Prekybos tinklo „Rimi“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė pataria, kaip išsirinkti tinkamiausius avokadus ir juos laikyti namuose, rašoma prekybos tinklo pranešime žiniasklaidai.
Gerųjų riebalų šaltinis
Nors būtume linkę avokadą laikyti daržove ar kaulavaisiu, bet iš tiesų tai – kriaušės formą primenanti vienasėklė uoga, subręstanti ant Amerikinės persėjos medžio – ji paplitusi daugelyje subtropinių ir tropinių regionų. Itin vertinami avokado riebalai, iš kurių yra nemažai polinesočiųjų riebalų rūgščių, taip pat lecitinas, kuris reguliuoja medžiagų apykaitą, aktyvina smegenų ląstelių veiklą. Avokaduose taip pat gausu vitaminų ir mineralų, tad ne veltui jie minimi šalia kitų mūsų organizmui itin reikšmingų „superproduktų“.
Neverta jų vengti skaičiuojantiems kalorijas ir atsisakantiems riebių produktų – avokadų riebalai ne tik naudingi organizmui: praturtinus avokadu pietų dubenėlį su kruopomis, daržovėmis ir sūriu, ilgai jaučiamas sotumo jausmas, tad nekyla noras užkandžiauti. Švelnaus skonio ir kreminės konsistencijos avokadai idealiai tinka įvairiems receptams ir deriniams: tepti ant skrebučių, gardinti salotas, dėti į glotnučius ar net desertus, gaminti gvakamolę.
Nei per kietas, nei per minkštas – kaip išsirinkti ir laikyti
Kartais manome nusipirkę sunokusį avokadą, bet namuose jis pasirodo per kietas. E.Krasauskienė sako, kad norint įsitikinti, ar jis gerai prinokęs, reikia pabandyti nuplėšti kotelį – jei tai sunku padaryti, greičiausiai avokadas neprinokęs, o jei jį lengvai nuimate ir viduje minkštimas žalias, be rudų dėmių – jis tinkamiausias skanauti.
„Jei dairotės „Hass“ rūšies avokadų, ieškokite jų tamsiai žalios spalvos ar net beveik juodų, nes šviesesnio atspalvio – žali – dažniausiai yra neprinokę. Tiesa, tai galioja tik šios rūšies avokadams. Jei visų veislių avokadai turi įtrūkimų odelėje ar didelių juodų dėmių, turbūt bus pernokę, todėl tokių nepirkite. Jei planuojate avokado nesuvalgyti tą pačią ar kitą dieną, rinkitės kietą, bet laikykite ne šaldytuve, o kambario temperatūroje. Jei norite sunokusius avokadus palaikyti ilgiau – žinoma, dėkite juos į šaldytuvą, taip pristabdysite jų nokimą“, – siūlo ekspertė.
Nusipirkus daugiau bei pigiau kietų avokadų ir norint juos sunokinti, ji pataria palaikyti avokadus saulėje arba dėti į popierinį maišelį šalia obuolių, bananų ar pomidorų – tada susidariusios etileno dujos paspartins nokimą. Dar vienas mažiau žinomas nokinimo būdas – užberti avokadą ryžių kruopomis ir kelioms dienoms palikti dubenyje.
Vegetariški avokadų suktinukai
Reikės:
- 2 vnt. avokadų;
- 4 vnt. jūros dumblių lapų;
- 300 g agurko;
- 50 g sezamo sėklų;
- 50 g norimų daigų;
- Aitriosios paprikos miltelių – pagal skonį.
Omletui reikės:
- 2 vnt. kiaušinių;
- 2 šaukštų pieno arba augalinio gėrimo;
- 1 šaukšto aliejaus (kepimui);
- Druskos, pipirų – pagal skonį.
Kaip gaminti:
1. Avokadus nulupkite ir sutrinkite šakute. Agurkus nuplaukite ir supjaustykite plonais griežinėliais. Produktus sudėliokite į keturias lygias dalis.
2. Pagaminkite omletą. Dubenėlyje suplakite kiaušinius su pienu. Paskaninkite kiaušinių plakinį druska ir pipirais. Ant vidutinės kaitros įkaitinkite keptuvę su aliejumi. Iškepkite du plonus (kaip lietiniai blynai) omletus. Omletus susukite, perpjaukite išilgai per pusę ir atvėsinkite.
3. Jūros dumblių lapus pasidėkite ant sausos pjaustymo lentos. Ant jų dėkite pasiruoštus produktus: trintus avokadus, agurko griežinėlius, pabarstykite sezamo sėklų, aitriosios paprikos miltelių. Dėkite daigus ir omletą.
4. Susukite lapą ir supjaustykite į 6-8 gabaliukus. Suktinukus galite patiekti su sojų padažu.
Jeigu norite pagaminti veganišką versiją, omletą pakeiskite tofu sūriu.