Užsisakėte maisto į namus ar išsinešti? 5 taisyklės, kurias reikėtų žinoti

Lietuvos Respublikos Vyriausybei nuo 2020 m. kovo 16 d. iki kovo 30 d. imtinai šalyje paskelbus karantiną, buvo uždrausta ir viešojo maitinimo įmonių veikla, išskyrus galimybę paruoštus patiekalus pristatyti vartotojams į namus ar patiekti juos išsinešimui. Daugelis vartotojų mielai naudojasi šia galimybe, tačiau ar visuomet gali pasitikėti ir jaustis saugūs pirkdami maistą išsinešti ar priimdami užsakymą namuose. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena pagrindines taisykles, kuriomis vadovaujantis į namus pristatytas maistas ar išsinešti užsakyti patiekalai išliks saugūs ir kokybiški.
Kaune veiklą pradėjo „Barbora“
Maisto pristatymo paslauga / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

1. Darbuotojų asmens higiena ir sveikata.

Maistą tvarkyti gali tik sveiki darbuotojai, todėl maisto tvarkymo įmonės privalo užtikrinti, kad sveikatos sutrikimų (ypač tokių kaip sloga, kosulys, gerklės skausmas, karščiavimas, čiaudėjimas, vėmimas, viduriavimas, užkrėstos ar atviros žaizdos) turintys darbuotojai netvarkytų maisto. Ši nuostata taikoma ne tik patiekalų ruošimui, bet ir maisto pakavimui, transportavimui ir kitoms veikloms. Vartotojai, užsisakę patiekalų išsinešti ar priimdami pristatytą į namus maistą, turėtų atkreipti dėmesį ar maisto produktus ir patiekalus jiems perduodantis darbuotojas laikosi asmeninės higienos ir neturi akivaizdžiai matomų ligos simptomų (slogos, kosulio, karščiavimo ir pan.).

2. Maisto pakavimo medžiagos ir tara.

Maistui skirta tara privalo būti švari ir tinkama sąlyčiui su konkrečiu maistu, tai yra turi būti atsižvelgta į maisto temperatūrą, laikymo trukmę, maisto savybes (pvz., riebus, rūgštus). Maisto produktai ir patiekalai turi būti sudėti į sandarius indus ir, jei reikia, supakuoti į antrinę pakuotę, apsaugančią nuo skysčių ištekėjimo ir pan. Karantino laikotarpiu, siekiant užtikrinti maisto saugą, nerekomenduojama, kad maisto tvarkymo subjektai patiekalus išsinešti atiduotų kliento induose.

3. Maisto laikymo ir transportavimo sąlygos.

Maisto produktų ar patiekalų išvežiotojai turi užtikrinti, kad pagamintas maistas būtų kaip galima greičiau pristatomas. Rekomenduojama, kad išsinešimui patiekiamą maistą viešojo maitinimo įmonė supakuotų į temperatūrą padedančias išsaugoti pakuotes. Vartotojai savo ruožtu taip pat turi stengtis išsineštą maistą suvartoti kiek galima greičiau. Rekomenduojama, kad paruoštų vartoti patiekalų transportavimas neužtruktų ilgiau kaip 2 val., išskyrus jei patiekalai gabenami sandariuose termosuose ar šilumą išsaugančiose dėžėse.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Maisto pristatymas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Maisto pristatymas

4. Vartotojų asmens higiena.

Išpakuojant į namus pristatytą ar pačių parsineštą maistą ar patiekalus, būtina laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu po tekančiu šiltu vandeniu, jei maistas perdedamas į savo indus – jie turi būti švarūs. Nenaudoti vienkartinių indų ar pakuočių pakartotinai. Pasirūpinti, kad virtas, keptas ir kitaip paruoštas vartoti maistas nesiliestų su žalia mėsa, žuvimi, kiaušiniais, nešvariomis / neplautomis daržovėmis arba su indais ir virtuviniais įrankiais, kuriais prieš tai buvo tvarkomi žali maisto produktai.

5. Patiekalų saugojimas namuose, pašildymas.

Maisto saugos specialistai nerekomenduoja virtų, troškintų ar keptų maisto produktų ir patiekalų kambario temperatūroje laikyti ilgiau negu 2 valandas. Atvėsintas karštas maistas laikomas šaldytuve ne ilgiau kaip 24 valandas. Jei tokį maistą vėliau apdorojate termiškai (pašildote), jį reikėtų suvartoti per 1 valandą. Jei vartotojas nusprendžia užšaldyti maisto produktą, kurio nespės suvartoti ir jo tinkamumo vartoti terminas nepasibaigęs, jį būtina tinkami supakuoti (pvz., suskirstyti tam tikromis porcijomis į sandarias pakuotes) ir laikyti ne žemesnėje kaip -18 °C temperatūroje.

Svarbu žinoti, kad virusas Covid-19 nėra perduodamas per maistą – iki šiol nėra gauta jokių duomenų, jog virusu žmonės būtų užsikrėtę per maisto produktus. Tačiau vertėtų nepamiršti, kad dėl nesaugiai paruošto, netinkamai transportuojamo ar saugomo maisto gali kilti sveikatos sutrikimus sukeliančių ūmių žarnyno infekcijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis