieskoninės žolelės, garstyčios, česnakai, imbieras. Tiesa, šių ingredientų verčiau nepadauginti, kad jie neužgožtų natūralių daržovėse esančių skonių.
Padažą į salotas reikėtų pilti tik prieš pat valgant.
Skanių salotų paslaptis slypi ne tik padažo ingredientuose. Tam, kad žalumynai ir daržovės išliktų traškios bei nesuglebusios, padažą reikėtų pilti tik prieš pat valgant. Taip pat svarbu jį įmaišyti atsargiai: nespaudžiant ir netrinant salotų, tarsi kedenant.
Ryškiaspalvis žolelių padažas
(recepto ir nuotraukos autorė – Jūratė Navikienė iš valgykimesveikiau.lt)
Ingredientai (180 ml padažo):
-
4 valg. šaukšt. smulkintų petražolių;
-
2 valg. šaukšt. smulkintų bazilikų;
-
2 skiltelės česnako;
-
100 ml alyvuogių aliejaus;
-
4 valg. šaukšt. citrinos sulčių;
-
1 valg. šaukšt. klevų sirupo (ar kito saldiklio);
-
žiupsnelis druskos;
-
šviežiai maltų juodųjų pipirų (pagal skonį).
Gaminimas:
Viską sudedame į smulkintuvą ar maisto kombainą ir sutriname iki vienalytės tekstūros. Paragaujame, ir, jei reikia, skonį pakoreguojame druska, pipirais, citrinos sultimis.
Jei padažo iš karto nesunaudosite, laikykite sandariame indelyje šaldytuve iki savaitės.
Veganiškos Cezario salotos
(recepto ir nuotraukos autorė – Iveta iš @plantasticka)
Ingredientai (1 porcijai):
-
120 g „Iceberg“ salotų (keli lapai);
-
1 šaukštelis alyvuogių aliejaus;
-
60 g kietojo tofu (trečdalis pakelio);
-
1-2 česnakų skiltelės;
-
1 šaukštelis barbekiu padažo;
-
2 šaukštai vandens;
-
1 šaukštelis sojų padažo;
-
sauja mažų duonos skrebučių/džiūvėsėlių.
padažui:
-
40 g anakardžių riešutų;
-
65 g vandens;
-
1 šaukštas alyvuogių aliejaus;
-
1 šaukštelis grūdėtųjų garstyčių;
-
1 šaukštelis kaparėlių;
-
1 šaukštelis skysčio iš kaparėlių stiklainio;
-
1 šaukštas citrinos sulčių;
-
2 šaukšteliai maistinių mielių;
-
¼ šaukštelio druskos;
-
nepilnas šaukštelis obuolių acto (apie 3 g).
Gaminimas:
1. Juostelėmis pjaustytą tofu ir smulkintą česnaką keletą minučių apkepkite su šaukšteliu aliejaus. Kartu į keptuvę supilkite barbekiu padažą, 2 šaukštus vandens, sojų padažą. Jei susidarytų per skystas padažas, galite įdėti šiek tiek krakmolo.
2. Visus ingredientus padažui sudėkite į indą ir rankiniu ar kitu trintuvu sumalkite iki vientisos masės. Anakardžius prieš tai dar galima pamerkti karštame vandenyje 20-čiai minučių, kad taptų minkštesni ir geriau susitrintų, tačiau nebūtina.
3. Suplėšytus „Iceberg“ lapus sumaišykite su padažu (padažo gali būti daugoka, tad galima jo pasilikti ir dar vienai porcijai), ant salotų viršaus sudėkite keptą tofu ir džiūvėsėlius. Salotas galite apibarstyti maistinėmis mielėmis.
Šio straipsnio publikavimas – ne pelno siekiančios organizacijos „Gyvi gali“ projekto „Nori gali“ dalis. Projektas skatina atrasti augalinio maisto naudas bei skonių įvairovę. Visą vasarą dairykitės įdomiausių straipsnių augalinės mitybos temomis!