Pomidorai žiemai gali būti ruošiami įvairiais būdais: tiek įprastai konservuojami, tiek gaminami padažai, tyrės, įvairios mišrainės ar net šaldomi. Tai ne tik praktiškas ir ekonomiškas sprendimas, bet svarbiausia – suteikia galimybę mėgautis gardžiais pomidorų patiekalais net šaltuoju metų laiku.
Pomidorų sultys žiemai
Atėjus šaltajam sezonui, įsigyti šviežių, skanių ir maistingų pomidorų yra sunkiau, tad puikiu išsigelbėjimu gali tapti pomidorų sultys. Jų galite pasigaminti vasarą, o mėgautis – ištisus metus.
Ingredientai:
- 3 kg pomidorų
- 1 v. š. druskos
- 5 gvazdikėlių žiedynų
- 2 skiltelių česnako
Gaminimas:
- Pomidorus nuplaukite, nusausinkite, supjaustykite į 2-4 dalis ir išspauskite sulčiaspaude ar sutrinkite virtuviniu trintuvu.
- Gautą skystį supilkite į didelį puodą, virkite pusvalandį ant didelės kaitros.
- Sumažinkite ugnį, sudėkite druską ir vis pamaišydami dar pavirkite 5-10 minučių.
- Po to sudėkite perpjautas česnako skilteles ir gvazdikėlius bei pavirkite dar 15-20 minučių.
- Tuomet išimkite gvazdikėlius ir česnako skilteles, paruoštas sultis išpilstykite į švarius, iškaitintus stiklainius, užsukite steriliais dangteliais. Kol pilstysite sultis, puodo su jomis nuo kaitros nenuimkite, kad sultys neatvėstų.
- Stiklainius pastatykite dangteliais žemyn, šiltai užklokite ir palikite visiškai atvėsti.
- Laikykite vėsiame, tamsiame rūsyje arba sandėliuke.
Kepti pomidorai žiemai
Puikus būdas pomidorų pasiruošti žiemai, juos iškepti ir užkonservuoti. Be to, kartu su pomidorais galite įdėti paprikų ar svogūnų, skonio paįvairinimui.
Ingredientai:
- 3 kg pomidorų
- 2 česnako galvų
- 50 g druskos
- 3 v. š. alyvuogių aliejaus
- 3 v. š. obuolių acto
- 3 v. š. provanso žolelių (ar kitų mėgstamų)
- 1 v. š. cukraus
- 0,5 a. š. maltų juodųjų pipirų
Gaminimas:
- Kepimo skardą ištieskite kepimo popieriumi, į ją suberkite druską, cukrų, griežinėliais supjaustytus česnakus, pilkite actą.
- Į skardą sudėkite perpjautus pomidorus, pabarstykite prieskoniais, apšlakstykite aliejumi.
- Kepkite iki 160 °C įkaitintoje orkaitėje apie 1,5 val.
- Dar karštus pomidorus su skysčiu sudėkite į švarius iškaitintus stiklainius, užsukite steriliais dangteliais ir labai šiltai apklokite bei palikite atvėsti.
- Vėliau laikykite tamsioje, vėsioje vietoje.
Šaldyti pomidorai žiemai
Tokius pomidorus galima naudoti įvairiems patiekalams – dėti ant picos, naudoti gaminant troškinius, apkepus. Pomidorus galite pjaustyti skirtingo storio – plonesni puikiai tiks picoms, storesnius panaudosite apkepams, troškiniams, ant kepsnių uždėti, kai kepsite orkaitėje ir pan.
Ingredientai:
Pomidorų, pagal poreikį
Gaminimas:
- Padėklą, pjaustymo lentelę ar didelę lėkštę apvyniokite maistine plėvele.
- Pomidorus supjaustykite griežinėliais ir išdėliokite vieną šalia kito ant paruošto padėklo.
- Padėklą su pomidorais dėkite į šaldymo kamerą ir palaikykite apie valandą iki kol sušals.
- Norėdami vienu metu užšaldyti daugiau griežinėlių, sudėliokite vieną sluoksnį, tuomet užklokite maistine plėvele, vėl dėliokite pomidorus. Taip galite padaryti 3 sluoksnius ir jie puikiausiai sušals bei bus lengva nuimti.
- Tuomet sušaldytus pomidorus perdėkite į užspaudžiamą šaldymo maišelį. Kad maišeliai nebūtų labai išsipūtę, pirmiausiai rankomis, kiek įmanoma, išspauskite orą, tuomet ne iki galo užspauskite maišelį, įkiškite šiaudelį ir traukite orą į save, greitai ištraukite šiaudelį ir užspauskite maišelį galutinai.
Pomidorai savo sultyse
Jeigu nežinote ir sukate galvą, kaip pomidorus paruošti žiemai, dalinamės puikiu receptu. Taip paruoštus pomidorus vėliau galėsite naudoti įvairiausiems patiekalams ruošti ar garnyrui.
Ingredientai:
- 5 kg pomidorų
- 5-6 v. š. cukraus
- 2-3 v. š. druskos
- 5 kvapniųjų pipirų žirnelių
- 2 lauro lapų
Gaminimas:
- Pomidorus nuplaukite, nuplikykite karštu vandeniu, nulupkite odelę ir supjaustykite į 4 dalis.
- Tuomet pomidorus sudėkite į puodą, berkite druską, cukrų, sudėkite pipirus ir lauro lapus.
- Viską užvirkite ir virkite 5-10 min. vis pamaišant.
- Dar karštus pomidorus supilkite į švarius iškaitintus stiklainius, užsukite steriliais dangteliais ir šiltai apklokite bei palikite atvėsti.
- Vėliau laikykite tamsioje, vėsioje vietoje.
Marinuoti žali pomidorai žiemai
Taip marinuotus žalius pomidorus galima patiekti kaip užkandį arba kartu su kitomis marinuotomis daržovėmis. Šie pomidorai žiemai puikiai tinka prie mėsos ir žuvies patiekalų, taip pat gali būti naudojami kaip salotų ir sriubų ingredientas.
Ingredientai:
- 2 kg pomidorų, žalių
- 8 vnt. lauro lapų
- 4 skiltelių česnako
- keleto juodųjų pipirų žirnelių
- krapų sėklų, pagal skonį
Marinatui:
- 2-3 l vandens
- 100 ml acto (9%)
- 3 v. š. cukraus
- 1,5 a. š. druskos
Gaminimas:
- Pomidorus gerai nuplaukite, supjaustykite į 2 arba 4 dalis.
- Į paruoštus švarius iškaitintus stiklainius dėkite po 2 lauro lapus, krapų sėklų, pipirų žirnelių ir pusiau perpjautą česnako skiltelę.
- Marinatui į puodą supilkite 2-3 litrus vandens (tūris priklauso nuo stiklainių dydžio), įberkite cukraus, druskos. Užvirinkite, įpilkite acto ir išmaišykite.
- Į stiklainius su prieskoniais sudėkite pomidorus.
- Tada užpildykite stiklainius marinatu.
- Stiklainius užsukite steriliais dangteliais ir pastatykite apverstus 5 valandoms atvėsti.
- Vėliau laikykite tamsioje, vėsioje vietoje.
Pomidorų nauda
Pomidorai yra viena iš populiariausių daržovių pasaulyje, ir ne veltui – jie yra ne tik skanūs, bet ir labai naudingi sveikatai.
- Gerina širdies veiklą. Pomidoruose esančios medžiagos, ypač vitaminas B ir kalis, padeda sumažinti blogojo cholesterolio kiekį ir aukštą kraujospūdį.
- Gerina akių sveikatą. Pomidoruose yra medžiagų – liuteino ir zeaksantino – kurios gali padėti apsaugoti akis nuo mėlynosios šviesos. Taip pat gali padėti išvengti akių nuovargio ir sumažinti galvos skausmą.
- Stiprina imuninę sistemą. Kadangi pomidoruose gausu antioksidantų, tad jie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais, kurie gali pažeisti ląsteles ir paveikti imuninę sistemą.
- Gerina odos būklę. Likopenas, esantis pomidoruose, padeda išvengti odos papilkėjimo, palaiko stangrumą bei padeda išvengti raukšlių, mažina išsiplėtusias poras bei odos vėžio riziką.
- Gerina virškinimo sistemos veiklą. Pomidoruose gausu vandens ir skaidulinių medžiagų, kurios padeda išvengti vidurių užkietėjimo bei palaikyti tinkamą virškinimo sistemos veiklą.
Vitaminai ir mineralai pomidoruose
Pomidoruose gausu vitaminų ir augalinių junginių, kurie teigiamai veikia sveikatą. Tačiau svarbu pabrėžti, kad jų kiekis gali skirtis priklausomai nuo pomidorų veislės ir augimo laiko.
- Vitaminas C. Pomidoruose gausu vitamino C, kuris yra puikus antioksidantas.
- Vitaminas K. Labai svarbus kraujo krešėjimui ir kaulų būklei palaikyti.
- Beta karotenas. Pomidoruose esatis beta karotenas teigiamai veikia atmintį, tačiau norint, kad organizmas jį pasisavintų, pomidorus reikėtų derinti su geraisiais riebalais, pavyzdžiui, ypač tyru alyvuogių aliejumi, grietine, jogurtu, sūriais, riešutais ar sėklomis.
- Naringeninas. Šis flavonoidas, randamas pomidorų odelėje, mažina uždegimą ir apsaugo organizmą nuo įvairių ligų
- Folio rūgštis (vitaminas B9). Svarbi normaliam audinių vystymuisi ir ląstelių funkcijai. Ji ypač svarbi nėščioms moterims.
- Likopenas. Jo labai daug yra raudonos spalvos pomidoruose, tai ne tik pigmentas, suteikiantis raudoną spalvą, bet ir galingas antioksidantas. O tamsiuose pomidoruose (juoduose, violetiniuose) likopeno yra dar daugiau. Tyrimai rodo, kad likopenas padeda sumažinti prostatos vėžio riziką bei padeda sveikstant po širdies ligų.
Daugiau receptų ir daržo naujienų rasite derlingas.lt.