Mėgstantiems eksperimentuoti pranešime žiniasklaidai prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė pataria, kaip pasigaminti netradicinį pesto iš šviežiai sužaliavusių augalų. Be to, ji primena, kad pavasaris – geriausias metas pasirūpinti šio pagardo atsargomis žiemai.
Itališkasis pesto padažas įvairiose šalyse ypač išpopuliarėjo dėl savo universalumo. Nesvarbu, kokį receptą pasirinktumėte, jis puikiai derės su įvairiausiais makaronais, ryžiais, daržovėmis ir jų užkepėlėmis arba tiesiog pagardins duonos skrebutį.
„Pesto padažas patrauklus tuo, kad jį ruošiant galima laisvai improvizuoti. Jam gaminti puikiai tiks lapinės daržovės, krapai, petražolės, mėtos ir morkos, ridikėliai arba burokėlių ar net pienių lapai. Šalia pasirinkto pagrindinio padažo produkto galima rinktis įvairiausius ingredientus jam pagardinti, kurie atitiks kiekvieno skonį. Pavyzdžiui, autentiškame bazilikų pesto recepte įprastai naudojamus kedrinių pinijų riešutus galima keisti anakardžiais, migdolais, žemės, graikiniais riešutais ar saulėgrąžų ir moliūgų sėklomis“, – vardija V.Juodkazienė.
Kruopščiai nuplaukite ir nusausinkite
Maisto ekspertė primena, kad pesto padažui naudojamus žalumynus svarbu labai kruopščiai nuplauti. Pasak jos, italai gamindami pesto atskirai plauna kiekvieną baziliko lapelį, todėl ir kitus padažui naudojamus žalumynus reikėtų taip pat atsakingai nuplauti po tekančiu vandeniu. Tačiau nuplovus nereikėtų skubėti jų smulkinti, pirmiausia būtina išdžiovinti.
„Jeigu žolelės liks drėgnos, gausite vandeningą padažą ir jis bus silpnesnio skonio. Žalumynams išdžiovinti naudokite salotų džiovyklę arba palikite jas išdėliotas ant švaraus medvilninio ar popierinio rankšluosčio. Venkite saulėtos vietos, nes ten paliktos žolelės gali suvysti. Tokiu atveju jos prarastų savo skonį“, – pataria maisto ekspertė.
Derinkite riešutus ir žoleles
Nors pesto padažą galima gaminti iš įvairių žolelių ir riešutų, maisto ekspertė pataria derinti jų skonius. Pavyzdžiui, švelnaus skonio žolelių, tokių kaip bazilikai, špinatai ar morkų ir burokėlių lapai, V.Juodkazienė nerekomenduoja maišyti su intensyvaus skonio riešutais, nes jie užgoš žalumynų skonį. Tam geriau tinka saulėgrąžos ar migdolai. Intensyvesnio skonio žoleles, tokias kaip gražgarstė, kalendra ar petražolės, maisto ekspertė pataria sutrinti su graikiniais riešutais arba moliūgo sėklomis.
„Jeigu norite sušvelninti aitrų padažo skonį, naudokite citrinų sultis, o jeigu vien krapų ar mėtų pesto jums atrodo pernelyg intensyvus, galite išbandyti žolelių mišinius. Pavyzdžiui, ryškaus skonio krapus derinkite su lapinėmis daržovėmis ir petražolėmis, o sodraus skonio mėtas – su bazilikais. Taip improvizuodami galite išgauti įvairių pesto skonių ir atrasti mėgstamiausią“, – sako V.Juodkazienė.
Padažui naudojamus riešutus reikia paskrudinti. Tai jiems suteiks intensyvesnį skonį.
Maisto ekspertė taip pat primena, kad padažui naudojamus riešutus reikia paskrudinti. Tai jiems suteiks intensyvesnį skonį, o kepinamų žemės ar lazdyno riešutų odelės atšoks, tad jas bus lengviau nuimti nuo riešuto. V.Juodkazienė rekomenduoja naudoti riešutus be odelės, kad padaže neatsirastų priemaišų.
Verta pasiruošti ir žiemai
Nors pesto padažas pats skaniausias ką tik pagamintas, tačiau jo atsargos gali praturtinti įvairiausius patiekalus ir žiemą.
„Patogiausias ir tinkamiausias būdas išsaugoti pesto padažo atsargas žiemai – jį užšaldyti. Tai ne tik greita, bet ir padeda išsaugoti naudingąsias produktų medžiagas. Padažą supilstykite į švarius indelius, sandariai uždarykite ir dėkite į šaldiklį. Arba galite prieš užšaldydami jį supilstyti į ledukų formeles. Vėliau užšalusius gabaliukus galėsite perdėti į maišelį – taip jie užims mažiau vietos, taip pat prieš naudojant nereikės atšildyti viso indelio – pakaks iš šaldiklio išimti tiek ledukų, kiek jų tuo metu reikia“ , – pataria maisto ekspertė.
V.Juodkazienė sako, kad šaldyti pesto padažo gabaliukai ypač praverčia gaminant sriubas ar troškinius – patogu juos įmesti į verdamą vandenį. Tiesa, norint pesto padažu pagardinti salotas, makaronus ar sumuštinius, geriausia jį atšildyti iš vakaro šaldytuve, tada gausite tirštą padažo masę.
Pesto padažo mėgėjams, noriai eksperimentuojantiems virtuvėje, maisto ekspertė pateikia kelis netradicinius receptus, pagal kuriuos lengva pasigaminti padažo namuose.
Pesto padažo gaminimas (skirta visiems receptams):
Visas žoleles, išvardintas recepte, riešutus, česnaką ir sūrį elektriniu trintuvu sumaišykite iki vientisos masės. Tada į jį supilkite aliejų ir išmaišykite. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais.
Mėtų ir bazilikų pesto padažas
Ingredientai:
- 100 ml alyvuogių aliejaus;
- 60 g baziliko;
- 20 g mėtų;
- 50 g anakardžių riešutų;
- 30 g tarkuoto kietojo sūrio;
- 2 skiltelės česnako;
- druskos;
- pipirų.
Morkų lapų pesto padažas
Ingredientai:
- 100 ml alyvuogių aliejaus;
- 80 g morkų lapelių;
- 50 g graikinių riešutų;
- 30 g tarkuoto kietojo sūrio;
- 2 skiltelės česnako;
- druskos;
- pipirų.
Krapų pesto padažas
Ingredientai:
- 60 ml alyvuogių aliejaus;
- 100 g krapų;
- 50 g anakardžių riešutų;
- 30 g tarkuoto kietojo sūrio;
- 2 skiltelės česnako;
- druskos;
- pipirų.