Gilių kava
Gilių kava turi savitą – šiek tiek riešutų, šiek tiek karamelės skonį su švelnia rūgštele. Kuo labiau suskrudinsite pupeles, tuo skonis bus sodresnis. Kavai ruošti naudokite tik sveikas, kirmėlių ir pelėsio nepažeistas ąžuolo sėklas.
Paruošimas:
1. Padžiūvusias giles išlukštenkite. Galima darbuotis peiliuku, riešutų spaustuku ar plaktuku mėsai mušti.
2. Branduolius sudėkite į puodą, užpilkite pienu ir pamažu virkite apie 40 min., kol gilės suminkštės. Jei reikia, papildykite pieno.
3. Išvirusias giles nusausinkite, pasmulkinkite virtuvės kombainu ar sumalkite mėsmale.
4. Suberkite jas į popieriumi išklotą skardą ir keletui valandų kiškite į 60 laipsnių kaitrumo orkaitę padžiūti (durelės turi būti praviros). Kai trupiniai bus pakankamai kieti, pakelkite temperatūrą iki 180 laipsnių ir apie 10 minučių giles paskrudinkite iki norimo rudumo. Svarbu prižiūrėti procesą, kad gilės nesudegtų.
5. Paskrudintus gilių gabaliukus sumalkite kavamale ar rankiniu kavos malūnėliu.
6. Į puodą įpilkite reikiamą vandens ar pieno kiekį ir užvirkite. Įdėkite maltos gilių kavos (1 puodeliui berkite maždaug 2 šaukštelius kavos) ir dar keletą minučių pavirkite. Nukoškite per retesnį sietelį, įpilkite pieno, jei kavą virėte vandenyje, ir mėgaukitės. Jei norite įmantresnio skonio, kavą galite pagardinti cinamonu, imbieru ar kardamonu.
Kaštonų kava
Ši kava ruošiama panašiai kaip ir gilių. Tačiau procesas užtrunka gana ilgai, o rezultatas – kartus gėrimas – patiks ne visiems. Tačiau jei mėgstate naujoves ir iššūkius – kodėl gi ne?
1. Surinktus kaštonus geriau šiek tiek padžiovinti, kad jų luobelė lengviau atšoktų nuo branduolio. Tuomet reiks apsišarvuoti kantrybe ir, darbuojantis aštriu peiliuku, kiekvieną rudą vaisių išlukštenti.
2. Nuluptus kaštonus galima perpjauti per pusę ir sudėjus į puodelį užpilti pienu, kad apsemtų. Virkite apie 40–50 min. ant silpnos ugnies, kol kaštonai suminkštės. Jei reikia, pieno papildykite.
3. Išgriebkite kaštonus ir juos nusausinkite. Jei nepatinka verdant atsiradusi pieno plėvelė, vaisius galite perlieti šaltu vandeniu.
4. Apdžiūvusius kaštonus susmulkinkite peiliu, virtuvės kombainu ar mėsmale.
5. Pilkite juos į skardą ir kiškite į 50–60 laipsnių kaitrumo orkaitę išdžiūti.
6. Po kelių valandų padidinkite temperatūrą iki 170–180 laipsnių ir 5–8 min. paskrudinkite kaštonų gabaliukus.
7. Sumalkite juos iki norimo rupumo.
8. Prikaistuvyje užvirinkite vandenį ar pieną (galima maišyti pieną su vandeniu), įberkite žiupsnelį druskos. Kai užvirs, įberkite kaštonų miltelių (2 šaukštai kaštonų 1 l skysčio), kelias minutes pavirkite ir nukėlę nuo ugnies palikite porai minučių nusistovėti.
9. Kava bus skanesnė, jei įpilsite pieno ar grietinėlės.
Kiaulpienių šaknų kava
Pasiryžusiems patiems pasigaminti kiaulpienių kavos šis metas tinkamiausias, mat šių augalų šaknis patariama kasti anksti pavasarį ar vėlyvą rudenį, lapams nukritus. Tuomet jos esą vertingiausios. Iš šaknų išvirtas gėrimas gana kartus, bet jį galima „suminkštinti“ medumi, pienu ar grietinėle.
1. Kiaulpienių šaknis švariai nušveiskite.
2. Nusausinkite vandenį ir smulkiai jas supjaustykite.
3. Berkite į skardą ir džiovinkite orkaitėje žemoje temperatūroje.
4. Išdžiūvusius gabaliukus keletą minučių lengvai paskrudinkite maždaug 170 laipsnių temperatūros orkaitėje ar keptuvėje, kol jos švelniai paruduos. Paskrudintas šaknis sumalkite ilgai nedelsdami, nes vėliau jos stipriai sukietėja.
5. Į puodelį įdėkite 1 šaukštelį miltelių, užpilkite verdančiu vandeniu ir uždengę keletą minučių palaikykite.
Morkų kava
Palyginti su anksčiau aprašytomis, morkų kava gana lengvai paruošiama. Kvapni, švelnaus karamelės skonio kava ypač rekomenduojama vaikams.
1. Morkas nuskuskite ir stambiai sutarkuokite.
2. Suberkite į skardą ir džiovinkite keletą valandų maždaug 60 laipsnių vėdinamoje orkaitėje, kol morkos vos paruduos.
3. Baigus džiūti, pakelkite temperatūrą iki 150 laipsnių ir keletą minučių paskrudinkite. Stebėkite, kad morkos nesudegtų.
4. Puode užvirkite vandenį ir įberkite morkų (1 puodeliui – 2–3 šaukšteliai), 5 minutes pavirkite ir, nukėlę nuo ugnies, palikite dar 5–10 minučių pastovėti.
5. Nukoškite ir išpilstykite. Paskaninkite pienu, grietinėle ar cinamonu.