Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Šefas J.Jonušas – apie maisto tendencijas: kas madinga, kuo užkandžiauti ir ką vežtis iš kelionių

Visi mėgstame skirtingus patiekalus ir gėrimus, tačiau visada galima įžvelgti ir tam tikras maisto madas, kulinarines tendencijas. Netradicinį požiūrį į maisto gaminimą propaguojantis kulinaras Jonas Jonušas, restorano „Untold“ virtuvės idėjinis vadovas ir „Čiop Čiop“ kulinarijos studijos šefas, pasidalijo įžvalgomis, koks maistas madingas šią vasarą, ir pažėrė naudingų patarimų.
Jonas Jonušas
Jonas Jonušas / Asmeninio albumo nuotr.

– Gal galėtum išskirti, kokie dabar, valgytojų akimis, yra madingi patiekalai?

– Pasaulio virtuvėse šiuo metu yra madingi ramenai, azijietiškas gatvės maistas, havajietiškas dubenėlis poke, kokoso piene marinuota žuvis, ryžiai. Pas mus šios tendencijos dar nėra labai išryškėjusios. Pavyzdžiui, pas mus minėtųjų dubenėlių dar nėra, o Kalifornijoje žmonėms tai labai patinka. Kartais žmonės per kursus manęs klausia „kur jūs gavote šį daiktą?“ ir beda pirštu į kokoso pieną. Tai parodo, kad mums dar tikrai yra kur tobulėti.

Dar viena virtuvės mada, kuri pas mus atsiras – elektronika. Tai visokie įrenginiai, aplikacijos, pavyzdžiui, termometrai maistui ir jų valdymas telefone, taip pat maisto užsakymas išmaniuoju formatu, robotizuotas maisto pateikimas restoranuose.

– Vasara neatsiejama nuo iškylų. Ką šiemet populiaru valgyti gamtoje ir ką patartum tu?

– Viską, ką tik mėgstate! Tai labai priklauso nuo oro ir nuotaikos. Pavyzdžiui, pasigaminkite šaltų bulvių salotų. Nusipirkite pačių brangiausių prancūziškų bulvyčių, nes bus tikrai labai skanu. Taip pat reikės garstyčių su grūdeliais, majonezo, raudonojo svogūno, virto kiaušinio, kaparėlių. Prireiks nemažai laiko pasigaminti, bet skanu. Juk mes taip mėgstame nusipirkti mišrainės prekybos centre – nedarykite šios klaidos.

Prie užkandžių gamtoje labai mėgstu gerti nealkoholinį alų. Kadangi kalbame apie kulinarines mados tendencijas, galiu paminėti ir tai, kad žmonės vis dažniau atsisako saldžių limonadų, vaisvandenių bei alkoholio. O nealkoholinis alus tampa madingas.

– Dabar madinga valgyti ne tik sveikus patiekalus, bet ir užkandžius. Ką siūlytum pasigaminti prie gaiviųjų gėrimų?

– Pasigaminkite gvakamolės arba paprasčiausią salsos užkandį. Sukapokite pomidorus, įpilkite žaliosios citrinos sulčių, įdėkite raudonojo svogūno, žiupsnelį kumino, druskos bei kalendros. Prie gvakamolės nusipirkite kukurūzinių traškučių, kurie yra beveik be jokių priedų, pagaminti iš kukurūzų miltų ir druskos. Tokių rasti sunku, bet įmanoma. Svarbiausia, žiūrėkite, kad būtų kepti ne palmių aliejuje, nes dėl to miršta beždžionės Borneo saloje – džiunglės iškertamos, kad užleistų vietą palmių plantacijoms.

Taip pat rekomenduoju barbekiu keptus vištos sparnelius. Pirkite tik vidines dalis arba patys susipjaustykite, pamerkite į vandenį su druska ir palaikykite. Tuomet reikia nuvarvinti vandenį, gausiai apiberti miltais – turi susidaryti tešlos konsistencija. Galima dėti ant grilio, kuris turi būti žemos temperatūros. Palikite, kad jie apskrustų, bet neperkeptų. Kai susidarys plutelė, pačioje pabaigoje, galima uždėti kokio nors teriyaki ar barbekiu padažo.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Jonas Jonušas
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Jonas Jonušas

– Kokius maisto produktus, patiekalus būtinai rekomenduotum išmėginti?

Nepirkite jokio perdirbto maisto, kad ir kaip bebūtų sunku. Užtruksite ilgiau, bet to verti jūs ir jūsų organizmas.

– Svarbiausia – valgyti subalansuotai. Visko reikia nedidelėmis dozėmis. Pavyzdžiui, vakare kartais valgau braškių, ant kurių užsipilu alyvuogių aliejaus, pabarstau druska. Ar tai skanu? Skonio reikalas. Bet mano pagrindinė mintis, kad žmonės turi eksperimentuoti ir bandyti įvairius dalykus. Pagrindinė taisyklė – jeigu kažko nori – pasigamink pats. Tai yra Jono dieta. Nepirkite perdirbto maisto, kad ir kaip bebūtų sunku. Užtruksite ilgiau, bet to verti jūs ir jūsų organizmas. Skirkite laiko maisto paieškai, tai bus geriau nei receptai vasaros sezonui.

– Vasara – atostogų metas, žmonės labai mėgsta keliauti, aplankyti Pietų Europos šalis, Aziją. Gal galėtum pasufleruoti, kokių maisto produktų iš ten vertėtų parsivežti?

– Pasaulis yra pasidaręs tikrai labai mažas, tad daug ko jau turime. Ieškokite to, ko dar čia neturime. Dažnai tai būna prieskoniai. Karibuose pirkite muskatą, gvazdikėlius ar kitus ten auginamus prieskonius, Azijoje – visokiausius džiovintus vabzdžius. Pirkite tai, ko negalite rasti Lietuvoje, tai, ką perka vietiniai gyventojai, lankykitės turguose. O svarbiausia – parsivežkite žingeidumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos