Ir nors šviežių ančiuvių pas mus kol kas nesimato, tačiau nuskridę į Romą ir apsigyvenę svečių namuose su virtuve žinosite, ką pasigaminti. Tiems, kurie nežada greitai skristi į Romą, paaiškinsime, kaip elgtis su konservuotais ančiuviais.
Ančiuvių „carpaccio“ ir „crostino“ su troškintais ančiuviais
Ingredientai (4 asm.):
- 12 šviežių ančiuvių;
- 3 česnako skiltelės;
- „ciabatta“ duonos;
- petražolių;
- šviežiai maltų juodųjų pipirų;
- tyro alyvuogių aliejaus;
- 1 citrina.
Gaminimas:
Pirmiausia gaminsime ančiuvių „carpaccio“:
1. Švariai išvalykite ančiuvius, išimkite nugarkaulį, išskleiskite lėkštėje pilvais į viršų. Ant 4 išvalytų žuvelių išspauskite citriną
2. Smulkiai sukapokite česnako skilteles. Atskirkite petražolių lapelius, susmulkinkite. Apibarstykite ančiuvius česnakais ir petražolėmis bei pašlakstykite švelniu alyvuogių aliejumi, pabarstykite pipirais.
O dabar pereikime prie „Crostino“ su troškintais ančiuviais:
3. Keptuvėje ant vidutinės ugnies pakaitinkite lėkštėje likusias žuveles, išmaišykite jas taip, kad gautųsi vientisa masė.
4. Kepsninėje pakepinkite trikampes duonos riekeles.
5. Patiekdami troškintus ančiuvius, duoną apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pagardinkite pipirais.
Pauliaus Jurkevičiaus komentaras
Tai, ko mums trūksta. Dabar – prieš Velykas ir visada. Turiu galvoje – omega 3 riebalų rūgštis. Suvalgę šimtą gramų šviežių gausite maždaug 5 gramų porciją natūralių omega 3 rūgščių ir nemažai vitaminų – B12, A, E. Tai ypač sveikas maistas būsimoms mamoms.
O konservuoti ančiuviai? Tą patį Jurgos „crostino“ su šviežiai troškintais ančiuviais galima pasigaminti ir naudojant konservuotus ančiuvius aliejuje. Tereikia jį nuvarvinti, „atgaivinti“ didesniu kiekiu citrinų sulčių. Jame taip pat nemažai sveikatai reikalingų medžiagų, bet atsiranda ir nemažai druskos bei daugiau riebalų. Todėl reikėtų pasidomėti – kokiame aliejuje plaukioja ančiuviai.
Spagečiai su ančiuviais, avies pieno sūriu ir mėtomis (spaghetti alici, pecorino e menta)
Ingredientai (4 asm.):
- 12 ančiuvių;
- 320 g spagečių;
- 1 česnako skiltelė;
- petražolių ir mėtų lapelių;
- tarkuoto kietojo „pecorino romano“ sūrio;
- 1 citrina;
- tyro alyvuogių aliejaus;
- skiltelė aštriojo „peperoncino“.
Gaminimas:
1. Išvalykite ančiuvius, išimkite nugarkaulį, išdėliokite lėkštėje pilvais į viršų.
2. Sukapokite česnaką, petražoles ir mėtą, išdėliokite ant ančiuvių, išspauskite citriną ir pagardinkite aštriuoju „peperoncino“.
3. Išvirkite pastą, nupilkite šiek tiek virimo vandens į puodelį.
4. Supilkite ančiuvius ant karštų spagečių, maišykite, papildydami pastos virimo vandeniu.
5. Patiekdami lėkštėje apibarstykite tarkuotu kietuoju „pecorino“ sūriu, darsyk pagardinkite aštriuoju „peperoncino“.
Pauliaus Jurkevičiaus komentaras
Viduržemio jūros klasika. Šiame patiekale yra viskas, ko mums reikia: geri riebalai (ančiuviai), baltymai (avies pieno sūris), antioksidantai (česnakas, petražolės), angliavandeniai (kietųjų kviečių pasta). Bet „solo“ partija groja ančiuviai. Matyt, ne veltui Italijos mamos apie savo dukras sako „magra come un‘acciuga“ (liesa kaip ančiuvis).
Tas pats receptas, bet su konservuotais ančiuviais. Šį Jurgos receptą su šviežiais ančiuviais galime nesunkiai pritaikyti prie mūsų prekybos centrų asortimento galimybių. Tiesiog reikia susmulkinti keletą ančiuvių aliejuje (prieš tai nuvarvinti aliejų). Galima gardinti su šviežiais pomidorais arba pomidorų tyre. Žinoma, grietinė su ančiuviais nedraugauja. Bet Velykų pasninkas taip pat nedraugauja su grietine.
Derinimas. Vyno klausimas prieš Velykų sekmadienį – delikatus, bet ne Italijoje. Todėl taurė putojančio „prosecco“ prie šios ančiuvių klasikos nėra jokia nuodėmė.