Pirmą kartą pyragas pavyko puikiai, maniau, „o brač, kaip čia viskas paprasta, dabar tik tokius ir kepsiu!“. Bet po to sekė nesėkmingi bandymai ir taip atradau keletą kepimo paslapčių. Jomis, žinoma, noriai dalinuosi su jumis.
Angelišką pavadinimą šis pyragas įgijo dėl savo ypač šviesios spalvos. O kadangi tešlai naudojami tik baltymai, kepinys išeina labai purus ir tiesiog juokingai lengvas, lyg būtų skirtas valgyti angeliukams.
Angelų pyragas skanus vienas pats. Pats skanumas – viršiuje susidaranti saldi plonytė plutelė.
Jeigu pyragui leidžiame visiškai atvėsti ir jeigu jo neaptinka godus katinas, tokį, perpjovus į kelias dalis, galima drąsiai naudoti tortams. Tfu tfu tfu, tortai nesugriūna!
„Angelų pyrago“ receptas ir paslaptys
Ingredientai:
- 6 kiaušinių baltymai;
- 175 g cukraus pudros;
- truputis citrinos sulčių;
- 65 g miltų;
- žiupsnelis druskos.
- rekomenduojama:
- vanilės ekstrakto;
- aguonų.
Gaminimas:
1. Baltymus atskiriame nuo trynių. Trynius apdengiame maistine plėvele, kad ši liestų trynių paviršių ir neleistų susidaryti kietai plutelei. Trynius galima naudoti kiaušininiams vaisiniams arba pieniškiems kremams. Žodžiu, tikra ekonomija: baltymai biskvitui, tryniai kremui, va ir tortukas.
2. Baltymus plakame, kol šiek tiek suputoja. Tada įsijojame cukraus pudrą arba elektriniu smulkintuvu (blenderiu) pasmulkintą cukrų. Kodėl pyragas neišeina su normaliu granuliniu cukrumi, paaiškinti negaliu, bet esu tikra, kad priežastis yra grynai fizikinė-cheminė.
Paslaptis Nr. 1: Baltymus su cukrumi reikia plakti tik iki vidutiniško kietumo morengo (angl. soft peaks), kad pakėlus mikserio antgalį morengas laikytųsi, bet vos po kelių sekundžių švelniai nuslystų. Tokiu būdu baltymams paliekama erdvės baigti pūstis tešloje orkaitėje. Jeigu baltymai visiškai išplakti iki standumo, orkaitėje pyragas neišsipūs ir nebus purus.
3. Į besiformuojantį morengą įliurlinam trupučiuką citrinos sulčių, jos suteiks morengui tvirtumo. Šiaip teoriškai reikėtų to taip vadinamo cream of tartar, bet aš niekaip neprisiruošiu jo nusipirkti, o citrinos sultys veikia palyginti gerai.
4. Tada į morengą įsijojame miltus ir išmaišome. Maišyti reikia ne per daug, kad morengas neiširtų, bet ir ne per mažai, kad išmakaluotume susidariusias miltų gumuliukų kišenes.
5. Įberiame žiupsnelį druskos. Ji visada pagerina skonį.
Paslaptis Nr. 2: Kartu su miltais įberkite į tešlą aguonų. Jos pyrage gražiai atrodo ir valgant itin purų pyragą suteikia malonaus traškumo. Vanilė irgi prideda skanumo-aromatingumo.
6. Aš „Angelų pyragą“ kepu reguliuojamame kepimo žiede. Dugne pakloju folijos, tvirtai užmaigau kraštelius, kad tešla neišbėgtų. Supilame paruoštą tešlą ir kepame iki 150°C laipsnių temperatūros įkaitintoje orkaitėje su vėjeliu apie pusvalandį (kol kas visus kartus kepiau nedideliame, 16 cm skersmens žiede; pyragas išsipučia iki 10 cm aukščio).
Paslaptis Nr. 3: Nereikia kepimo skardelės arba žiedo tepti riebalais.
Paslaptis Nr. 4: Iškeptą išsipūtusį pyragą ištraukiame iš orkaitės, apverčiame aukštyn kojom ir paliekame formelėje atvėsti. Taip apsaugome purų pyragą nuo susmegimo.
7. Atvėsusį pyragą formelėje švelniai apibraukiame siauručiu peiliu ir išimame, tiksliau, jis pats iš formelės iškrenta. Tada atsargiai nuplėšiame foliją.
Paslaptis Nr. 5: Purųjį pyragą pjauname tik dantytu (angl. serrated) peiliu, lygus peilis gali pyragą tiesiog sužaloti.
Angelų pyragas skanus vienas pats. Pats skanumas – viršiuje susidaranti saldi plonytė plutelė. Taip pat puikiai tinka lengviems puriems tortams.
Nuotraukoje matote angelų pyragą, perteptą vaniliniu kremu, pagardintą granatų želė ir apteptą rožėmis kvepiančiu šveicarišku sviestiniu kremu.
Tekstoranas – profesionalių kulinarijos studijų ir darbo įvairiuose restoranuose dienoraštis socialiniame tinkle „Facebook“. Jo autorė – žurnalistė Virginija Pupeikytė-Dzhumerova, studijavusi HRC Kulinarijos akademijoje Sofijoje, Bulgarijoje. Tekstorane galima rasti daugybę pasakojimų apie maistą ir tai, kas vyksta už profesionalios virtuvės durų. Jame publikuojamus receptus kartais ras ir 15min Maistas skaitytojai.