„Ant grotelių, kepsninėje ruoštus patiekalus žmonės dažnai nepelnytai įvardija kaip nesveiką pasirinkimą. Tačiau iš tiesų tikrai ne pats maisto gaminimo principas yra nepalankus sveikatai. Gerokai svarbiau, kokius produktus ir priedus kepame, kuo juos gardiname, kiek marinuojame, ar maisto neperkepame, neleidžiame apanglėti“, – teigė renginyje dalyvavusi ir savo žiniomis besidalijusi mitybos konsultantė Indrė Trusovė.
Svarbiausia – nepersūdyti ir neperkepti
„Pirmoji ir labai dažna daugelio gaminančių maistą ant grilio klaida – neteisingai marinuojama mėsa. Taip ne tik sugadinamas tikrasis jos skonis, bet ir stipriai pabloginama maistinė vertė. Reikėtų vengti marinatui naudoti daug druskos, prieskonių su skonio stiprikliais. Ant grotelių, kepsninėse ruoštus patiekalus sugadina ir riebūs padažai, valgomi su jau iškepta mėsa, kaloringi užkandžiai bei gėrimai. O štai pasirinkus kokybišką mėsą, nepersistengus su priedais, marinatais, paruošus prie mėsos lengvų sezoninių daržovių ant grilio ruoštas maistas gali būti skanus ir sveikas. Geriausia juo mėgautis užsigeriant paprasčiausiu vandeniu, pagardintu žolelėmis, citrina, plonyčiais agurko griežinėliais“, – teigė tinklaraščio Sveikairgardu.lt autorė I.Trusovė.
Mitybos konsultantei antrino ir renginį inicijavusio prekybos tinklo „Rimi“ kokybės technologas, barbekiu ekspertas Gintas Grinevičius: „Ant grilio ruoštas maistas gali būti dar sveikesnis nei keptas keptuvėje ar orkaitėje, nes kepant ant grotelių riebalai nuteka ir nėra jų pertekliaus, o keptuvėje viskas lieka. Tačiau labai svarbu laikytis dviejų pagrindinių taisyklių: nesudeginti ir nepadauginti druskos.“
Pipirais bei druska mėsą saikingai reikėtų pabarstyti likus maždaug pusvalandžiui iki kepimo.
Jo teigimu, itin dažna tautiečių klaida – mėsos marinavimas jau pasūdytame marinate, į kurį druskos beriama dar ir visai negailint. Rezultatas – iškepusi mėsa būna sausoka ir prastesnių skoninių savybių.
Pasak G.Grinevičiaus, kepsnius geriausia marinuoti naudojant ne populiarųjį majonezą, tačiau kokybišką aliejų, įvairias prieskonines žoleles, o štai pipirais bei druska mėsą saikingai reikėtų pabarstyti likus maždaug pusvalandžiui iki kepimo.
Pasak barbekiu eksperto, kepti ant grotelių galima kone viską – jis ragina drąsiai eksperimentuoti ir išbandyti vis naujus skonius, paįvairinti iškylas lengvai kepta žuvimi, įvairiomis daržovėmis bei vaisiais. „Pavyzdžiui, daug kas nustemba paragavęs ant grotelių keptų salotų: iškeptos ant grilio jos įgyja puikų skonį, išorėje lapai lengvai apskrunda, o kartu išsaugomas traškumas viduje“, – pasakoja jis ir čia pat dalijasi itin paprastu, tačiau puikiu receptu:
Ant grotelių keptos salotos
Romaninių salotų gūžę reikia perpjauti išilgai pusiau ir 15 minučių prieš kepimą pamarinuoti iš pirmo spaudimo alyvuogių aliejaus, grilyje karamelizuotų apelsinų sulčių ir trupučio balzamiko acto paruoštame marinate. Jį dar galima pagardinti mėtų, šalavijų lapeliais, plonai pjaustytu česnaku bei trupučiu druskos ir pipirų. Taip pamarinuotas salotas dedame ant įkaitusio grilio ir kelias minutes pakepame, kol išoriniai lapeliai šiek tiek apskrus.
Žinoma, tai, kas skanu vienam, gali ne itin patikti kitam, tad visi renginyje dalyvavę maisto specialistai ir tinklaraštininkai sutarė, jog kepimas ant grilio – gera proga eksperimentuoti, atrasti netikėtus derinius.
„Kiekviena šalis, kiekvienas kraštas teikia pirmenybę specifiniam skoniui. Pavyzdžiui, pastebėjau, kad lietuviai mėgsta sūriau, o, pavyzdžiui, estai ar vokiečiai – rūgščiau. Net vilniečių ir klaipėdiečių skoniai skiriasi! Viena ryškiausių tendencijų ta, kad valgytojai vis dažniau nori to, kas nauja, neįprasta, taip pat ieško sveikesnių alternatyvų“, – maisto tendencijas įvardija Lietuvos barbekiu kepėjų asociacijos prezidentas L.Semeževičius.
Grilio žvaigždės – šašlykai, mėgstami ir vaisiai bei daržovės
Kokius produktus lietuviai dažniausiai kepa iškylose? Kaip parodė „Rimi“ pirkėjų, savo atsakymus pateikusių parduotuvėse esančiuose terminaluose, apklausa, iš mėsiškų patiekalų griliui dauguma lietuvių renkasi įvairius šašlykus (54 proc.), o mažiausiai (apie 3 proc.) – dešrainius. Antroje vietoje po šašlykų rikiuojasi kepsniai (16 proc.), trečioje – mėsainiai, favoritais įvardyti beveik dešimtadalio respondentų.
Apklausos staigmena – ant grilio keptos daržovės ir vaisiai, kuriuos kepantys teigė net 17 proc. apklausos dalyvių, tiesa, dažniausiai – kaip garnyrą, o ne pagrindinį patiekalą.
Apklausa taip pat atskleidė, kad žmonės nori turėti galimybę rinktis sveikesnes maisto griliui alternatyvas. Daugiau nei du trečdaliai (57 proc.) iš visų dalyvavusių antrame apklausos etape pažymėjo, kad jie parduotuvėse norėtų rasti sveikiau paruoštų grilio patiekalų – dažnam tereikia šiek tiek pagalbos, kad procesas taptų maloniu ir neeikvotų pernelyg daug laiko.
Renginyje „Sveika, vasara“ dalyvavusio barbekiu šefo Luko Semeževičiaus receptas:
Sterko filė su spindulinėmis pupuolėmis, alyvuogių aliejumi ir trapučiais
Ingredientai (4 asm.):
- 400 g sterko filė su oda;
- jūros arba Himalajų druskos;
- šviežiai grūstų juodųjų pipirų;
- tyro alyvuogių aliejaus;
- 200 g žaliųjų spindulinių pupuolių (dar žinomų kaip mungo pupelės);
- 70 g lęšių trapukų;
- 100 g midijų.
Gaminimas:
1. Žuvį nusausinkite popieriniu rankšluosčiu, apibarstykite druska, pipirais bei pagardinkite alyvuogių aliejumi. Leiskite pasimarinuoti 10 minučių.
2. Kepkite žuvį uždarame grilyje tik iš odos pusės 4–5 min., nevartykite! Kartu iškepkite ir midijas (joms ant grilio pakaks kepti apie 4 min., druska ir pipirais nebarstykite).
3. Spindulines pupuoles išvirkite lengvai pasūdytame vandenyje, nusausinkite ir pagardinkite šlakeliu alyvuogių aliejaus.
4. Keptą sterką patiekite su virtomis pupuolėmis, keptomis midijomis ir lęšių trapukais. Patiekalą pagardinkite tyru alyvuogių aliejumi ir šviežiais daigais.