„Gruzijos meno ir skonio namai“ Kaune gyvuoja jau 6-us metus. Menotyrą studijavusios K.Baranauskaitės pirminė mintis buvo steigti meno galeriją, tačiau netrukus veiklos sričių padaugėjo. Anot jos, „viskas įgavo visuminį kultūros pavidalą“, kuris aprėpia ir parodas, ir kino vakarus, ir kulinariją. Būtinai skirti dėmesio ir Sakartvelo virtuvei, vaišingumo tradicijoms pašnekovę itin ragino draugai.
Ši mintis jai pasirodė artima, mat maistu kaunietė domisi nuo vaikystės, su malonumu gamina. „Daug lietuvių buvę Sakartvele, ragavę vietinių patiekalų, tad norisi jiems padėti atgaivinti tą emociją, su kuria grįžo, supažindinti su maisto gaminimo principais. Gal net ne tiek svarbu maisto gaminimas kaip pramoga – nors tai smagu! – kiek švietimas, paprastų gerų dalykų populiarinimas. Pristatant kartvelų patiekalus man svarbu parodyti, kad iš paprastų produktų galima išgauti skonių dermę, kad nereikia gausybės prieskonių ir sudėtingų gaminimo technikų“, – savo požiūrį pristato kaunietė.
Augo su kartvelų patiekalais
K.Baranauskaitė gimė mišrioje – graikų kilmės kartvelės ir lietuvio šeimoje. Jos mama iki 25-erių gyveno Sakartvele, o tada atitekėjo į Lietuvą. „Kai mama dar 1965-aisiais čia atvyko, jai buvo labai sunku gaminti kartveliškus patiekalus. Dabar tą daryti žymiai paprasčiau. Aš augau labiau su kartvelų, nei lietuviška virtuve – visos vasaros bėgo ten, keliavo siuntiniai iš mamos gimtosios šalies. Žinoma, mama kiek adaptavo receptus, tačiau pati gaminimo kultūra, supratimas, kaip elgtis su produktais, atėjo iš jos prigimties, iš vaikystės. Mama, abi močiutės supratimą apie maisto gaminimą perdavė ir man. Visada buvau smalsi, žingeidi, norėjau paliesti, užuosti, paragauti. Man patinka ir sekasi gaminti. Gal turiu lengvą ranką?“ – sako K.Baranauskaitė.
Kartvelai tikrai nenori kaskart patiekalo keisti, improvizuoti, jie mėgsta ir puoselėja savo tradicinius patiekalus.
Dalyje šalių tradiciniai patiekalai nyksta, mažėja juos gaminančių žmonių, tą daro tik senoliai, mat jaunai kartai rūpi vadinamieji tarptautiniai patiekalai, o Sakartvele, taip pat ir diasporose užsienyje, situacija kita. Kaip sako K.Baranauskaitė, „tradiciniai, baziniai patiekalai yra įdomūs, o kai pagal juos gamini, patiri didelį malonumą. Kartvelai tikrai nenori kaskart patiekalo keisti, improvizuoti, jie mėgsta ir puoselėja savo tradicinius patiekalus“. Tad kokie jie?
Kalniečių išradimas – chinkaliai
Prieš įvardydama žinomiausius patiekalus, K.Baranauskaitė skuba paminėti porą momentų. Pirmiausiai tai, kad visas Užkaukazės regionas yra stipriai persismelkęs gastronominėmis įtakomis iš Artimųjų Rytų. Galima sakyti, kad tie patys patiekalai keliavo ne per vieną šalį ir kiekvienoje jų nusėdo kiek skirtingu pavidalu. Kaip pavyzdį K.Baranauskaitė mini baklavą, kuri kepama ir Armėnijoje, ir Sakartvele, ir Turkijoje, ir Graikijoje.
Kitas svarbus momentas – Gruzija sudaryta iš keliolikos regionų, tad kiekviename jų patiekalai skiriasi, anot pašnekovės, „skonių Sakartvele daug, jie yra labai įvairūs“. O jei ir norima daryti apibendrinimus, tenka likti bent jau prie perskyros, jog vienokie yra kalnų patiekalai, kitokie lygumų, mat gamtinės sąlygos, o ir gyvenimo būdas, vienur ir kitur skiriasi.
Štai chinkaliai yra būtent kalniečių išradimas, juk daržovės kalnuose neauga. „O štai mėsos kalnuose yra – auginamos avys, pagaliau, galima sumedžioti. Tešlai tereikia tik miltų ir vandens. Paprastai tariant, chinkaliai yra dideli koldūnai su mėsos įdaru – aviena, kiauliena. Įdaras gali būti su žalumynais, gali būti be jų, aštresnis arba ne.“
Jei užsisakėte chinkalių restorane, galbūt patys supratote, o gal sulaukėte patarimo, jog storoko galiuko nereikia valgyti. „Gaminant chinkalį iškočiojame delno dydžio paplotėlį, dedame mėsos, tada lipdome koldūno viršų klostelėmis, dar įpilame mėsos sultinio ir sutvirtiname. Kai koldūnai išverda, viduje yra ir mėsa, ir sultinys. Tuomet ranka imate būtent už galiuko, atkandate, išsiurbiate sultinį, o tada valgote mėsą su tešla“, – detaliai pasakoja K.Baranauskaitė ir priduria, jog galiukas pasitarnauja kaip savotiškas „įrankis“.
Kaip ir chinkaliai, taip ir daugybė kitų patiekalų Sakartvele valgomi rankomis. O kai patiekalas yra skystesnis, jam valgyti išradingai pasitelkiama duona. „Kur nors šalies provincijoje ar tiesiog mažesniame restoranėlyje stalo įrankių galite ir negauti“, – sako pašnekovė.
Dažniausiai mėsos ir pieno produktų kartvelai nemaišo.
Beje, kartveliškieji koldūnai chinkaliai gardinami nebent juodaisiais pipirais, grietinės, nors, atrodytų, ji tiktų, prie jų nesiūloma.
„Dažniausiai mėsos ir pieno produktų kartvelai nemaišo. Mėsą jie derina su slyvomis, pomidorais, vynu, kitaip tariant, su rūgštimi. O pieno produktai keliauja į sūrį. Tiesa, jei chinkalių liko, kitą dieną jie gali būti pakepti keptuvėje, tada galima valgyti su trupučiu grietinės. Tai lietuviams labai patinkantis variantas“, – šypteli pašnekovė.
Chačiapuriai – ir kasdien, ir per šventes
Dar vienas ikoniškas kartvelų patiekalas yra itin paprastas ir populiarus – tai unikalieji pyragėliai chačiapuriai (išvertus pažodžiui – „duona su varške“). Jei tiksliau, chačiapuris yra pyragėlis su sūriu, jei įdarą sudaro sūris su žalymynais, tuomet skanaujate pchalianį, jei pupelės ir žalymynai – lobianį, jei su mėsa – kubdarį.
Šių pyragėlių tešla gali būti pati įvairiausia – mielinė, bemielė, sluoksniuota, kaip lazanijos. „Tai gali būti ir kasdienis patiekalas, ir dedamas ant šventinio stalo. Paprastai jis patiekiamas šiltas. Viskas priklauso nuo konkrečios šeimos, tačiau, sakyčiau, jis kepamas labai dažnai, tikrai yra šeimų, kur ir kasdien. O tie, kas nekepa, skanauja jų su įvairiausiais įdarais chačiapurinėse, kurių, kaip ir chinkalinių, Sakartvele gausu“, – pasakoja K.Baranauskaitė.
Ryškių skonių ir aštrumo mėgėjai geru žodžiu mini bei patys atkartoti bando ir dar vieną kartvelų patiekalą – tirštą sriubą charčio. Anot pašnekovės, galima sakyti, jog tai pirmasis ir antrasis patiekalas viename. Panaši sriuba-troškinys verdamas ir kitose regiono šalyse, tačiau kartvelai turi savąją versiją.
Į šį patiekalą keliauja jautienos krūtininė (arba aviena), ryžiai, svogūnai, česnakai, paprikos, pomidorai, žalumynai (petražolės, salierai, kalendra), juodieji pipirai. Patiekalui aštrumo suteikia būtent pastarieji. Verdant charčio labai svarbu itin gerai išvirta mėsa ir sultinys. Beje, Megrelijos regione ryžiai šiame patiekale keičiami maltais graikiniais riešutais, kurie suteikia itin savitą skonį.
Įdomu, jog graikiniai riešutai Sakartvele figūruoja tokioje daugybėje patiekalų, jog juos, taip pat granatus, žalumynus ir prieskonius, K.Baranauskaitė įvardija kaip kertinius Sakartvelo virtuvės akmenis.
Daržovių karalius – gražus ir universalus baklažanas
Skaniuosius chinkalius Gruzijoje išrado kalniečiai, o lygumoms, kur derlius imamas ir kelis kartus per metus, kartvelai gali dėkoti už daržovių gausą. Tikru daržovių karaliumi pašnekovė įvardija gražuolį baklažaną. Juos kartvelai gamina itin įvairiai ir skaniai, jie moka su šia daržovė meistriškai apsieiti.
Daržoves patiekalams kartvelai pjausto stambiai, taip jos išsaugo savo skonį.
„Juk baklažanas godus – itin sugeria riebalus. Jų jam šiek tiek reikia, tačiau suvaldyti, kiek, jau yra meistrystė. Kartvelai tą moka ir ruošia visą patiekalų spektrą. Tai gali būti užkandžiai, kaip suktinukai, įdaryti sūriu, arba jie tiesiog pakepa baklažanus ant grilio su trupučiu aliejaus. Aišku, ruošiami ir rimtieji patiekalai, kaip, tarkime, vasariškas ajapsandalis, kuriam reikia baklažanų, svogūnų, porų, morkų ir daug žalumynų. Beje, daržoves patiekalams kartvelai paprastai pjausto stambiai, taip jos išsaugo savo skonį. Baklažanus mėgstama įdaryti ir kitomis daržovėmis, mėsa. Priklausomai nuo to, kaip gaminate, atsiskleidžia vis kitos jo savybės“, – aiškina kartvelų kutūros žinovė.
Kartvelai mėgsta ir daugybę kitų daržovių – paprikas, pomidorus, įvairias ankštines gėrybes, kurios gali būti ir valgomos su ankštimis, ir gliaudomos, o štai ypatingos meilės bulvei, kuri karalienė yra ne tik Lietuvoje, bet ir Baltarusijoje, Vokietijoje, kartvelai nepuoselėja.
Žinoma, bulvės ten auga, yra labai skanių rūšių, tačiau jos paprastai tiekiamos ne kaip garnyras, o kaip atskiras patiekalas – tarkime, jos gali būti tiesiog skaniai pakepamos, o kai kur ruošiama ir bulvių košė, tačiau į ją paprastai įtarkuojama sūrio, tai irgi tampa atskiru patiekalu.
Kaip parenkama kokybiška mėsa, mato nuo mažens
Mėsos prieš kepimą kartvelai nemarinuoja, jie nesupranta, kam to reikia.
Sakartvele lengva gyventi nevalgant mėsos, mat daržovių čia gausu, tačiau mėsos patiekalai irgi mėgstami ir meistriškai ruošiami. Kepami liulia kebabai, kai iešmai aplipinami malta mėsa, čirškinami ir šašlykai, kuriems gali būti pasirenkama ir aviena, ir ėriena, ir jautiena, ir subproduktai.
„Tik mėsos prieš kepimą kartvelai nemarinuoja, jie nesupranta, kam to reikia. Tiesiog parenkama kokybiška, šviežia, tam tinkama mėsa, ji supjaustoma, neriama ant iešmo, įtrinama druska ir kalendra bei iškepama ant vynuogienojų. Šių ryšulėliai parduodami net degalinėse. Jie supleška labai greitai, duoda didelę kaitrą, o mėsa iškepa greitai ir skaniai, – pasakoja K.Baranauskaitė ir priduria, jog kartvelai nebaigia jokių maisto gaminimo kursų, pernelyg nesimoko, „tačiau tai, kaip jie suvokia, kokia turi būti mėsa kepimui, gerai parodo, jog tai yra šeimos tradicija nuo mažumės. Taigi, šašlykas yra tiesiog tinkama mėsa“.
Beje, dar vienas svarbus momentas – kaip šašlykas patiekiamas. Nuo iešmo mėsa numaunama rankomis, sau padedant duona – lavašu. Tada imamas dubuo ir sluoksniuojama: dedama mėsos, tada pjaustyto svogūno, tada vėl mėsos nuo kito iešmo, vėl svogūno, galiausiai viršus dengiamas duona ir viskam leidžiama pailsėti. „Kai tokį dubenį atidengia, duoną paprastai pasidalina, o tada jau visi kartu valgo“, – tradicijas atskleidžia K.Baranauskaitė.
Anot jos, labai svarbu suprasti, kad valgis kartvelams nėra tik pasikrovimas kalorijų, tai ritualas, bendravimas, buvimas kartu, o tai, ką jie valgo, turi būti labai skanu. Net šiais skubos laikais jie gali dirbti, lėkti, per dieną išgerti puodelį kavos ir tik šį tą suvalgyti, tačiau bent kartą per dieną būtinai ras laiko sustoti, pailsėti, skaniai pavalgyti, pabendrauti. „Juk kai geriau pagalvoji, kas tas chačiapuris? Gal paprastas pyragėlis? Ne, tai rankų meistrystė ir širdis“, – šypsosi K.Baranauskaitė.
Anot jos, nors Sakartvelo jaunimas europėja, keliauja, mokosi užsienyje, tačiau maisto gaminimo tradicijos išlieka labai gyvos, jos tebeperduodamos šeimoje, tad ir, pavyzdžiui, greitojo maisto restoranams šioje šalyje sekasi nestebuklingai. Kartvelai tebeskiria laiko maisto gaminimui, valgymui, poilsiui ir bendravimui.
Šviežių vaisių gausa ir karališkos uogienės
Puikus klimatas ir geras dirvožemis šalies lygumose leidžia auginti nuostabias daržoves ir vaisius. Būtent pastarųjų gausa kone ištisus metus paaiškina, kodėl desertų kultūra čia nėra tokia jau stipri. Jei tiksliau, daugelis desertų taip pat sukasi apie vaisius ir riešutus.
Kartvelai valgo sočiai ir tarp valgymų neužkandžiauja – nebent suvalgo vaisių ir atsigeria vandens.
„Neseniai studijoje juokavome, kad desertas yra kažkas tokio, ko kartvelai nevalgo. Jie visus metus turi labai daug vaisių – braškių, trešnių, arbūzų, melionų, persimonų, vynuogių, citrusinių vaisių... Laikas, kai šviežių vaisių nėra, ne toks ir ilgas“, – aiškina K.Baranauskaitė. Anot jos, kartvelai valgo sočiai ir tarp valgymų neužkandžiauja – nebent suvalgo vaisių ir atsigeria vandens.
„Vaisius jie pjausto stambiai ir ant didelių padėklų tiekia ant stalo – ir užstalėje namuose, ir restoranuose, o populiariausias pasirinkimas yra arbūzas. Vaisiai jiems ir yra desertas, tik be jokių grietinėlių ar kitų priedų. Na, o vienas populiariausių gaminamų saldumynų yra čiurčela, primenantis spalvotas dešreles. Jį gaminant ant siūlo suneriami graikiniai ar lazdynų riešutai ir apipilami mase, kuri išverdama iš vynuogių sulčių, pridedant šiek tiek miltų. Šioji ant riešutų supilta tyrė sustingsta ir dar 2–3 savaites džiūva. Šį saldumyną jie labai mėgsta, nes tai skanu ir maistinga, kartu gaunama ir baltymų, ir angliavandenių“, – pasakoja pašnekovė.
Ji mini, jog Sakartvele labai stipri ir uogienių kultūra, tik jos čia tiekiamos ne kaip priedas prie košių ar blynų (pastarųjų kartvelai beveik ir neturi), bet yra kaip atskiras desertas prie arbatos. O tos uogienės gali būti išties nepaprastos. „Jos gali būti verdamos iš baltųjų trešnių, arbūzų žievelių, baklažanų, specialių pušų kankorėžiukų... Įsivaizduokite, atėjote į svečius, geriate arbatą, kurios kultūra taip pat yra labai stipri, o šeimininkė mažoje lėkštelėje jums patiekia savo pačios virtos uogienės, tarkime, baltųjų trešnių, įdarytų riešutais. Tai yra kažkas tokio...“ – pasakišką vaizdą keliais štrichais piešia kartvelų kultūrą Lietuvoje skleidžianti K.Baranauskaitė.
Nedidelė, tačiau maždaug du šimtmečius Lietuvoje gyvenanti kartvelų bendruomenė skaičiuoja apie kelis šimtus narių. Pastaraisiais metais vis daugiau kartvelų į Lietuvą atvyksta studijuoti. Kaip patys sako, Lietuvą jie atrado po to, kai palaikėme jų valstybę 2008 m. kilus karui su Rusija. 15min tęsia pasakojimų ciklą „Susipažinkime“, kurio tikslas pažinti mūsų šalyje gyvenančias tautines mažumas. Tad kviečiame pažinti kartvelų bendruomenę Lietuvoje.
Daugiau projekto „Susipažinkime“ istorijų apie Lietuvos tautines mažumas rasite ČIA.