Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Retesnės daržovės. Paįvairinkite valgiaraštį!

Šaltuoju sezonu mūsų valgiaraštyje įsivyrauja rutina – burokėliai, bulvės, morkos... Iš tiesų valgiaraštį galima paįvairinti ir nebūtinai perkant egzotines daržoves.
Patisonai
Patisonai / Fotolia nuotr.

PATISONAI

Patisonai – moliūgų atmaina, ant ilgų, žeme besidriekiančių stiebų užauginanti įdomios formos vaisius. Patisonai būna lėkštės ar disko formos, lygiais ar dantytais krašteliais. Skaniausi – jauni, dar ne visai subrendę vaisiai (maždaug 5 cm skersmens). Didesni patisonai būna sumedėję ir ne tokie skanūs. Patisonus galima virti, troškinti, kepti, marinuoti. Įspūdingai atrodo įdaryti vidutinio dydžio patisonai. Patisonų viršūnėles reikia nupjauti, išskobti dalį minkštimo ir apvirti pasūdytame vandenyje. Paruošti įdarą: smulkiai sukapotą svogūną pakepinti svieste. 300 g bet kokios virtos mėsos sumalti, sumaišyti su 3 šaukštais biriai virtų ryžių, sudėti pakepintus svogūnus, porą nuluptų ir kubeliais supjaustytų pomidorų, pasūdyti, pagardinti pipirais, įmušti kiaušinį ir viską gerai sumaišyti. Į apvirtus patisonus prikimšti įdaro ir pusvalandį kepti 180`C karštumo orkaitėje. Prieš pat baigiant kepti ant kiekvieno patisono galima uždėti po šaukštą grietinės ar užberti tarkuoto brandinto sūrio. Šviežių patisonų minkštimas, pagardintas cukrumi ir citrinų sultimis, tinka desertui. Prieš gaminant patiekalus didesnius patisonus reikia nulupti. Prie šių daržovių patiekalų tinka grietinė, bešamelio, pomidorų padažai.

Kuo naudingi? Patisonuose daug vertingų mineralinių medžiagų, nemažai vitamino C, B grupės vitaminų. Pektinai, kurių gausu patisonuose, gerina virškinimą, padeda organizmui geriau pasisavinti baltymus ir greičiau pašalinti kenksmingąsias medžiagas.

TOPINAMBAI

Fotolia nuotr./Topinambai
Fotolia nuotr./Topinambai

Šie šakniagumbiai dar vadinami bulvinėmis saulėgrąžomis. Sodininkai topinambus paprastai augina daržų pakraščiuose, mat šie daugiamečiai augalai užaugina labai aukštus  stiebus, kurie sudaro puikią užuovėją lepesnėms daržovėms. Panašiai kaip ir bulvės, bulvinės saulėgrąžos per vasarą išaugina daug gumbų. Beje, rudenį visų iškasti nebūtina: topinambai gerai ištveria šaltį. Topinambai skaniausi rudenį ir pavasarį.

Kuo naudingi? Topinambuose gausu mineralinių medžiagų, yra nemažai vitaminų. Dėl didelio inulino kiekio šių daržovių dažniau reikėtų valgyti diabetikams. Medikai sako, kad inulinas, iš vaisių cukraus susidaranti medžiaga, gerai reguliuoja insulino išsiskyrimą. Be to, inulinas veiksmingai slopina alkio jausmą. Paruošti salotas iš topinambų labai paprasta: gumbus reikia nulupti, sutarkuoti burokine tarka ir sumaišyti su padažu (tinka majonezas, grietinė).

LAPINIAI GARBANOTIEJI KOPŪSTAI

Fotolia nuotr./Lapiniai garbanotieji kopūstai
Fotolia nuotr./Lapiniai garbanotieji kopūstai

Daug kas mano, kad tai – dekoratyvis augalas. Garbanoti žali, pilkai melsvi ar violetiniai lapai išties gražūs, tačiau šiais kopūstais galima ne tik gėrėtis – tai vertingos daržovės, maistingumu lenkiančios visus kitus kopūstus. Lapinius garbanotuosius kopūstus galima valgyti žalius, virti sriubas, gaminti troškinius, apkepus, balandėlius. Prie jų tinka tie patys priedai, kaip ir prie kitų kopūstų. Tiesa, gaminant patiekalus reikia itin rūpestingai nuplauti lapus, išpjaustyti gyslas ir virti šiek tiek ilgiau nei kitus kopūstus.

Kuo naudingi? Šie kopūstai gana maistingi – 100 g yra net 70 kcal. Juose daug vitamino C, beta karotino, kalcio, geležies.

PASTARNOKAI

Fotolia nuotr./Pastarnokai
Fotolia nuotr./Pastarnokai

Pastarnokai – į morkas panašūs šakniavaisiai, tik ne oranžiniai, o gelsvi. Dėl stipraus aromato ir aitroko skonio dažniausiai vartojami kaip įvairių daržovių patiekalų priedas. Pabandykite sulaužyti šį stereotipą ir paragaukite tikro pastarnokų patiekalo. Du obuolius ir du pastarnokus nuskuskite, stambiai sutarkuokite ir užpilkite krienų bei majonezo padažu. Salotas galite gaminti ir iš žalių, ir iš virtų pastarnokų. Arba išvirkite savito skonio sriubos, pagaminkite troškintų pastarnokų. Prie pastarnokų patiekalų tinka sviestas, grietinė, džiūvėsėlių, pomidorų padažai. Ruošiant pastarnokus maistui juos reikia skusti, tačiau nepamirškite, kad tuomet jie tuoj pat patamsėja. Todėl nuskustus šakniavaisius iškart merkite į parūgštintą vandenį.

Kuo naudingi? Pastarnokai turtingi mineralinių medžiagų. Ypač daug juose kalio – gerai širdies veiklai būtino mikroelemento.

ROPĖS

Fotolia nuotr./Ropės
Fotolia nuotr./Ropės

Šie šakniagumbiai nuo senų laikų auginti Lietuvoje. Ilgainiui jas išstūmė bulvės ir dabar ropės yra išties retos daržovės. Gaila, nes jų maistinės savybės gerokai lenkia bulves. Ropėse daug baltymų, pektinų, vitaminų B1, B2, C, PP, yra itin reto vitamino U. Daug vertingų mineralinių medžiagų (kalio, magnio, geležies, cinko). Tiesa, žalių ropių salotų nepatartina valgyti sergantiesiems tulžies pūslės ligomis ir gastritais, bet gal patiks apvirtų ropių salotos?

Kuo naudingos? Ropėse gausu garstyčių aliejaus, kuris skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina virškinimą ir maisto, ypač riebesnio, pasisavinimą. Garstyčių aliejus stiprina žarnyno peristaltiką, taigi padeda nuo vidurių užkietėjimo.

GELTEKLĖS

Shutterstock nuotr./Gelteklės
Shutterstock nuotr./Gelteklės

Ilgos juodos gelteklių šaknys – tikras skanėstas (žinoma, nuskustos!). Jų skonis primena ne visai subrendusius lazdynų riešutus. Maistui jos ruošiamos labai įvairiai – valgomos šviežios, verdamos, kepamos, troškinamos, džiovinamos ar konservuojamos. Prie jų tinka sviestas, grietinė, aliejus, majonezas, įvairiausi padažai. Gelteklių šakniavaisius tinka maišyti su obuoliais, morkomis, salierais, agurkais, svogūnais. Ruošiant patiekalus geltekles būtina nuskusti, tačiau tai gana sunku padaryti, jei šaknys bent kiek apvytusios. Tokias skusti bus lengviau, jei prieš tai kelias minutes palaikysite verdančiame vandenyje. Beje, blanširuotas geltekles ne tik lengviau nuvalyti – jos netepa rankų.

Kuo naudingos? Gelteklių šaknys labai maistingos. Jose daug mineralinių medžiagų, yra ir vitaminų. Be to, tai labai lengvai virškinamos daržovės.

 

Taip pat skaitykite:

Obuoliai gydo ir gražina

7 negalavimai, kuriuos padeda įveikti morkos

Daržovės ir vaisiai lieknėjimui

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai