Gira mėgstama jau ilgus dešimtmečius, o pastaraisiais metais dėmsys jai tik auga. Štai „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė pranešime žiniasklaidai teigia, jog šio gėrimo pardavimai tinkle per pirmąjį 2021-ųjų pusmetį, lyginant su tokiu pat laikotarpiu pernai, ūgtelėjo dešimtadaliu.
„Pastebime, kad mūsų pirkėjai noriai išbando ir naujoves. Pavyzdžiui, ypač populiarėja kombučos gėrimas, kurio šiemet, palyginus su pernai, pardavėme net beveik 1,5 karto daugiau. Visgi ją giros pardavimai gerokai lenkia. Tai rodo, kad esame ištikimi tradicijoms, renkamės tai, kuo lietuviai gaivinasi dar nuo XVI amžiaus“, – cituojama pašnekovė.
Tiems, kurie rūpinasi savo mityba ir nori šiuo gėrimu vasara gaivintis kuo dažniau, maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė primena apie giros naudą organizmui. Ją užtikrinti, pasak pašnekovės, galima tikrai paprastai.
Giros saldumą puikiai užtikrina vaisiai ir uogos, kurie turi daug natūralios fruktozės, taip pat – medus.
„Tinkamos sudėties naminė gira organizmą praturtina papildomu B vitaminu, gerosiomis bakterijomis. Ji ir puikiai malšina troškulį, gerina žarnyno veiklą, papildo mitybos įvairovę. Todėl šios naudos sugadinti į naminę girą pridedant daug cukraus nevertėtų. Jos saldumą puikiai užtikrina vaisiai ir uogos, kurie turi daug natūralios fruktozės, taip pat – medus. Naminės giros gamybai naudojama ir ruginė duona, razinos. Pastarosios yra tarsi laukinės mielės, kartu su natūraliu cukrumi lemiančios rūgimo procesą. Kuo ilgiau šis vyksta, tuo fruktozės kiekis mažėja ir gira tampa rūgštesnio, malonesnio skonio“, – akcentuoja B.Baratinskaitė.
Pasidalijusi šio gėrimo nauda ir gamybos gudrybėmis, B.Baratinskaitė pateikia porą receptų, kurie leis mėgautis natūralia ir ypač gardžia gira.
Tradicinė naminė medaus gira
Tai paprastas, tačiau labai gardus giros receptas. Jam cukraus naudojama visiškai nedaug, tik tam, kad vyktų rūgimas. Visą giros saldumą užtikrina medus – natūralesnis saldiklis.
Ingredientai:
- 4 l vandens;
- 400 g medaus;
- 60 g mielių;
- 0,5 stiklinės razinų;
- 1 citrina;
- 1 valg. šaukšt. cukraus.
Gaminimas:
1. Užvirkite vandenį, leiskite atvėsti, tačiau ne iki galo. Tada jame ištirpinkite medų. Vanduo dabar turėtų jau būti vėsus. Tuomet į jį supilkite su cukrumi ištrintas mieles, puodą uždenkite švariu lininiu rankšluosčiu, palikite šiltai visai nakčiai.
2. Ryte nugriebkite susidariusias putas, suberkite razinas, supilkite išspaustas citrinos sultis.
3. Girą supilstykite į butelius, kurių kiekvieną būtinai papildykite razinomis, nes taip geriau vyks rūgimo procesas. Juos pastatykite šaltai 2–3 paroms. Ragaukite.
Braškių ir aviečių gira
Šios giros skonis tikrai nustebins. Švelnus braškių ir rūgštesnis aviečių poskoniai puikia dera tarpusavyje, o gėrimas pasižymi ir apetitą žadinančiu aromatu. Tai gaivinanti, natūrali bei puikiai troškulį malšinanti gira.
Ingredientai:
- 250 g braškių;
- 250 g aviečių;
- 2 l vandens;
- 10 g šviežių mielių;
- 1 valg. šaukšt. cukraus.
Gaminimas:
1. Uogas perrinkite, nuplaukite, braškes supjaustykite ir su avietėmis suberkite į 3 litrų stiklainį. Suberkite cukrų, įpilkite 2 litrus verdančio vandens. Išmaišykite, leiskite cukrui ištirpti.
2. Vandeniui pravėsus, sudėkite mieles, palikite girą rūgti kambario temperatūroje. Pranykus mielių kvapui, gira bus paruošta gerti. Tai truks apie 2–3 paras.