Tai įdomu: 3 „Napoleono“ torto kilmės versijos

Manote, kad daugelio mėgstamas „Napoleono“ tortas pavadintas žymiojo Prancūzijos imperatoriaus Napoleono Bonaparte‘o garbei? Turime jus nuvilti – kas pirmieji sukūrė šio konditerijos šedevro receptą, tarp rusų, italų ir prancūzų iki šiol tebevyksta ginčai.
Tortas „Napoleonas“
Tortas „Napoleonas“ / „Fotolia“ nuotr.

Prancūziškoji

Kremu perteptas sluoksniuotos tešlos pyragas Prancūzijoje vadinamas Mille-feuille (liet. „tūkstantis sluoksnių“). Prancūzas Francois Pierre‘as de La Varenne‘as „Tūkstančio sluoksnių“ tortą aprašė savo knygoje „Prancūziška virtuvė“ dar 1651 m. Šimtmečiu vėliau žinoma aristokratijos virėja Marie-Antoine Careme apibūdino Mille-feuille pyragą kaip senovinį patiekalą.

Kai kurie kulinarijos istorikai teigia, kad prancūzų hermetiško maisto konservavimo išradėjas ir konditeris Nicolas Appert‘as buvo ne tik konservų sumanytojas, bet ir „Napoleono“ pyragaičio kūrėjas. Gamindamas jį, prancūzas pasinaudojo tėvo, garsaus kulinaro, patarimu: „Nauja – tai užmiršta sena“.

Nicolas pyragaitį sukūrė labai paprastai: paėmė senovinio karališko pyrago, vadinamo La galette des Rois, sluoksniuotos tešlos lakštus, pagardintus konjaku, pertepė juos paties išvirtu kremu ir supjaustė trikampiais. Jie priminė Napoleono Bonaparte‘o kepurę, tad pyragaičius pavadino „Napoleonu“.

Pyragaičių tešlos ir kremo receptai buvo užrašyti Liudviko XIV laikais (prieš du šimtus metų iki Napoleono Bonaparte‘o!), todėl, kulinarijos istorijos tyrinėtojų teigimu, tortas „Napoleonas“ neturi nieko bendra su imperatoriumi. Tortas, pagamintas iš tešlos ir kremo, kulinarijos istorijoje „Napoleono“ vardą gavo tik tada, kai Nicolas Appert‘as sugalvojo savo pyragaičius.

Taigi Nicolas Appert‘o „Napoleono“ pyragaičiai yra sumažinta trapaus kreminio deserto Mille-feuille atmaina. Šiandien „Napoleono“ tortas vienas mėgstamiausių Prancūzijoje.

Rusiškoji

Jeigu kada nors sėdėjote prie rusų šventinio stalo, jus neabejotinai turėjo pavaišinti daug kur šioje šalyje gaminamu „Napoleono“ tortu. Prieš daugelį metų rusai pasisavino jo receptą ir pavadino „Napoleono“ pyragu.

Sugalvojo ir garsiojo torto kilmės istoriją, kad būtų susijusi su Prancūzijos imperatoriumi. Jų teigimu, pirmą kartą „Napoleonas“ buvo iškeptas 1912 m., minint pergalės prieš Napoleono armiją šimtmetį. Šiai didingai progai buvo sukurta daugybė visiškai naujų, niekada neragautų patiekalų, tarp jų ir naujas sluoksniuotas tortas. Kepinys buvo trikampio formos, todėl įžvelgta asociacijų su Prancūzijos imperatoriaus skrybėle ir pavadinta „Napoleonu“.

Iki šių dienų „Napoleono“ tortas vienas populiariausių desertų Rusijoje ir buvusiose Sovietų Sąjungos šalyse. Paprastai jis turi daugiau sluoksnių nei prancūziškas Mille-fuille.

Itališkoji

Karštakošiai italai įsitikinę: garsiojo deserto kilmė nesusijusi su Prancūzijos imperatoriumi Napoleonu, jo šaknys siekia senąją Italijos kulinarijos istoriją. Jų teigimu, originalus deserto pavadinimas kilęs iš prancūziško termino Neapolitan, apibūdinančio Italijos miestą Neapolį, kur jau daug amžių gaminami sluoksniuoti pyragai.

Italų nuomone, „Napoleono“ tortas skoniu puikiai atspindi ir paaiškina savo seną kilmę, nes neapoliečių virėjai gamindavo kontrastingus patiekalus: saldų skonį derindavo su pikantišku, tvirtą pagrindą su minkštu sluoksniu. Taigi ir „Napoleono“ tortą sudaro trapūs sluoksniai, pertepti minkštu kremu.

Italai įsitikinę, kad šis desertas galėjo prarasti ryšį su Neapoliu, nes jo pavadinimas labai panašus į Prancūzijos imperatoriaus vardą. Kaip žinoma, Napoleonas Bonaparte‘as paliko labai ryškią žymę istorijos knygose, todėl gali būti, kad būtent dėl to jo vardas siejamas su šiuo neapoliečių desertu, o tikroji skanėsto kilmė pamiršta.

Nors aprašytosios „Napoleono“ torto kilmės istorijos yra žinomiausios pasaulyje, nėra jokių rimtų įrodymų, kurie bent vieną iš jų patvirtintų. Taigi iš tiesų niekas nežino, kaip populiarusis desertas gavo tokį pavadinimą. O kuri versija skamba įtikinamiausiai, spręsti paliekame jums.

Ji24 siūlo išbandyti ir keletą receptų:

Karamelinis - šokoladinis „Napoleonas“
Receptas: Karamelinis ir šokoladinis „Napoleonas“
6 asmenims
Pagaminsite per 5 val.
4.2 / 30
Receptas
Ingredientai
Miltai: 600.00 g (lakštams)
Grietinė: 350.00 g (lakštams)
Sviestas: 700.00 g (300 g šalto sviesto – lakštams ir po 200 g kambario temperatūros – karameliniam ir šokoladiniam pertepimams)
Kiaušiniai: 1.00 vnt. (lakštams)
Sutirštintas pienas: 390.00 g (saldintas – šokoladiniam pertepimui)
Karamelizuotas sutirštintas pienas „Rududu“ (1 indelis karameliniam pertepimui) 397.00 g
Citrinos: 1.00 vnt. (sultys – karameliniam pertepimui)
Kava: 100.00 ml (stipri kava – karameliniam pertepimui)
Juodasis šokoladas: 100.00 g (šokoladiniam pertepimui)
Kaip gaminti

1. Torto lakštai: į dubenį suberkite miltus, sutarkuokite šaltą sviestą ir maigykite tarp pirštų, kol susidarys trupiniukai. Sudėkite grietinę, įmuškite kiaušinį ir minkykite iki vientisos masės. Paruoštą tešlą suvyniokite į maistinę plėvelę ir maždaug 1 val. dėkite į šaldytuvą. Išėmusios tešlą iš šaldytuvo, iškočiokite 24 cm skersmens lakštus ir subadykite šakute. Kepkite iki 180 ºC įkaitintoje orkaitėje, kol gražiai pagels.

2. Karamelinis pertepimas: dubenyje gerai išsukite „Rududu“ kremą ir sviestą. Paskui įspauskite citrinos sulčių, supilkite kavą ir sukite iki vientisos masės.

3. Šokoladinis pertepimas: dubenyje išsukite iki vientisos masės sviestą ir sutirštintą pieną. Šokoladą ištirpinkite ant garų ir supilkite į dubenį. Sukite iki vientisos masės.

4. Torto sluoksniavimas: dėkite torto lakštą, užtepkite karamelinio kremo, dėkite kitą lakštą ir tepkite šokoladinį glaistą. Tokia tvarka sutepkite visą tortą. Viršų aptepkite šokoladiniu kremu. Puoškite pasitelkusios vaizduotę.

Skanaus!

Receptą atsiuntė Judita Leonavičienė

 

Suskleisti
Tinginių tortas „Napoleonas“
Receptas: Tinginių tortas „Napoleonas“
10 asmenims
Pagaminsite per 30 min.
3.9 / 336
Receptas
Ingredientai
Sviestas: 200.00 g (200 - 300 g kambario temperatūros, 82 proc riebumo)
Vanilė: 1.00 arbat. š. (naminis ekstraktas (gaminamas iš vanilės ankščių ir romo))
Sutirštintas pienas: 380.00 g (saldintas)
Kaip gaminti

Tešlos juostelių paruošimas:

  1. Sluoksniuotos bemielės tešlos lakštelius supjaustykite 1 cm pločio juostelėmis išilgai, kepkite orkaitėje, įkaitintoje iki 200-220 laipsnių karščio iki dailiai apskrus. Atvėsinkite.
  2. Saujelę iškeptų juostelių atidėkite į šoną papuošimui.

Kremui:

  1. Inde išsukite iki purumo minkštą sviestą, supilkite sutirštintą pieną - vėl išsukite iki vientisos masės, įpilkite vanilės ekstrakto (arba konjako) - išmaišykite.

Vyniotinio lipdymas:

  1. Kremo šiek tiek paskleiskite ant maistinės plėvelės (plėvelės turi būti nemažai, kad būtų galima laisvai suglausti į vieną kupstą visas suteptas kremu tešlos juosteles), per juostelių ilgį ir plotį tiek kiek juostelių sudėsite.
  2. Tada sudėkite juosteles ant paskleisto kremo viršaus, vėl užtepkite kremą, ant viršaus dar vieną sluoksnį juostelių, vėl kremą, ir vėl juosteles – viską užbaikite kremo sluoksniu.
  3. Dabar belieka visą tą juostelių/kremo krūvą plėvelės pagalba susukti į ritinį. Būtinai tvirtai suspauskite, tik ne per stipriai, kad neliktų košė (jei reikia daugiau tvirtumo, galima papildomai apvynioti maistine plėvele).
  4. Palikite šaldytuve pernakt, o dar geriau dviem ar trims paroms - taip kremas spės geriau įsigerti į juosteles ir jas suminkštinti.
  5. Po nakties (ar kelių parų laikymo šaldytuve) išvyniokite iš maistinės plėvelės, ir aplipinkite likusių tešlos juostelių trupiniais vis prispausdamos delnu.  

Receptas iš tinklaraščio IRRI STYLE

Suskleisti
NUOSTABUSIS tortas „NAPOLEONAS“
Receptas: Nuostabusis tortas „Napoleonas“
6 asmenims
Pagaminsite per 3 val.
3.4 / 137
Receptas
Ingredientai
Sviestas: 450.00 g (250 - papločiams ir 200 - minkšto, kambario temperatūros - kremui)
Grietinė: 200.00 arbat. š. (30 proc. riebumo - papločiams)
Kiaušiniai: 3.00 vnt. (1 - papločiams ir 2 - kremui)
Miltai: 400.00 g (300 - 350 - papločiams ir 1 valg. š. - kremui)
Druska: 1.00 žiupsnelis (papločiams)
Pienas: 500.00 ml (kremui)
Cukrus: 250.00 g (kremui)
Vanilinis cukrus: 1.00 arbat. š. (kremui)
Krakmolas: 1.00 valg. š. (bulvių - kremui)
Kaip gaminti
Tortas „Napoleonas“
  1. Visuomet TIKRASIS „Napoleonas“ gaminamas tešlą kapojant peiliu, bet aš, kad būtų greičiau, tiesiog greitai suminkau – ir manau, kad skonis ir papločių tekstūra mažai kuo pasikeičia.
  2. Į dubenį suberkite miltus ir į juos burokine trintuve vis pamiltuodami sutarkuokite iš šaldytuvo išimtą sviestą. Viską sumaigykite iki smulkių trupinių. Įberkite druskos, sudėkite kiaušinį ir grietinę. Viską suminkykite ir pasidarykite 8 rutuliukus, kiekvieną suplokite (padaryti lyg blynelį), kiekvieną suvyniokite į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldytuvą 2 valandom.
  3. Kol tešla būna šaldytuve, reikia išsivirti kremą. Pieną užkaiskite. Cukrų, miltus ir krakmolą sumaišykite, tada įmaišykite paplaktus kiaušinius ir vanilinį cukrų. Gautą tyrelę po truputį supilkite į verdantį pieną ir gerai nuolat maišydami. Maišydami pavirkite apie 5 minutes ir atvėsinkite iki kambario temperatūros.
  4. Kambario temperatūros sviestą išplakite plakikliu iki purumo, o tada plakant dėti po šaukštą išvirto kremo. Dar galima įtarkuoti truputį citrinos žievelės (prieš tai citriną nuplikyti verdančiu vandeniu).
  5. Praėjus 2 valandom, kiekvieną blynelį iškočiokite iškart ant kepimo popieriaus (kiek galima ploniau ir vis pabarstant miltais). Iškočiotą blyną apipjaustykite pagal norimą dydį. Nuopjovas palikite ir viską perkelkite į skardą. Kepkite iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje kol truputį paruduoja (iškepę papločiai truputį susitraukia, išsipučia, kuo daugiau – tuo geriau, mat susidaro daugiau sluoksnių).
  6. Kai jau visi papločiai iškepę ir kremas padarytas, galite lipdyti tortą.
  7. Į tortinę pirmąjį paplotį dėkite lygiąja puse į apačią, tepkite kremu ir dėkite kitą paplotį pūslėta puse į apačią, truputį paspauskite. Ir taip surinkite visą tortą, visus kitus papločius dedant pūslėta puse į apačią. Vieną sluoksnį visada pertepkite bruknių džemu/uogiene. Surinkto torto viršų ir šonus taip pat aptepkite kremu.
  8. Iškeptas nuopjovas sutrupinkite trintuvo tam skirtu antgaliu ir jais apibarstykite torto viršų ir šonus. Tortą dėkite į šaldytuvą (palaikykite bent per naktį, o dar geriau truputį ir ilgiau).
  9. Puoškite pasitelkdami savo fantaziją :)
Tortas „Napoleonas“
Tortas „Napoleonas“
Tortas „Napoleonas“
Tortas „Napoleonas“

 

 

 

 

 

 

 

 

Receptą atsiuntė Daiva Jankauskaitė

 

Suskleisti
Napoleonas su plikytu kremu
Receptas: Napoleonas su plikytu kremu
10 asmenims
Pagaminsite per 2 val.
3.4 / 72
Receptas
Ingredientai
Miltai: 675.00 g (600 g tešlai ir 75 g kremui)
Sviestas: 450.00 g (300 g tešlai ir 150 g kremui)
Grietinė: 200.00 g (tešlai)
Kiaušiniai: 9.00 vnt. (2 vnt. tešlai ir 7 tryniai kremui)
Druska: 1.00 žiupsnelis (tešlai)
Pienas: 750.00 ml (kremui)
Vanilinis cukrus: 1.00 arbat. š. (kremui)
Rudasis cukrus: 220.00 g (kremui)
Kaip gaminti

1. Tešlos paruošimas. Į dubenį suberkite miltus, sudėkite gabaliukais pjaustytą sviestą ir viską sutrinkite tarp pirštų. Vėliau įmuškite kiaušinius, sudėkite grietinę bei druską ir sumaišykite iki vienalytės masės. Tešla turi nelipti prie rankų, o jei limpa, įdėkite dar truputį miltų. Suformuokite 9–10 rutulėlių ir pastatykite kelioms valandoms į šaldytuvą.

2. Kremo paruošimas. Jį ruoškite iš karto, nes turi atvėsti. Pieną supilkite į puodą, įberkite vanilinio cukraus. Užvirinkite ir nukelkite nuo ugnies. Kol pienas vėsta, išplakite trynius su cukrumi, sudėkite miltus ir pilkite karštą pieną, viską išmaišykite, perkoškite ir pakaitinkite ant mažos ugnies apie 8 min. Galima ir ilgiau, kad kremas būtų tirštesnis. Tada nuimkite nuo ugnies, sudėkite sviestą, išmaišykite ir palikite atvėsti.

3. Lakštų kepimas. Iš tešlos kočiokite maždaug 24 cm pločio ir kelių milimetrų storio blynus (galite kočioti iš karto ant kepimo popieriaus). Kad geriau kočiotųsi, galite pabarstyti miltais. Subadykite šakute ir kepkite  220-250 °C įkaitintoje orkaitėje 7-10 min, kol paruduos.

4. Lakštų sutepimas. Sutepkite visus lakštus ir iš viršaus paspauskite arba kuo nors paslėkite. Dėkite į šaldytuvą ir laikykite, kol suminkštės.

5. Papuošimas. Vieną lakštą atidėkite torto papuošimui – trupiniams. Jį sutrupinkite tarp pirštų, trupinius paskrudinkite sausoje keptuvėje arba orkaitėje iki rudos spalvos. Aptepkite visą tortą kremu ir apibarstykite trupiniais. Toliau puoškite pasitelkiant vaizduotę ir dėkite vėl į šaldytuvą. Geriausia valgyti po 1–2 dienų.

Receptą atsiuntė Sandra Lukoševičiūtė

Suskleisti
Napoleono trapukai
Receptas: Napoleono trapukai
8 asmenims
Pagaminsite per 2 val.
4.4 / 14
Receptas
Ingredientai
Sviestas: 200.00 g (minkštas - tešlai)
Grietinė: 100.00 g (25% riebumo - tešlai)
Kiaušiniai: 2.00 vnt. (tešlai)
Vanilinis cukrus: 1.00 valg. š. (tešlai)
Pienas: 100.00 ml (galima keisti augaliniu, pvz. riešutų, migdolų ar kokoso (tešlai))
Druska: 1.00 žiupsnelis (tešlai)
Miltai: 25.00 valg. š. (tešlai)
Grietinėlė: 400.00 ml (grietinėlės sluoksniui)
Želatina: 1.00 valg. š. (grietinėlės sluoksniui)
Miltelinis cukrus: 100.00 g (grietinėlės sluoksniui)
Migdolai: 100.00 g
Cukrus: 1.00 valg. š.
Vanduo: 50.00 ml
Kaip gaminti

Trupinių tešlos ruošimas:

1. Inde išsukite minkštą sviestą su grietine iki purios masės, įmuškite kiaušinius, suberkite vanilinį cukrų, druską ir išplakite vis įpildamos pieno iki vientisos skystokos masės. Berkite miltų tiek, kad gautumėte kietoką tešlą (pati dėjau kažkur 25 kupinus valg. š. jei ne daugiau), kurią būtų galima minkyti ir kad neliptų prie rankų.

2. Paruoštą masę padalinkite į 3-4 dalis, suformuokite vadinamuosius medalionus, juos suvyniokite  į maistinę plėvelę ir palikite šaldymo kameroje kelioms valandoms, kad sustingtų.

3. Įkaitinkite orkaitę iki iki 160-180 laipsnių temperatūros. Į kepimo skardą, išklotą kepimo popieriumi, sutarkuokite sušalusios masės medalionus su stambia burokine tarka.

4. Paskleiskite trupinius tolygiai po visą kepimo skardą ir kepkite, kol trupiniai dailiai apskrus. Iškepusius trupinius pilnai atvėsinkite.

 

Extra karamelizuotų migdolų ruošimas:

Riešutus susmulkinkite, paskleiskite ant kepimo skardos, apibarstykite cukrumi, pašlakstykite vandeniu (naudojau vandens purkštuką), pastatykite kepti orkaitėje, vis prižiūrėdamos ir pavartydamos, kad per daug neapskrustų. Karamelizuotus riešutus pilnai atvėsinkite.

 

Grietinėlės sluoksnio ruošimas:

1. Išbrinkinkite želatiną su trupučiu vandens, tada garų vonelėje ją ištirpdykite, prižiūrėdamos, kad neužvirtų ir atvėsinkite. Per tą laiką giliame inde išplakite grietinėlę palaipsniui berdamos miltelinį cukrų.

2. Atvėsusią želatiną įmaišykite į išplaktą grietinėlę - taip gausite gana standų grietinėlės kremą pertepimui.

 

Pyrago ruošimas:

1. Į kepimo skardą įtieskite kepimo popierių su kraštais. Trupinių kiekį padalinkite perpus. Vieną trupinių dalį paskleiskite kepimo skardoje, ant viršaus tolygiai paskirstykite grietinėlės kremą, ant grietinėlės sluoksnio užberkite dalį paruoštų karamelizuotų migdolų ir ant viršaus užberkite likusius trupinius.

2. Paviršių pabarstykite likusiais karamelizuotais migdolais ir kiek paspauskite delnais. Pastatykite kelioms valandoms į šaldytuvą, kad trupinukai geriau susislėgtų, suliptų tarpusavyje ir vos vos suminkštėtų. Paruošta, belieka supjaustyti gabaliukais ir jau galima ragauti...  prie kavos ar arbatos.  

Suskleisti

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai