Ingredientai:
- 2 stiklinės juodųjų alyvuogių, pvz., Kalamata, be kauliukų (galit įmaišyt ir dalį žaliųjų alyvuogių);
- 1 citrinos nutarkuota žievelė ir išspaustos sultys (berkite ir pilkite dalimis – pagal skonį);
- žiupsnis sutrintų aitriųjų paprikų dribsnių (reguliuokite kiekį pagal norimą aštrumą, tačiau galite ir nenaudoti);
- 2 česnako skiltelės, nuluptos;
- 2 valg. šaukšt. kaparėlių, nusunktų;
- 1 valg. šaukšt. baltojo vyno acto arba balzaminio acto;
- didelė sauja petražolių;
- 60 ml itin tyro alyvuogių aliejaus.
Gaminimas:
1. Į elektrinio maisto smulkintuvo indą dėkite alyvuoges, pusę citrinos žievelių ir pusę sulčių, taip pat pusę petražolių kiekio, berkite pipirus, aitriosios paprikos dribsnius, česnaką, kaparėlius, supilkite actą. Pulsuojančiu režimu viską smulkinkite, tačiau ne iki pastos ar tyrės, bet iki tokios konsistencijos, kad dar būtų justi smulkūs gabaliukai.
2. Gautą masę perdėkite į dubenėlį, tuomet supilkite alyvuogių aliejų ir likusias smulkiai kapotas petražoles. Išmaišykite ir paragaukite, jei trūksta skonio, koreguokite jį druska, citrinos sultimis, aitriąją paprika.
3. Galite naudoti iškart, o kas lieka, laikykite uždengtame inde šaldytuve iki savaitės. Susiruošę valgyti, iš anksto išimkite iš šaldytuvo, kad užtepėlė nebūtų šalta.
Su kuo valgyti:
Su šviežia šviesia duona, tokia, kaip čiabata – tepkite ant riekelių ir ragaukite. Šis užtepas taip pat tinka ir prie keptos mėsos, bene labiausiai – prie ėrienos. Taip pat galite jį panaudoti įvairiems sumuštiniams su raugo duona, fokačija. Tarkime, vienas iš derinių: šviesi duona, tapenada, keptos saldžiosios paprikos, minkštas ožkų pieno sūris ir žalumynai.
Patarimai:
- Netrinkite tapenados iki tyrės – jei liks gabaliukų, tekstūra bus įdomesnė, malonesnė valgyti.
- Galite eksperimentuoti su pridedamų žaliųjų alyvuogių kiekiu – kuo jų daugiau, tuo užtepėlė bus ryškesnė, švelniai rūgštesnė.
- Antrąją pertražolių dalį ir alyvuogių aliejų įmaišykite šaukštu.