Tie, kas netoliese dirba, puikiai šią maisto vietą žino (gal kol kas ankstesniuoju pavadinimu „Sapiegos bistro“), tačiau čia verta atkakti ir iš atokesnių miesto vietų. Jei ne darbo dieną, tada galima pradėti nuo kartą per savaitę rengiamų vakarienių ar kartą per mėnesį vykstančių vėlyvųjų pusryčių.
Įspūdinga erdvė
Šeimos restoranams dažnai lipdoma mažybinė forma „restoranėlis“ „Sakmėms“ toli gražu netinka – erdvė čia didžiulė, stalų ir staliukų daugybė, tačiau kartu netrūksta jaukumo, o privatus pokalbis pietaujant tikrai įmanomas. Kaip patikslina šios vietos šeimininkai Aivaras Šičkus ir Evelina Urbaitė, „Sakmėse“ telpa iki 100 žmonių, tad nestebina, kad čia itin dažni įvairūs užsakomieji renginiai, privačios ir įmonių šventės.
Mes čia lankėmės pačiame darbo dienos pietų įkarštyje, kai neužsidarė durys nuo valgytojų srauto, o padavėjai zujo pirmyn atgal nešdami svečiams tos dienos patiekalus.
Kūrybinė virtuvė su skandinavišku pagrindu
Nors Aivaras su žmona Evelina yra aistringi naujų maisto vietų ieškotojai, ragautojai, itin mėgstantys gaminti namie, priimti ir vaišinti svečius, savo restorano virtuvę jie atidavė į šefo Žilvino Laurinėno rankas. Kaip juokiasi pašnekovai, jiems belieka iš meniu išsirinkti, ką tądien valgys, ir pagirti šefą.
Šiek tiek sužinojus apie virtuvės šefo Ž.Laurinėno ankstesnę patirtį lengviau suprasti ir jo ruošiamo maisto koncepciją. Jaunas šefas savo laiku dirbo Danijoje, o grįžęs į Lietuvą darbavosi žinomo virtuvės šefo Egidijaus Lapinsko restoranuose, kol atėjo į tuometinį „Sapiegos bistro“, o dabar diriguoja pavadinimą pakeitusios vietos – „Sakmių“ – virtuvei.
Šio šefo su kolektyvu kuriamo maisto koncepciją galima apibūdinti kaip savotišką fusion virtuvę su stipriu skandinavišku pagrindu, tai reiškia, kad čia paisoma sezoniškumo, lėkštėje pateikiama kuo spalvingesnė ingredientų paletė, stengiamasi, kad patiekalai būtų ne tik skanūs, gražūs, bet ir maistingi.
Čia nėra jokių dienos pietų meniu šablonų, kiekvieną dieną šefas su savo kolektyvu kuria naujus patiekalus.
Kaip sako A.Šičkus, pati restorano vieta – parkas, didelė erdvė, autentiški seni elementai (išlikusios krosnys, mediniai balkiai ir pan.) įpareigoja, kad ir maistas nustebintų. Todėl „Sakmes“ galima įvardinti ir kaip kūrybinę virtuvę – čia nėra jokių dienos pietų meniu šablonų, kiekvieną dieną šefas su savo kolektyvu kuria naujus patiekalus.
Žinoma, ingredientai natūraliai kartojasi priklausomai nuo sezono, bet jų deriniai lėkštėse gimsta vis nauji ir nauji. „Galima sakyti, kad pats mūsų maistas lėkštėje kiekvienąsyk pasakoja sakmę – trumpą istoriją su fantastikos elementais. Žilvino gaminami patiekalai yra lyg ir pažįstami, bet kaskart atrasi ir kai ką naujo, visada bus šiek tiek fantastikos“, – štai taip gražiai maistą ir restorano pavadinimą susieja A.Šičkus.
Ir vietiniams, ir atvykėliams
Kas yra tie valgytojai, skanaujantys maisto su fantastikos elementais istorinėje vietoje? Žinoma, pirmiausiai tai Sapiegos parke įsikūrusio „Vilnius Tech Park“ darbuotojai, netoliese įsikūrusių biurų darbuotojai, tačiau yra ir atvažiuojančių iš tolimesnių vietų. Yra ir įmonių, kurios specialiai užsisako pusryčius, o tada derina maistą bei darbų aptarimus.
Darbo dienomis „Sakmės“ dirba nuo 9 iki 17 val., o dienos pietūs čia tiekiami nuo 11:30 iki 15 val. Svečiai kasdien gali rinktis iš 2 sriubų (viena jų visada būna daržovių), 2 užkandžių (tai visada bus žalios salotos ir kas nors kito) bei 3 pagrindinių patiekalų – mėsos, žuvies ir vegetariško, o jei pabaigai norisi deserto, galima skanauti jo! Dienos pietų kaina, priklausomai, kuriuos patiekalus rinksitės, sieks vidutiniškai 7–9 Eur.
Naujos idėjos
„Sakmės“ dažnai tampa ir renginių vieta, būtent jų dalyviai mestelėjo idėją, jog smagu būtų čia ir pavakarieniauti. Aivaras ir Evelina į tokią idėją greitai sureagavo ir dabar jau antras mėnuo kartą per savaitę – ketvirtadieniais – „Sakmėse“ rengiamos vakarienės, kur šefas Ž.Laurinėnas gali „išlipti“ iš pietų formato ir patiekti dar kai ką įmantresnio, netikėtesnio.
Pats vakarienės formatas, pasak, A.Šičkaus, Lietuvoje taip pat gana naujas – tai vadinamosios dalijimosi vakarienės, kai ant kiekvieno stalo atkeliauja daug įvairiausių dubenėlių ir vakarieniautojai skatinami dalintis, baigti kurti galutinį patiekalą lėkštėje patys. „Juk maistas yra dalijimasis, bendravimas, kūryba, skatiname tą daryti, o ne sėdėti sukišus nosis į telefonus ir valgyti“, – sako A.Šičkus.
Dar viena naujiena, kurią neseniai „Sakmės“ pasiūlė svečiams – vėlyvieji pusryčiai, savotišku kodiniu pavadinimu „draugai kviečia draugus“. Kol kas jie rengiami kartą per mėnesį, pirmąjį mėnesio šeštadienį, tačiau Aivaras neatmeta, jog galbūt ateityje vyks ir dažniau.
Vėlyvuosiuose „Sakmių“ pusryčiuose galima rasti turtingą šaltųjų patiekalų stalą, šefas priruošia ir karštų patiekalų, kelias valandas – 11–15 val. – čia valgoma, geriama kava ir arbata, bendrauja draugai, šurmuliuoja vaikai. Aivaras juokiasi, jog tai gera proga ir jam pačiam susitikti su draugais, apkalbėti savaitės aktualijas, ilgai ir skaniai pusryčiauti.
Tad kokį formatą bepasirinktumėt – kasdienius pietus, vakarienę ketvirtadieniais ar vėlyvuosius „Sakmių“ pusryčius (kol kas) kartą per mėnesį – tikėkitės būti nustebinti. Istorinio parko apsupties, restorano erdvės ir pagaliau patiekalų, kuriuose visada pinasi kažkas pažįstamo ir kai kas naujo ir netikėto. Kaip sakmėse.
Adresas: Antakalnio g. 17, Vilnius
Darbo laikas: I-V 9-17 val., kiekvieną IV nuo 19 val. vyksta vakarienės, pirmąjį mėnesio VI nuo 11 val. – vėlyvieji pusryčiai
Daugiau informacijos rasite ČIA