Paprasta, bet naudinga
Kadangi ruošiant gėrimą skaidulos yra suskaidomos, kokteiliai yra lengvai virškinami, o organizmas gali lengviau pasisavinti maistines medžiagas.
Priežasčių, kodėl pusryčių valgiaraštį verta paįvairinti iš žalumynų ir vaisių ruošiamais gardžiais kokteiliais, išties daug. Visų pirma, tai itin lengvai ir greitai paruošiamas maistingas gėrimas, kuriame gausu imuninę sistemą stiprinančio chlorofilo ir organizmą valančių skaidulų, įvairių, mūsų organizmui būtiniausių vitaminų (B grupės, C, E, K, PP ir kt.) ir mikroelementų (geležies, kalio, magnio, jodo, kalcio, fosforo ir kt.).
Kadangi ruošiant gėrimą skaidulos yra suskaidomos, kokteiliai yra lengvai virškinami, o organizmas gali lengviau pasisavinti maistines medžiagas. Pastebėta, kad vartojami ryte pažadina organizmą, malšina apetitą.
Geriami bent kartą per dieną, žalieji kokteiliai gali padėti atsikratyti kelių nereikalingų kilogramų. Negana to, šie gėrimai padeda įprasti reguliariai valgyti žalumynus, kurių, anot mitybos specialistų, mūsų mityboje išties trūksta.
Taip pat skaitykite: Ar pagrįstai bijome importuotų vaisių ir daržovių?
Iš ko gaminami
Gardiesiems kokteiliams gaminti tinka patys įvairiausi vaisiai ir žalumynai. Dažnai į žaliųjų gėrimų sudėtį patenką puikų skonį suteikiantys ir mūsų organizmui naudingi obuoliai, bananai, kriaušės. Skoniu ir naudingumu jiems nenusileidžia pačios įvairiausios uogos: mėlynės, serbentai, vyšnios, braškės.
Ruošiant žaliuosius kokteilius taip pat galima naudoti pievose ir laukuose randamas kiaulpienes, dilgėles, garšvą, gysločius. Nevalia pamiršti ir prieskoninių žolelių: bazilikų, melisų, krapų, mėtų, petražolių, pankolių ir kt.
Kokius žalumynus rinktis? Nuo pačių įvairiausių salotų lapų ir kopūstų iki špinatų ir salierų. Kad organizmas gautų kuo daugiau naudingųjų medžiagų, mitybos specialistai pataria kiekvieną savaitės dieną kokteilį plakti vis su kitu žalumynu.
Visų šių gėrybių galima įsigyti turguose ir parduotuvėse – tiek užaugintų Lietuvoje, tiek atvežtų iš kitų Europos Sąjungos šalių. Jie atitinka visus kokybės reikalavimus, prekystalį pasiekia švieži, kuo mažiau chemiškai apdoroti. Todėl pirkdami juos galime būti tikri, kad pusryčių kokteilius ruošime iš ypač geros kokybės, vitaminų ir kitų maistingųjų medžiagų gausa išsiskiriančių produktų.
Svarbu žinoti! Kad skonių derinys būtų geriausias, vaisių ir žalumynų santykis kokteilyje turėtų būti 60:40. Kokteilius geriausia gerti ką tik sutrintus. Neišgertą gėrimą būtina laikyti šaldytuve ne ilgiau nei 3 paras.
Kokteilis su ananasu ir špinatais
Reikės:
- riekelės ananaso,
- 0,5 avokado,
- obuolio,
- ryšelio špinatų,
- saujelės liucernų daigų,
- skiltelės imbiero,
- vandens.
Gaminimas. Visas susmulkintas kokteilio sudedamąsias dalis sudėkite į maišytuvo indą. Vandens įpilkite tiek, kad beveik apsemtų. Suplakite iki vienalytės masės.
Kokteilis su mėlynėmis ir baziliku
Reikės:
- 0,5 stiklinės mėlynių (gali būti šaldytos),
- 1–2 bananų,
- šaukštelio medaus (arba 2–3 datulių),
- šakelės šviežio baziliko,
- vandens.
Gaminimas. Viską sudėkite į maišytuvą ir užpilkite vandeniu. Plakite tol, kol viskas virs vienalyte mase.
Kokteilis su avokadu ir salieru
Reikės:
- 0,5 avokado,
- obuolio,
- banano,
- saliero stiebo,
- ryšelio petražolių.
Gaminimas. Visas dalis sudėkite į maišytuvą. Vandens įpilkite tiek, kad beveik apsemtų. Plakite iki vienalytės masės. Skanaus!
Šaltiniai:
Gražina Gum „3 dienų mitybos programa“. „Alma litera“, 2014.
Asta Černė „Saulėtos virtuvės pusryčių knyga“. „Smaguris“, 2015.
Jurgita Djakonovaitė „100 žaliavalgiškų receptų“. „Laisvos valandos“, 2015.