Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Patiekalai su rūkyta žuvimi: kartosite, nes bus labai skanu

Populiarios sūdytos silkutės, gardžiai dūmais kvepiančios skumbrės, lydekos, ešeriai, sultingos marinuotos žuvys ne tik mėgstamas užkandis, bet ir tobulas kitų patiekalų ingredientas. Naujos receptų idėjos tikrai nustebins ir sugundys išbandyti: paštetai ir kotletukai iš karšto rūkymo žuvies, kepti sumuštiniai su šaltai rūkytos žuvies gabaliukais, marinuotos filė salotos su alyvuogėmis ir spanguolėmis.
Rūkyta žuvis
Rūkyta žuvis / 123RF.com nuotr.

Žuvies ceche „Rivona“ ruošiami populiariausi gaminiai iš skumbrių, lydekų, jūrinių ešerių, taip pat pirkėjams siūloma paragauti egzotikos – gaminių iš triušiažuvės, stintenės, strimelės. Svarbu tai, kad žuvis rūkoma be jokios chemijos – naudojamas tik vanduo ir druska.

Šviežia, sūdyta, marinuota ir rūkyta žuvis

„Rivonos“ žuvies cecho vadovas Antanas Šiuša išskiria tris pagrindinius gamybos aspektus. Pirma, cechas paskirsto šviežią ir atšildytą žuvį į 170-ies „Norfos“ parduotuvių tinklą. Produkcija vežama tokiais kiekiais, kad parduotuvės gaminius parduotų per vieną dieną, žuvis visą laiką būtų šviežia. „Cechas investavo į modernią atšildymo įrangą, kuriame atšildant žuvį (skumbres, silkes) nesugadinama kokybė, neprarandama svorio. Tinkamai defrostuoti žuvį labai svarbu, nes atšildant natūraliai, žuvis praranda drėgmę, šiek tiek suprastėja kokybė“, – sako A.Šiuša.

Antra, ceche žuvis sūdoma ir marinuojama – dažniausiai silkės, skumbrės, stauridės. Sūdymo ir marinavimo procesas trunka 2–3 dienas ir sufasuotos į kibirėlius pristatomos į parduotuves pagal užsakytą kiekį.

Shutterstock nuotr./Rūkoma žuvis
Shutterstock nuotr./Rūkoma žuvis

Trečia gamybos grandis skirta žuvies rūkymui. „Pagrindinę produkciją sudaro 4 pavadinimų žuvys: karšto ir šalto rūkymo skumbrės, karšto rūkymo jūros lydekos, jūros ešeriai ir silkės. Dar 5–6 pavadinimų keičiasi – vilkešeriai, stauridės, strimelės. Iš viso rūkoma 10–12 pavadinimų žuvų“, – sako vadovas.

Visas gamybos procesas – defrostavimas, sūdymas, rūkymas užtrunka 1,5 paros.

Pradėjo veikti naujas rūkymo įrenginys

Ceche žuvis rūkoma jau 8-erius metus. „Pradėjome dirbti su dviem vokiškomis rūkymo kameromis, vėliau įsigijome dar vieną. Ką tik išbandėme naują austrišką įrangą – tunelinį rūkymo pečių“, – sako A.Šiuša. Rūkytos žuvies kiekiai padidėjo 5 kartus. Rėmai, ant kurių kabinama žuvis, yra 2 kartus didesni.

Pasak A.Šiušos, svarbiausia, pagerėjo produkcijos kokybė ir skonis: „Išrūkyta produkcija iškart patenka į vėsinimo kamerą ir atšaldoma per 1 valandą. Anksčiau prireikdavo 5–6 valandų. Tai reiškia, kad parduotuves šviežia produkcija pasiekia daug anksčiau.“

Naujojoje kameroje vyksta modernesnis rūkymo procesas. Anksčiau buvo naudojamos medžio drožlės. Naujajame įrenginyje jas pakeitė medžio bruseliai. Tai daug švaresnis procesas, mažiau susidaro dūmų, rūkymas vyksta uždaru ciklu, mažiau šlakų patenka į produkciją. „Degustavome naują produkciją – jaučiamas malonus dūmo skonis, tačiau nėra rūkytai produkcijai dažnai būdingo kartumo. Taigi, pagerėjo ne tik skonis, o rūkyta produkcija ir palankesnė sveikatai“, – teigia A.Šiuša.

Į naują įrangą investuota 120 tūkstančių eurų, tiksimasi, kad investicijos atsipirks per porą metų. Per mėnesį išrūkoma 130 tonų žuvies. Kalėdinių laikotarpiu šis kiekis padidėja iki 300–350 tonų.

Shutterstock nuotr./Rūkyta žuvis
Shutterstock nuotr./Rūkyta žuvis

Rūkymui žuvis paruošiama natūraliai, be cheminių priedų

„Jeigu norite namų sąlygomis pasiruošti šviežią žuvį rūkymui, reikia 1 litro vandens, pasūdyto 2 arbatiniais šaukšteliais druskos. Į jį panardinti žuvį. Priklausomai nuo žuvies riebumo, sūriame vandenyje galima laikyti nuo kelių valandų iki paros. Ceche žuvį rūkymui paruošiame tokiu pačiu principu – laikome sūryme, po to guldome ant rėmo ir patalpiname į rūkyklos pečių. Jei norime paįvairinimo, ruošiame žuvies „išklotines“ – skumbres, kurios paskaninamos prieskoniais, sūriu, česnaku – tokius gaminius ypač patinka gurmanams“, – pasakoja technologė.

Marinuota žuvis ceche dažniausiai ruošiama pagal tradicinę receptūrą. „Bandėme paįvairinti skonį, gaminti su morkomis, bet pirkėjai nelabai įvertino. Perkamiausias gaminys – silkių gabaliukai su lengvu acto skoniu, garstyčių padaže – labai skanu“, – šypsosi I.Bagackienė.

Ieva Bagackienė / Eriko Ovčarenko nuotr.
Ieva Bagackienė / Eriko Ovčarenko nuotr.

Kokybę parodo išvaizda ir kvapas

Rūkytos žuvies vartojimo terminas nurodomas ant pakuotės. „Karšto rūkymo žuvį galima vartoti 9 dienas, bet mes stengiamės ilgai nelaikyti, kad nusipirkęs gaminį žmogus galėtų suvartoti iki termino pabaigos. Šalto rūkymo žuvį pagal patvirtintą standartą galima vartoti iki 30 dienų – stengiamės, kad žmogus nusipirktų kuo šviežesnę. Marinuotos žuvies galiojimo terminas iki 14 dienų“, – nurodo technologė.

Svarbu atkreipti dėmesį ir įvertinti, kad žuvis kokybiška ir šviežia. Pasak I.Bagackienės, žuvis turi maloniai kvepėti, blizgėti, būti nesudarkyta, be apgleivėjimų, kraujosruvų. Kokybės pažeidimai gali atsirasti dėl laikymo, transportavimo sąlygų pažeidimo.

Shutterstock nuotr./Rūkyta žuvis
Shutterstock nuotr./Rūkyta žuvis

Iš karšto rūkymo žuvies – puikūs patiekalai

I.Bagackienė pasakoja, kad rūkytą ir marinuotą žuvį labai skanu valgyti kaip pagrindinį patiekalą, tačiau ją galima naudoti ir kitų patiekalų gamybai: „Iš karšto rūkymo žuvies pasigaminkite paštetą – žuvį susmulkinkite, sumaišykite su svogūnu, majonezu, pagardinkite žolelėmis. Susidėkite į stiklainiuką ir laikykite šaldytuve – turėsite nuostabaus skonio, maistingo ir sotaus pašteto užsitepti ant duonos pusryčiams.“

Su rūkyta žuvimi galima pasidaryti įvairiausių mišrainių. Technologė sako, kad kiekvienos šeimininkės virtuvėje rasi kopūsto, paprikos ar pomidoro – supjaustai, sudedi žuvį, jei mėgsti riebiau – įmaišai majonezo. Sveikesnė tokios mišrainės alternatyva – su garstyčiomis, jogurtu ir tik šiek tiek majonezo.

Daug kam netikėta, bet iš karšto rūkymo skumbrės ar lydekos galima iškepti kotletukų. Technologė dalijasi receptu: žuvį nukaulinus, susmulkinus, sumaišyti su krabų lazdelėmis ar bulvių koše, svogūnu, česnaku, kiaušiniu, prieskoniais ir suformuoti kotletukus. „Jei norite intensyvaus žuvies skonio, geriau maišyti su krabų lazdelėmis. Vaikams labiau patiks švelnesnis variantas – su bulvių koše. Kas mėgsta paskrudinti, prieš kepant kotletukus apvoliokite džiūvėsėliuose. Pagaminau ir pavaišinau kolegas, visi sustebo – tikrai labai skanu“, – siūlo paragauti I.Bagackienė.

Shutterstock nuotr./Rūkytas ešerys
Shutterstock nuotr./Rūkytas ešerys

Technologė rekomenduoja išbandyti receptus su marinuota žuvimi

Šalto rūkymo žuvis labiau tinkama valgyti viena – kaip užkandis, mėgstama užsidėti kelis gabaliukus ant duonos, tinka prie stipresnių gėrimų.

I.Bagackienė pasakoja, kad iš marinuota žuvies filė mėgsta ruošti greitus užkandžius, kai reikia per šventes pavaišinti svečius: „Išverdu morkų, susimaišau su majonezu, pasikepinu orkaitėje batono riekelių ir pasidarau sumuštinukų su marinuotos silkutės gabaliukais. Kitas sumuštinio variantas – lygiomis dalimis sumaišytas rūgštesnis obuolys ir svogūnas, sumaišytas su majonezu. Labai dera prie marinuotos žuvies.“

Technologė pataria tiems, kurie nemėgstate majonezo – marinuotos žuvies filė maišyti su alyvuogėmis, kukurūzais, poru. „Dar skaniau, jei į šią mišrainę pridėsite spanguolių – tikrai netikėtas, pikantiškas saldus skonis su lengva rūgštele“, – receptu dalijasi I.Bagackienė.

Ir dar vienas maisto technologės įdomus receptas su silpnai sūdyta arba žalia silke: „Išpjaukite silkės pilvą arba nuo stuburo išimkite kaulą, išvalykite vidurius, į vidų pridėkite apkeptų daržovių įdaro ir pašaukti į orkaitę 40–50 min. 170 laipsnių temperatūroje. Sudėjus į lėkštę ir gražiai atrodo, ir tikrai gardu.“

Skrudintos duonos sumuštiniai su rūkyta skumbre

Shutterstock nuotr./Užtepėlė
Shutterstock nuotr./Užtepėlė

Dūmais kvepianti žuvis, traški duona ir sultingos daržovės – tobulas užkandis išalkusiems. Tiks ir priešpiečiams, ir pavakariams.

Reikės:

  • 1 vnt. „Rivonos“ karšto rūkymo skumbrės;
  • 1 vnt. pomidoro;
  • ¼ raudono svogūno;
  • ½ vnt. agurko;
  • 1 valg. š. kaparėlių;
  • 1 valg. š. majonezo;
  • 1 vnt. citrinos sulčių;
  • Sumuštinių duonos riekelių.

Gaminimas:

1.Duoną paskrudinkite.

2.Smulkiai supjaustykite svogūną, agurką, pomidorą, sumaišykite su majonezu, pagardinkite citrinos sultimis ir kaparėliais.

3.Rūkytą žuvį iškaulinkite, supjaustykite gabaliukais, sumaišykite su daržovėmis ir užtepkite ant duonos.

4. Valgykite iš karto, kol duona traški.

Įdaryta bulvė su rūkyta jūros lydeka

Shutterstock nuotr./Įdarytos bulvės
Shutterstock nuotr./Įdarytos bulvės

Su odele kepta didelė bulvė, kurios „kišenė“ kupina gardaus rūkytos žuvies įdaro – pakaks vos kelių ingredientų ir valgysite pasigardžiuodami.

Reikės:

  • 2 vnt. „Rivonos“ karšto rūkymo jūros lydekos;
  • 4 vnt. keptos bulvės;
  • 300 ml grietinės;
  • saujelės krapų ir svogūnų laiškų.

Gaminimas:

Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių. Bulves nuplaukite, subadykite šakute, patepkite aliejumi, pasūdykite ir sudėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Kepkite apie 1 val.

Sumaišykite grietinę, susmulkintus krapus, svogūnų laiškus.

Rūkytą jūros ešerį nukaulinkite, supjaustykite gabaliukais.

Giliai įpjaukite bulvę, įdėkite šaukštą įdaro ir rūkytos žuvies.

Gardi naminė užtepėlė su vilkešeriu ar stauride

Shutterstock nuotr./Užtepėlė
Shutterstock nuotr./Užtepėlė

Greitai pagaminama užtepėlė, sudėta į sandariai uždaromą indelį gali kelias dienas stovėti šaldytuve ir tapti mėgstamu pasirinkimu, kai norisi skubiai numarinti alkio kirminą.

Reikės:

  • 1 vnt „Rivonos“ karštai rūkyto vilkešerio, stauridės (galima pakeisti ir skumbre);
  • 1 vnt. citrinos sulčių ir žievelės;
  • 200 g „Rivona“ tepamo lydyto sūrelio;
  • kelių šakelių šviežių petražolių ar krapų;
  • 2 valg. š. krienų;
  • juodųjų pipirų pagal skonį;
  • duonos skrebučių ar kukurūzų traškučių.

Gaminimas:

Iš žuvies pašalinkite kaulus, supjaustykite mažais gabaliukais.

Žuvį sumaišykite su sūreliu, pagardinkite supjaustytais žalumynais, krienais, pipirais, citrinos sultimis ir tarkuota žievele.

Valgykite su duonos skrebučiais ar kukurūzų traškučiais.

Žuvies kepsneliai su šaltu kiaušinio padažu

Shutterstock nuotr./Žuvies kepsneliai
Shutterstock nuotr./Žuvies kepsneliai

Netikėta ir labai skanu – rekomenduoja technologė.

Reikės:

  • 4 vnt. „Rivonos“ karšto rūkymo skumbrės;
  • 400 g bulvių;
  • saujelės žalumynų (geriausiai tinka gražgarstės)
  • 25 g „Piemenėlio“ sviesto;
  • 2 vnt. kiaušinių;
  • 150 g džiūvėsėlių.

Kiaušinių padažui:

  • 1 vnt. kietai virto kiaušinio;
  • 100 g majonezo,;
  • 1 valg.š. dižono garstyčių;
  • 1 valg.š. smulkiai supjaustytų karnišonų;
  • 2 valg.š. susmulkintų petražolių.

Gaminimas:

Padažo ingredientus sumaišyti.

Bulves nuskusti ir išvirti pasūdytame vandenyje.

Išvirti filė (8 min.), pašalinti odą ir kaulus.

Filė sumaišyti su sutrintomis bulvėmis, įmušti kiaušinius, suformuoti kepsnelius, apvolioti džiūvėsėliuose ir iškepti.

Patiekti su kiaušinių padažu ir gražgarstėmis.

Skanaus!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais