Paruošite greitai ir paprastai
Nedidukė žuvis vadinama labai įvairiai – ir auksaspalviu sparu, ir auksine dorada, ir tiesiog dorada. Tačiau esmė ne pavadinimas, o ypatingas ir išraiškingas skonis. Tik įsivaizduokite: citrinos griežinėliais apdėliota, čiobreliais apibarstyta, rozmarinais pagardinta, pipirais paaštrinta ar net šviežių figų puselėmis paskaninta dorada ant pietų stalo... Daugumoje Viduržemio jūros šalių dorada kepama visa – su galva ir uodega, taip pat dažnai ją naudoja žuvies pyragams su daržovėmis ir alyvuogėmis.
Taigi, iš kur pavadinime atsiranda žodis „auksinė“? Pasirodo, ta aukso žymelė ant žuvies turi savo legendą. Pasakojama, kad šiuo ženklu jas apdovanojo meilės deivė Afroditė dėl dorados dauginimosi ypatybių. Ar žinojote, kad pirmuosius trejus metus šios žuvys būna patinėliai, o vėliau virsta į pateles?
Dorados vertinamos jau nuo seniausių laikų – ypatingą vietą skonių jūroje ji užėmė jau romėnų laikais, tačiau ir dabar nenusileidžia savo populiarumu.
O kai kuriose salose ši žuvis vadinama... meilės deive ir siūloma jos gurmaniškomis ypatybėmis mėgautis kartu su antrąja puse. Kas žino, gal tai žada meilę ir aistrą visam gyvenimui?..
Nekaloringos ir nedidelės
Dorados – vidutinio dydžio, o valgyti rekomenduojama sveriančias 300–600 g. Jos liesos, todėl šias žuvis itin vertina sveikos mitybos šalininkai. 100 g yra vos 87 kcal ir 1,8 g riebalų. Tiesiog tobulas pasirinkimas gardiems pietums. Žinoma, skaniausia dorada Viduržemio jūros šalyse, todėl rinkdamiesi būkite atidūs ir kruopščiai apžiūrėkite žuvį: jos akys turi būti pilnos, drėgnos, ryškios, pati žuvis – dailios formos, malonaus aromato. Galite paspausti pilvą – jeigu jis greitai išsilygina, neįdumba, tuomet tai geras ženklas.
Ruošimo ypatybės itin įvairios: kepkite orkaitėje, keptuvėje, troškinkite, virkite. Tiesa, vyrauja nuomonė, kad skaniausią doradą pagaminsite, jeigu ją ruošite „visu ūgiu“, t. y. su galva ir uodega. Beliks pasirinkti skanų garnyrą, padažą ar salotas, kurios doradą nuspalvins pačiomis gardžiausiomis spalvomis.
Šiai žuviai ruošti idealiai tinka Provanso žolelės, geltonosios ir žaliosios citrinos, riešutai, sviestas, petražolės, aitriosios paprikos, įvairių rūšių pipirai, česnakai, svogūnai, rozmarinai, krapai, figos, pomidorai, apelsinai, bulvės, kalendros ...
Gausu mineralų ir vitaminų
Dorada – tai ir baltymų, ir nepakeičiamų aminorūgščių šaltinis. Taip pat joje rasite vitaminų A, E, D, cinko, fosforo, seleno, kalcio, magnio. Gydytojai pabrėžia, kad ji puikia tinka žmonėms, kurie turi virškinimo bėdų ar skydliaukės sutrikimų. Be to, dorada vadinama puikia profilaktika nuo aterosklerozės ir infarkto, sureguliuoja cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje.
► Dorada, kepta druskoje
Reikės: 1 dorados, 1 kg druskos.
Kaip ruošti:
- Doradą nuplaukite ir išimkite vidurius ir žiaunas.
- Pusę druskos supilkite į kepimo skardą ir dailiai paskirstykite per visą plotą.
- Ant druskos kilimo padėkite doradą ir užpilkite likusia druska. Jos sluoksnis turėtų būti keli centimetrai. Druską paspauskite pirštais, kad dailiai ir tolygiai nuklotų žuvį, nebūtų oro. Galvos ir uodegos aplipinti druska nerekia.
- Kepkite 30-40 minučių 180 laipsnių orkaitėje.
- Sukepęs druskos sluoksnis lengvai nusiims, o jūs galėsitė mėgautis gardžiu ir sultingu patiekalu. Tinka patiekti su citrina ar česnakiniu padažu.
► Dorada, ruošta ispaniškai
Reikės: 4 doradų, 6 česnako skiltelių, 1 citrinos, 1 ryšelio petražolių, ½ arbat. š. šviežiai grūstų pipirų, 4 valg. š. alyvuogių aliejaus, 100 g sviesto, druskos pagal skonį.
Kaip ruošti:
- Doradas gerai nuplaukite ir išdarinėkite.
- Sviestą sumaišykite su šviežiai grūstais pipirais, alyvuogių aliejumi, trintais česnakais, smulkintomis petražolėmis, druska.
- Gautu įdaru prikimškite doradas ir apdėliokite citrinų griežinėliais. Palaikykite taip 10-15 minučių ir tuomet pašaukite į orkaitę.
- Kepkite 180 laipsnių temperatūroje apie 40-45 minutes.