Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sauso raudonojo vyno tipai ir draugystė su maistu: koks tinka prie picos, o koks – prie gaidienos

Vyno ir maisto derinimas – tikras menas, nes pasirinkę netinkamai galime nusivilti ir vynu, ir patiekalu. Ekspertų teigimu, pagrindinis principas renkantis kompaniją maistui – Vynas ir patiekalas turi būti panašaus intensyvumo ir svorio. Daugiau subtilybių apie geriausius sauso raudonojo vyno draugus paprašėme atskleisti „Vyno klubo“ steigėją, „Vyno Žurnalo“ vyr. redaktorių, Lietuvos someljė mokyklos studijų koordinatorių Arūną Starkų.
Vynas ir maistas
Vynas ir maistas / 123RF.com nuotr.

Sausą raudonąjį vyną galima skirstyti pagal kilmės šalis, regionus, stilių ar vynuoges, iš kurių jis pagamintas. Bet koks skirstymas yra naudingas praktiškai, nes leidžia suprasti, kodėl patinka vienas ar kitas vynas ir susirasti panašių parduotuvėje. Vyno derinimo su maistu principai taip pat remiasi vyno tipologizavimu. Raudonąjį vyną patogu suskirstyti į penkias grupes, pasižyminčias tam tikromis skoninėmis savybėmis bei specifiniu derinimu su maistu.

Asmeninio arch. nuotr./Arūnas Starkus
Asmeninio arch. nuotr./Arūnas Starkus

Lengvas ir vidutinio svarumo, vaisiškas raudonasis

Lengvai geriamas, nepasižymi gausiais taninai, vidutinio svarumo, kartais lengvas, su dominuojančiais raudonų, juodų uogų aromatais, kartais papildytais prieskoninių žolelių, eukalipto aromatais. Tokio vyno pasaulyje daroma daugiausiai. Jį sutiksi visose šalyse ir visuose regionuose. Svarbiausias jo požymis – nebrangus.

Tipiški tokio vyno pavyzdžiai: „Beaujolais“ iš Prancūzijos, „Barbera“, „Valpolicella“ iš Italijos, „Zweigelt“ iš Austrijos, pigus „Bordeaux“, daugelis krašto vynų iš Prancūzijos. Nors ir būdamas ne itin stilingas, jis nesugadina beveik jokio patiekalo, tačiau būtent tokį vyną verta užsisakyti prie picos, šiltų mėsos salotų, naminės paukštienos kepsnių, maltinių.

Svarus vaisiškas raudonasis

Jei vynas yra jaunas arba pagamintas prasto derliaus metais, taninai gali būti nemalonūs, todėl reiktų rinktis maistą, kuris juos šiek tiek sušvelnintų.

Tokiame vyne nemažai alkoholio, didelė vaisiškumo koncentracija, kaip taisyklė, tik vidutinis rūgšties kiekis, gali būti jaučiamas nedidelis saldumas ir nemažai taninų, tačiau jie švelnūs, nokūs, nekeliantys diskomforto jausmo. Į šią kategoriją patenka vidutinės kainos Italijos „Primitivo“, Ispanijos „Monastrel“, Argentinos ‚Malbec“, Kalifornijos „Zinfandel“, daugelis itališkų pavytintų vynuogių vynų, Australijos „Shiraz“, Čilės „Carmenere“.

Tai kepsnių mėgėjų vynas, nes alkoholis, taninai yra tai, kuo norisi atsverti dūmu kvepiančią mėsą. Prie svaraus vaisiško raudonojo gerai dera troškiniai, virta mėsa su sūrio, grietinėlės padažais.

Jei vynas yra labai jaunas, ypatingą rūpestį gali sukelti pernelyg gausūs ir intensyvūs taninai. Jei vynas yra jaunas arba pagamintas prasto derliaus metais, taninai gali būti nemalonūs, todėl reiktų rinktis maistą, kuris juos šiek tiek sušvelnintų, atsvertų subtiliu saldumu ir švelnumu (pvz. troškintos daržoves, kepinti svogūnai, česnakai).

Gaivus vaisiškas raudonasis

Rūgštis yra tokio vyno svarbiausias skonio atributas, todėl čia patenka vidutinio brangumo gaiva pasižyminčių vynuogių: „Pinot Noir“, „Sangiovese“, „Nebbiolo“ vynas. Priklausomai nuo vynuogių veislės, jis gali būti labai švelnus („Pinot Noir“) arba labai taniniškas („Nebbiolo“). Tačiau visais atvejais toks vynas gerai dera su riebia mėsa, ypač kiauliena, su rūkytais mėsos gaminiais.

Kompleksiškas, ažuole brandintas taniniškas raudonasis

Tai elitinio vyno kategorija, nes jame yra visko, kas būdinga puikiam vynui: daug taninų, nemažai alkoholio, gera vaisių koncentracija, ąžuolo suteiktas kompleksiškumas ir ilgaamžiškumas. Kiekvienas vyndarys turi bent vieną tokį vyną, todėl neverta vardinti visų pasaulio vynuogių, iš kurių jį galima padaryti.

Tačiau kai kurie regionai daro tik tokį vyną: Italijos „Brunello di Montalcino“, „Barolo“, „Barbaresco“, Prancūzijoje „Chateauneuf du Pape“, Bordo Grand Cru Classe, Ispanijoje „Priorat“ ir Reserva, Gran Reserva Riochoje ir Ribera del Duero regionuose. Dažniausiai toks vynas derinamas prie avienos, brandintos jautienos, žvėrienos, kepsnių, pateikiamų su vyno padažais. Bręsdamas toks vynas tampa idealus trumų, džiovintų grybų, brandintų sūrių partneris.

Kompleksiškas, ąžuole brandintas netaniniškas raudonasis

Turiu omenyje aukščiausios prabos „Pinot Noir“ iš Burgundijos, Naujosios Zelandijos, Vokietijos, Kalifornijos, Austrijos, vieną kitą Božolė Cru.

Prie paprasto, nebrandinto „Pinot Noir“ dera riebi balta mėsa (kiauliena), kepta visų rūšių naminių paukščių mėsa (ypač tinka gaidiena). Jei turite galingesnį, brangesnį vyną, galite pabandyti su juo perlinės vištelės kepsnį, dar geresnį vyną ragaukite su kurapkiena, teterviniena ar slankos patiekalais.

Patį geriausią brandų vyną reiktų subtiliai užkąsti kiškiena arba stirniena, pagardinta kvapniais padažais. Nepamirškite tradicinių burgundijos patiekalų : „coq au vin“, vištiena su peletrūnu, triušis garstyčių padaže ir pan.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos