Ilgagrūdžiai, apvalieji, laukiniai – tai tik kelios pagrindinės ryžių rūšys. „Tai labai universalus ir mėgstamas maisto produktas. Vien pačių populiariausių baltųjų ilgagrūdžių ir plikytų ryžių kiekvieną mėnesį parduodame po 100 tūkst. pakuočių. Lietuviai ryžius mėgsta, o pernai jų pardavimai šoktelėjo 11,5 proc.“, – statistika dalijasi „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.
Kulinarinėse knygose netrūksta patiekalų, kurių pagrindinis ingredientas yra ryžiai. „Ryžius geriausia pirkti atsižvelgiant į tai, kokį patiekalą ruošiatės gaminti. Pavyzdžiui, apkepui puikiai tiks ilgagrūdžiai, o sušiams ar paeljai – apvalieji“, – sako maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė ir kviečia atkreipti dėmesį į skirtingų rūšių ryžių savybes.
Bendrai galiojantis patarimas – verdant ryžius nepagailėti vandens ir išlaikyti tinkamas proporcijas, kurios visada yra nurodomos ant pakuotės. Nuplautas ryžių kruopas geriausia supilti į ką tik užvirusį vandenį, puodą uždengti dangčiu ir sumažinti kaitrą, kad vanduo vos vos burbuliuotų.
Plikyti ilgagrūdžiai ryžiai
Ryžių kruopos yra apdorojamos specialiu būdu – suslėgtais garais. Tai padidina jų maistinę vertę, nes dalis luobelėje esančių medžiagų perkeliama į grūdą. Šiuos ryžius virti reikėtų apie 20–25 minutes. Plikyti ilgagrūdžiai ryžiai nesulimpa ir išlieka birūs, todėl yra puikus garnyras prie šašlykų, mėsos kepsnio ar žuvies. Taip pat tinkami gaminti salotas ir mišraines.
Baltieji ilgagrūdžiai ryžiai
Šie ryžiai išverda vos per 10–15 minučių ir puikiai tinka tiek garnyrui, tiek kitiems patiekalams gaminti, pavyzdžiui, ruošiant balandėlius ar ryžių apkepą. Baltieji ilgagrūdžiai ryžiai pasižymi maloniu, bet neryškiu skoniu, todėl yra puiki sudėtinė dalis, nebijant, kad užgoš kitus ingredientus.
1. Kiaulienos faršą sumaišykite su nuplautais ir nuvarvintais ryžiais, įberkite pipirų, druskos, kmynų ir žolelių. Gerai išmaišykite ir suformuokite nemažus kukulius.
2. Puode įkaitinkite aliejų, suberkite smulkintą svogūną, česnaką, griežinėliais pjaustytą morką ir maišydami apkepkite. Kopūstą supjaustykite juostelėmis ir suberkite į puodą su apkeptomis daržovėmis, įdėkite pomidorų pastos ir maišydami kepkite, įpilkite vandens ar sultinio, įberkite pipirų, druskos, žolelių.
3. Ant viršaus sudėkite kukulius, puodą uždenkite ir troškinkite ant mažos ugnies, kol kukuliai išvirs, o kopūstai suminkštės.
Knyga „Viskas iš faršo“ |
Receptas iš knygos „Viskas iš faršo“, kulinarė Asta Žvikienė
1. Garbanotųjų kopūstų lapus apvirkite pasūdytame vandenyje, kad suminkštėtų. Nuvarvinkite ir palikite ataušti. Paskui kietąją lapo dalį išpjaukite arba sutraiškykite.
2. Ryžius išvirkite, į karštus sudėkite sviestą ir palikite ataušti. Kumpį supjaustykite nedideliais kubeliais, kiaušinius išplakite su druska ir pipirais. Ataušusius ryžius sumaišykite su kiaušinių plakiniu, suberkite kumpio kubelius.
3. Ant kiekvieno kopūstų lapo uždėkite po kelis šaukštus įdaro ir sulankstykite vokeliu. Paruoštus balandėlius iš abiejų pusių apkepkite keptuvėje įkaitintame aliejuje, paskui sudėkite į puodą, įpilkite 300 ml vandens ar sultinio ir ant nedidelės ugnies troškinkite 30 min.
4. Pomidorus nuplikykite verdančiu vandeniu, nulupkite, supjaustykite griežinėliais ir sudėkite į puodą su balandėliais kelios minutės prieš nukeliant nuo ugnies.
1. Išverdame ryžius. Nulupę odą, sumalame lašišą.
2. Nulupame svogūnus ir morkas. Svogūną susmulkiname, morką sutarkuojame.
3. Pirmiausia pakepiname svogūną, tuomet dedame morkas ir dar pakepiname kelias minutes.
4. Dubenyje sumaišome maltą lašišą, virtus ryžius, morkas, svogūnus, susmulkintus krapus, druską, pipirus.
5. Kepimo indą išklojame kepimo popieriumi ir sudedame gautą masę.
6. Kepame iki 180°C laipsnių temperatūros įkaitintoje orkaitėje 45 min.
7. Ant iškepusio pyrago dedame avokadus, pomidorus.
1. Išplakite kiaušinius, nulupkite ir sutarkuokite obuolius. Nulupkite bananus ir sutrinkite šakute iki vientisos masės. Išvirkite ryžius ir palikite atvėsti.
2. Sumaišykite visus ingredientus.
3. Masę supilkite į kepimo popieriumi išklotą kepimo indą. Kepkite 180 laipsnių temperatūros orkaitėje apie 45 minutes.
Rudieji ilgagrūdžiai ryžiai
Jie pasižymi ryškesniu skoniu negu baltieji ilgagrūdžiai ryžiai, todėl gali tapti kone atskiru patiekalu ar pagardinti troškinius bei daržovių apkepus. Kaip ir kiti rudieji ryžiai, jie yra menkiau apdoroti – išsaugota luobelė, kuri suteikia riešutų poskonį. Juos reikia virti ilgiau, tačiau nuo to kruopos nepraranda tekstūros ir išlieka birios.
Basmati ryžiai
Basmati ryžius prieš virimą rekomenduojama apie pusvalandį pamirkyti vandenyje. Užtenka sodraus padažo, kad šie ryžiai taptų pagrindiniu patiekalu. Tad, jeigu gaminate karį ar indišką troškinį, basmati ryžiai turėtų būti pirmasis pasirinkimas. Jeigu šiuos ryžius rinksitės plovui – irgi neprašausite, nes kruopos bus gana birios, sugers daug skysčio ir prieskonių. Ne veltui apie 70 proc. pasaulio basmati ryžių užauginantys indai juos vadina kvapų karaliais.
Keptus ryžius galima ruošti su bet kokiomis ankštinėmis daržovėmis (tinka pupelės, avinžirniai, šparaginės pupelės, lęšiai, žirneliai), taip su morkomis, brokoliais, kalafiorais, kukurūzais, grybais ir, žinoma, česnaku ir svogūnais. Puikiai tinka visi žalumynai, o taip pat ir bet kokia smulkinta mėsa – vištiena, kalakutiena, kiauliena ar jautiena. Taigi, interpretacijoms šis patiekalas yra labai atviras. Skanaus!
1. Visų pirma pradėkite nuo lapinio kopūsto kale – jį reikia pakepinti atskirai. Įkaitinkite porą šaukštų alyvuogių aliejaus ant vidutinės-aukštos ugnies, sudėkite porą skiltelių traiškyto česnako, pakepkite apie pusę minutės, tada dėkite smulkintus kopūsto lapelius, pilkite sezamų aliejaus, berkite druskos, pipirų ir dar viską pakepkite apie 3-4 min., kopūstas suminkštės. Išimkite iš keptuvės ir atidėkite į šalį.
2. Į tą pačią keptuvą supilkite likusį alyvuogių aliejų, berkite smulkintą svogūną ir pakepinkite apie minutę ant aukštos-vidutinės ugnies. Sudėkite likusius traiškytus česnakus, dar pakepinkite apie pusę minutės, sudėkite šaldytas daržoves ir pakepinkite, kol daržovės suminkštės.
3. Kol daržovės kepa, pasiruoškite padažą: atskirame indelyje sumaišykite sojos padažą su austrių padažu ir 1,5 šaukšto sezamų aliejaus (ko lkas jo dar nepilkite į keptuvę).
4. Padidinkite kaitrą iki aukštos, sudėkite šviežias daržoves ar grybus, pakepinkite viską maišydami apie porą minučių, sudėkite virtus ryžius, smulkintą mėsą (jei naudojate) ir dar pakepinkite nuolat maišant, kol viskas sušils, maždaug 3 min. (ĮSPĖJIMAS: būtina kepti ant aukštos ugnies, ne vidutinės ar žemos, nes skystis turi nugaruoti ir daržovės su ryžiais kepti, o ne troškintis skystyje).
5. Pačioje pabaigoje sudėkite į keptuvę prieš tai pakepintą kopūstą, supilkite pasigamintą padažą ir dar viską maišydami kartu pakepkite apie 5 min.
6. Iškeptus ryžius su daržovėmis dėkite į norimą dubenį, jei norite, apibarstykite mėgstamais žalumynais ir tiekite.
1. Pradėkite nuo padažo. Susmulkinkite česnako skilteles ir čili pipirus, supjaustykite pomidorus kubeliais.
2. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir kelias minutes pakepinkite česnaką su čili. Sudėkite pomidorus, supilkite vandenį, actą, kuminą ir arbatinį šaukštelį druskos. Užvirkite, sumažinkite kaitrą ir virkite apie 20 min., kol padažas sutirštės. Nukaiskite, sudėkite kapotą kalendrą ir paragaukite, ar netrūksta druskos, pipirų ar daugiau kalendros.
3. Padažą laikykite šiltai arba atvėsinkite – jį galima valgyti ir šiltą, ir šaltą. Nepamirškite paragauti padažo prieš patiekdami, jei vartosite jį atvėsintą.
4. O dabar gaminame troškinį kosheri. Svogūnus supjaustykite plonais pusžiedžiais. Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų ir kepkite svogūnus, kol jie gerai apskrus. Paskleiskite ant popierinio rankšluosčio, kad susigertų riebalų perteklius.
5. Nuplaukite lęšius, užpilkite dideliu kiekiu šalto vandens ir užvirkite. Sumažinkite kaitrą ir virkite apie 25 minutes. Nepervirkite, kad lęšiai nepavirstų į košę. Nukoškite.
6. Šaltame vandenyje gerai nuplaukite ryžius. Nukoškite ir gerai nuvarvinkite.
7. Didelėje keptuvėje ar troškintuve ištirpinkite sviestą ir suberkite nevirtus makaronus. Maišydami kepkite, kol vermišeliai įgaus auksinę spalvą. Sudėkite nuplautus ryžius ir gerai išmaišykite, kad visos kruopos pasidengtų sviestu.
8. Supilkite sultinį ar vandenį, suberkite muskato riešutą, cinamoną, 1 1/2 arbatinio šaukštelio druskos ir gerą žiupsnį šviežiai maltų juodųjų pipirų. Užvirkite, sumažinkite kaitrą, uždenkite ir virkite 12 minučių.
9. Nukaiskite, nuimkite dangtį, uždenkite keptuvę švariu medvilniniu rankšluosčiu ir vėl uždėkite dangtį. Palikite 5 minutėms.
10. Šakute supurenkite ryžius, sudėkite lęšius ir didžiąją dalį keptų svogūnų – šiek tiek pasilikite pateikimui. Paragaukite, ar netrūksta prieskonių.
11. Sudėkite ryžius į serviravimo indą ir apibarstykite likusiais kepintais svogūnais. Patiekite karštus su šaltu arba šiltu pomidorų padažu.
Pastabos:
Supaprastinimai: visas reikalas užima nemažai laiko ir šis troškinys tikrai to vertas. Bet kartais, pavyzdžiui, per atostogas ar kelionėse, galima šiek tiek pasukčiauti. Naudokite konservuotus lęšius, smulkintus konservuotus pomidorus padažui ir keptus svogūnus iš IKEA.
Nė dienos be mėsos? Tai puikus vegetariškas patiekalas, bet mažesnėmis porcijomis jis gali atlikti ir garnyro vaidmenį. Pomidorų padažą galite keisti agurkų ir pomidorų salotomis.
Makaronai: jei netyčia pamiršote jų parsinešti, galima patiekalą gaminti ir be jų, nors jie patiekalą pakylėja į kitą lygį. Vermišelius galima keisti orzo (ryžių formos makaronai), raidelėmis arba kitais smulkiais makaronais. Galima sulaužyti/sukarpyti spagečius.
Be glitimo/pieno: nedėkite makaronų o sviestą keiskite alyvuogių arba kokoso aliejumi.
1. Išverdame ryžius ir paliekame atvėsti. Būtina palaukti, kol ryžiai bus visiškai šalti.
2. Nulupame ir smulkiais kubeliais supjaustome morką. Smulkiai supjaustome čili, imbierą, česnaką ir svogūną.
3. Įkaitiname keptuvę, pilame truputį aliejaus ir beriame svogūną. Kepame ant vidutinės ugnies apie 2-3 minutes, po to dedame čili, imbierą ir česnaką. Kepame dar 2-3 minutes. Beriame morkas, pakepiname ne daugiau, kaip 1 minutę, pilame šaukštą vandens ir uždengiame dangčiu. Po 3 minučių dedame špinatus ir kepame dar 1 minutę. Beriame ciberžolę ir viską išmaišome – svarbu, kad keptuvėje nebūtų vandens. Jei yra, padidinkite ugnį.
4. Daržoves sudedame į dubenėlį. Keptuvę išvalome popieriniu rankšluosčiu, įpilame labai labai nedaug aliejaus ir dedame šaltus ryžius. Kepame ant didesnės ugnies apie 3-4 minutes. Ryžiai turi išlikti purūs. Dedame daržoves atgal į ryžius kartu su sojos padažu, „kecap manis“, žaliosios citrinos sultimis ir viską išmaišome.
5. Tuo tarpu įkaitiname kitą keptuvę. Įpilame aliejaus ir gerai įkaitiname. Įmušame 2 kiaušinius. Kepame apie 2 minutes, svarbu kad trynys išliktų skystas, o baltymas gražiai apskrustų. Ant kiaušinio užbarstykite druskos.
6. Į lėkštę dedame ryžius su daržovėmis, kiaušinį, užbarstome šviežia kalendra ir čili (jei naudojate). Mes visada ant stalo papildomai dedame ir žaliosios citrinos.
Baltieji ryžiai „Jazminai“
Pailgi ir beveik permatomi „Jazminai“ yra kilę iš Tailando ir išsiskiria maloniu gėlių, vaisių aromatu. Jeigu norite, kad jie būtų birūs, prieš verdant kelis kartus perplaukite vandeniu. Tailande šie ryžiai yra tradicinis garnyras, kuris tinka prie aštrių vištienos, žuvies, jūros gėrybių patiekalų. Iš „Jazminų“ galite pasiruošti ir puikų azijietišką desertą: išvirkite ryžius kokoso piene ir valgykite su šviežio mano gabalėliais.
Apvalieji rudieji ryžiai
Apvalieji rudieji ryžiai verda apie 40–45 min. Juos galima rinktis, jeigu ketinate gaminti ispanišką paelją ar itališką daugiaryžį. Jeigu iš rudųjų ryžių gaminsite garnyrą, vertėtų žinoti, kad ryžiai bus gan kieti ir lipnoki, o jų skonis – ryškesnis.
1. Užvirkite vandenį, pasūdykite, suberkite ryžius ir virkite neuždengę puodo ir nemaišydami 8 minutes. Suberkite šaldytus žirnelius ir virkite dar 2 minutes. Nukoškite.
2. Kol virs ryžiai, susmulkinkite papriką, juostelėmis supjaustykite kumpį ir plonytėmis riekelėmis česnako skilteles. Keptuvėje įkaitinkite aliejų, suberkite papriką, česnaką ir kumpį. Kepkite 3–4 minutes.
3. Kiaušinius išplakite, pilkite į keptuvę ir kepkite, kol plakinys sukrekės. Suberkite prieskonius ir ryžius su žirneliais. Paruoštus ryžius dėkite į lėkštes ir pabarstykite smulkintais svogūnų laiškais.
Knyga „30 minučių virtuvėje“ |
Receptas iš knygos „30minučių virtuvėje“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
Vanilinis ryžių pudingas su obuoliais |
- Iš pradžių paruoškite obuolius. Nulupkite juos, išimkite sėklalizdžius ir supjaustykite nedideliais kubeliais.
- Obuolių kubelius sumaišykite su ruduoju cukrumi, cinamonu, citrinos sultimis ir šaukštu medaus.
- Keptuvėje ištirpinkite šaukštą sviesto. Suberkite obuolius ir kaitinkite, retkarčiais pamaišydami, apie 3-5 minutes, kol suminkštės, tačiau kubeliai vis dar išlaikys savo formą.
- Paruoštus obuolius atidėkite į šalį, kol išvirs ryžiai.
- Į didelį prikaistuvį supilkite pieną, suberkite cukrų, druską, nutarkuotas citrinos žieveles ir apvaliagrūdžius ryžius.
- Nuolat maišydami mediniu šaukštu, užvirinkite masę.
- Sumažinkite ugnį iki mažos. Kaitinkite, dažnai pamaišydami mediniu šaukštu, apie 30-40 minučių, kol ryžiai taps visiškai minkšti, o konsistencija taps kreminė, bet ne per tiršta.
- Ryžiams išvirus, nuimkite prikaistuvį nuo ugnies. Įmaišykite vanilės ekstraktą.
- Paskirstykite pudingą į indelius ar stiklines, kuriose norėsite patiekti. Ant viršaus paskirstykite paruoštus obuolius.
- Patiekite pudingą dar šiltą arba, jei norite, atvėsinkite iki kambario temperatūros. Taip pat indelius galite uždengti maistine plėvele ir pudingą laikyti šaldytuve iki kitos dienos. Tokiu atveju, prieš patiekdami, palaikykite pudingą kambario temperatūroje 5-10 minučių. Skanaus!
„Arborio“ ryžiai
Tai yra itališki ryžiai, kurių pavadinimas kilęs nuo Italijos miesto Arborio, kur jie ir auginami. Ši ryžių rūšis yra itin krakmolinga, todėl ryžiai gerai sukimba, sugeria daug skysčio, tačiau puikiai išlaiko savo formą ir pasižymi kremine tekstūra. „Arborio“ ryžiai yra nepamainomi gaminat itališką daugiaryžį (rissoto), taip pat juos galima naudoti ir gaminant ispaniškas paelijas.
1. Aliejuje pakepkite susmulkintą šalotinį svogūną. Suberkite ryžius ir pakepinkite kelias minutes, kol taps beveik skaidrūs.
2. Kitame puode išsivirkite lengvą daržovių sultinį
3. Užpilkite ryžius baltuoju vynu ir nugarinkite. Neskubėdami, kas trys minutes pilkite po keletą šaukštų sultinio ant ryžių ir netaupydami jėgų maišykite. Sumažinkite ugnį.
4. Į karštą sultinį kelioms minutėms įmeskite nuskustus smidrus. Išimkite juos ir sudėkite į rizotą (kelis stiebus sutrumpinkite ir pasilikite papuošimui).
5. Kai ryžiai įgaus vientisą homogenišką konsistenciją įmeskite sviesto gabaliuką. Suberkite dalį tarkuoto parmezano, labai kruopščiai išmaišykite ir uždenkite dangčiu. Duokite rizotui pailsėti kelias minutes.
6. Patiekdami lėkštėje sudėkite į formelę ir apvožkite. Išdėliokite ant rizoto smidrus ir pabarstykite likusiu parmezano sūriu bei pagardinkite juodaisiais pipirais iš malūnėlio.
Rizotą išvirti tikrai nėra sudėtinga. Tereikia turėti vištienos sultinio (naminis – geriausias, ką čia slėpti) ir šlakelį baltojo vyno. Na ir ryžiai – svarbu, kad jie būtų itin krakmolingi, arborio rūšies.
1. Puode storu dugnu įkaitinkite apie 1 šaukštą alyvuogių aliejaus ir jame apkepinkite svogūnus, kol jie taps skaidrūs. Bebaigiant kepti svogūnams, suberkite česnakus ir pakepinkite apie pusę minutės, tik kol česnakai paskleis aromatą.
2. Pastumkite svogūnus į puodo kraštą ir įmeskite gabalėlį sviesto. Kai jis ištirps, sudėkite vištienos gabalėlius, pabarstykite druska, pipirais, maltais aitriaisiais pipirais, ciberžole ir saldžiąja paprika bei kepkite pamaišydami apie 3 minutes, kol vištiena šiek tiek apkeps.
3. Tada suberkite ryžius (jų neplaukite!) ir toliau kepinkite maišydami, kol ryžiai švelniai apkeps. Supilkite vyną ir maišydami pakepinkite, kol vynas visiškai išgaruos.
4. Įpilkite į puodą samtelį sultinio (apie pusę stiklinės) ir lėtai virkite rizot1 atidengtame puode, kartkartėmis pamaišydami. Kai ši sultinio porcija susigers, pilkite kitą samtelį. Ryžiai turi būti ne pernelyg minkšti – al dente. Užtruksite apie 17 minučių, kol būtent tokią konsistenciją pasieksite.
5. Kai įpilsite paskutinę porciją sultinio, sudėkite ir smidrus. Kaitinkite, kol paskutinė sultinio porcija susigers į ryžius ir nukelkite nuo ugnies.
4. Įmaišykite į rizotą 2 šaukštus sviesto ir du trečdalius tarkuoto sūrio (likusį palikite pabarstyti paitiekiant). Galite patiekti su paskrudintais šoninės gabalėliais ir tarkuotu sūriu.
Juodieji ryžiai
Ši ryžių rūšis išsiskiria savo egzotine spalva. Juodos ryžių kruopos išvirusios tampa tamsiai purpurine spalva. Neįprastą spalvą lemia juoduose ryžiuose itin gausiai esantis antioksidantas antocianinas, kuris gali padėti apsisaugoti nuo širdies bei onkologinių ligų. Juodieji ryžiai yra patys maistingiausi ir vertingiausi, nes lyginant su kitos ryžių rūšimis juose yra žymiai daugiau baltymų bei skaidulų. Juodieji ryžiai verda kur kas ilgiau nei baltieji. Rekomenduojama juoduosius ryžius naudoti kaip garnyrą, nes jie išskirtiniai ne tik savo spalva, bet ir maloniu riešutų poskoniu.
Sušių ryžiai
Tai yra specialūs ryžiai, kurie skirti būtent sušiams gaminti. Ši ryžių rūšis yra vidutinio ilgio, o išvirti tampa lipnūs, todėl labai paprastai jais sukti sušius.
1. Suberkite ryžius į didesnį dubenį ir kelis kartus perplaukite šaltu vandeniu. Skalaukite ryžius, kol vanduo pasidarys skaidrus. Suverskite į kiaurasamtį ir palikite nusivarvėti.
2. Suberkite ryžius į puodą, supilkite vandenį, prieš virdama bent pusę valandos pamirkykite, dar geriau – valandą.
3. Uždenkite puodą ir užvirinkite ant didelės ugnies. Sumažinkite ugnį ir virkite 15–20 min., kol vanduo beveik išgaruos.
4. Nukelkite puodą nuo ugnies ir palikite 10–15 minučių pastovėti.
5. Nedideliame puode sumaišykite ryžių actą, cukrų ir druską, maišydama kaitinkite ant silpnos ugnies, kol ištirps cukrus ir druska.
6. Susidariusį sirupą atvėsinkite, supilkite į karštus ryžius ir atsargiai išmaišykite medine mentele. Leiskite ryžiams atvėsti iki žmogaus kūno temperatūros ir galite formuoti sušį.
7. Sušiui sukti naudojamas specialus bambukinis kilimėlis. Ant kilimėlio tieskite jūrinių dumblių lakštą, ant jo dėkite ryžių sluoksnį, viduryje užtepkite kreminio sūrio, išdėliokite šiaudeliais pjaustytą avokadą ir lašišą.
8. Naudodama kilimėlį sušį susukite į standų ritinėlį.
9. Sušiui pjaustyti reikia aštraus peilio. Priklausomai nuo ritinėlio ilgio ir storio, jis pjaustomas į 6–8 dalis: maždaug 2 cm storio gabalėliais.
10. Išdėliokite ritinėlius kvadratinėje ar stačiakampėje lėkštėje, šalia įdėkite kelis marinuoto imbiero griežinėlius, išspauskite vasabi pastos, nedideliame dubenėlyje patiekite sojų padažą.
Laukiniai ryžiai
Laukiniais ryžiais yra vadinamos ne ryžių, o laukinių zizanijų sėklos. Šie žoliniai augalai daugiausia auginami Šiaurės Amerikoje. Sėklos nėra lukštenamos ir šlifuojamos, todėl išsaugo daug maistinių savybių ir medžiagų, kurios valgant praturtina organizmą. Vis dėlto net ir išvirusios kruopos yra sunkiau sukramtomos, todėl prieš verdant rekomenduojama jas kelias valandas arba per naktį pamirkyti šaltame vandenyje. Laukiniai ryžiai dažnai yra maišomi su kitų rūšių ryžiais. Tokiais mišiniais skaninamos salotos, troškiniai ar net granola.