„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių: užburtasis obuolys ir „maritozzo“ – panelėms, kurios ieško vyro

Mes retai gaminame ir valgome saldumynus. Pastebėjote? Cukrus nėra mūsų draugas. Tačiau sausio mėnesį gaminame ir jums siūlome saldumynus, kuriuose daug cukraus. Mes ir patys jau seniai stebimės – kaip čia yra, kad Italija viršija visus saldumynų rekordus būtent sausio mėnesį? Kaip manote, kodėl? Kokia priežastis?
Jurga ir Paulius Jurkevičiai ir jų gaminti skanėstai
Jurga ir Paulius Jurkevičiai ir jų gaminti skanėstai / Jurgos Jurkevičienės, Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Savo knygoje „Romanas su Italija“ pasakojame, kad gastronomijos vaIstybė nė vieno produkto nevartoja spontaniškai. Kiekviena daržovė, riebalai, mėsos ar žuvies patiekalas turi savo prasmę ir savo laiką. Štai kodėl ir mes taip elgiamės.

Italija turi savo saldumynų laiką. Jį veikia ne kas kitas, o vis ta pati priežastis – mūsų sveikata. Į Kalabrijos kurortą Tropėją vasarą mes vykstame ledų iškart po siestos, apie 17 valandą. Tuo metu, kai mūsų organizme krinta seratonino kiekis. Biolaukų specialistai šią valandą laiko pavojingiausia. Kai seratonino kiekis sumažėja, apima panika, o kartais netgi noras griebtis ko nors prieš pačius save. Būtent todėl mes vykstame pasipildyti cukraus kiekio, kuris stimuliuoja seratonino hormoną. Suvalgome ledų ir mus užvaldo allegria.

Kas atsitinka sausį, ypač šventinį ir pošventinį periodą, kai sutrinka žmonių darbo ritmas, o prie stalo praleidžiama kur kas daugiau laiko, nei paprastai? Kai už lango – tamsa, kai šalta ir nesinori kišti nosies į lauką. Kai organizmas apsunkęs nuo švenčių patiekalų ir sunku prisiversti keliauti į sporto klubą. Kai gyvūnai miega žiemos metu.

Italai sausį valgo saldumynus. Gerokai daugiau nei kitu metų laiku. Būtent dėl šios priežasties mes siūlome ir jums pasigaminti du italų mėgstamus itin saldžius, seratonino hormoną nuraminančius ir allegria užtikrinančius saldumynus – cukraus karamele padengtą obuolį ir mielinę bandelę „maritozzo“. Kiekvienas jų turi savo istoriją.

Jurgos Jurkevičienės nuotr. /Užburtas obuolys ir bandelė su plaktos grietinėlės įdaru
Jurgos Jurkevičienės nuotr. /Užburtas obuolys ir bandelė su plaktos grietinėlės įdaru

Užburtas obuolys – mela stregata – gimė ne vienuolynų virtuvėje, kaip dauguma saldumynų, o stebuklų pasakoje. Brolių Grimų pasaka „Snieguolė ir septyni nykštukai“ pasakoja apie užburtą obuolį. Snieguolė suvalgo obuolį ir miršta. Kodėl Snieguolės pamotė pasirinko būtent šį, o ne kitą vaisių? Manote, kad konditerijos butikuose, gaminančiuose itin saldų kraujo raudonumo saldumyną, nekyla šis klausimas? Kodėl ne kriaušė ir ne persikas arba mangas? Ir kodėl obuolio minkštimas padengiamas būtent raudona, o ne kitos spalvos karamele, svarstėme gamindami ir mes. Pasidomėjome hipotezėmis ir jos mus įtikino.

Obuolys įprasmina jaunos ir labai gražios moters – Ievos – identitetą. Obuolys simbolizuoja jos augimo, brandos ir tapimo gražesne už pačią gražiausią prasmę, jos ryšį su motina, su pamote. Galiausiai su jos gyvenimo vyru, kuris ją pažadins arba ne iš užburto miego. Kodėl pamotė įtikino Snieguolę suvalgyti užburtą obuolį tada, kai ji tapo paaugle, kai išsprogo lyg gėlės pumpuras ir tapo už ją gražesnė?

Gastronomijos specialistams įdomu tai, kad obuolio reikšmė jau antikos laikais buvo dviprasmiška. Obuolys įkūnijo frutto falso – apgaulingą vaisių. Saldus obuolio minkštimas slypi kietos odos narve, norint saldumą pasiekti, tenka sunaikinti narvą. Apgaulingas vaisius susijęs su Snieguolės mirtimi, būtent todėl pasakoje dominuojantis vaisius padengiamas raudonu lyg kraujas karamelės glaistu. Raudonas obuolys tampa iššūkiu ir stipriajai lyčiai – įveikti narvą, pasiekti saldumą ir nugalėti mirtį.

Įdomu tai, kad Italijoje mela stregata – karamelizuotas obuolys valgomas šeimos rate. Jis pjaustomas skiltimis ir išdalinamas visiems šeimos nariams. Gyvendami Italijoje pastebėjome, kad užburtas vaisius – obuolys – niekada, net ir be glaisto, nevalgomas su oda. Tik nuluptas peiliu.

Kitas itin saldus desertas – maritozzo – parduodamas visuose Romos baruose. Tai pats tipiškiausias Romos saldumynas, kurio nerasite nei Milane, nei Venecijoje. Žodis „maritozzo“ galėtų būti verčiamas – jaunikis. Ir būtent jaunikių ieškančios panelės kepdavo šią plaktos grietinėlės prikimštą bandelę. Bet neatsilikdavo ir vaikinai: kai kada į įdare paslėpdavo aukso žiedą... Šis kaloringas saldumynas valgomas nuo vėlyvo rudens iki karnavalo. O vasarą geriau jo neieškoti – ne sezonas.

Užburtas obuolys „mela stregata“

Ingredientai (4 asm.):

  • 2 dideli raudoni obuoliai;
  • 2 dideli žali obuoliai;
  • 100 ml vandens;
  • 8 g vanilinio cukraus;
  • 0,5 arbat. šaukšt. cinamono;
  • 1 g maistinių raudonos spalvos dažų;
  • 40 g skysto medaus;
  • 500 g cukraus;
  • 3 gvazdikėliai;
  • 4 medinės lazdelės (skirtos ledams arba iš kinų virtuvės).

Gaminimas:

1. Švariai nuplaukite obuolius, pašalinkite kotelius.

2. Metalinę kepimo skardą padenkite sviestiniu popieriumi.

3. Į obuolių kotelių vietą įsmeikite medines lazdeles. Sudėkite paruoštus obuolius ant skardos.

4. Į puodą su rankena berkite cukrų, vanilę, cinamoną, pilkite medų, viską gerai išmaišykite. Supilkite vandenį ir vėl išmaišykite. Statykite puodą ant viryklės, maišykite. Virkite, kol mišinio temperatūra pasieks 140 laipsnių – ją tikrinkite specialiu termometru.

5. Imkite už medinės lazdelės kiekvieną obuolį ir merkite jį į puodą, lėtai sukite, kol visas obuolys pasidengs karamele. Atsargiai ištraukite iš karamelės obuolį ir dėkite ant skardos.

6. Kai karamelė sukietės, patiekite obuolius lėkštėje, prireiks ir peilio bei šakutės.

Jurgos Jurkevičienės nuotr. /Užburtas obuolys „mela stregata“
Jurgos Jurkevičienės nuotr. /Užburtas obuolys „mela stregata“

Mielinė bandelė su plaktos grietinėlės įdaru – „maritozzo“

Ingredientai (6 bandelėms):

raugui:

  • 50 g miltų 00;
  • 50 ml vandens;
  • 5 g alaus mielių;
  • 1 arbat. šaukšt. cukraus.

Gaminimas:

Išsukite mieles su cukrumi. Užpilkite šiltu vandeniu. Suberkite miltus, išmaišykite ir palikite šiltoje vietoje pusvalandį.

tešlai ir patepimui:

  • 200 g miltų;
  • 20 ml vidutinio riebumo pieno;
  • 50 g cukraus;
  • 40 ml saulėgrąžų aliejaus;
  • 2 kiaušinio tryniai (vienas tešlai, kitas aptepimui);
  • apelsino žievelės;
  • 1 valg. šaukšt. riebaus pieno (aptepimui).

Gaminimas:

1. Į vidutinio riebumo pieną pilkite cukrų, išmaišykite, įmuškite 1 trynį, suberkite miltus, supilkite aliejų, suberkite nutarkuotą apelsino žievelę, sudėkite raugą.

2. Gerai išminkykite, kol tešla taps elastinga, o tada palikite kilti 4 valandas.

3. Metalinę kepimo skardą padenkite sviestiniu popieriumi.

4. Suformuokite pailgos formos bandeles ir išdėliokite ant skardos. Palikite bandeles šiltoje vietoje kilti 45 minutes.

5. Išplakite kiaušinio trynį su riebiu pienu.

6. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros.

7. Patepkite bandeles kiaušinio trynio ir pieno mišiniu ir dėkite į orkaitę. Kepkite 20 minučių.

8. Ataušinkite, įpjaukite bandelės vidurį per visą ilgį ir pripildykite jau paruoštos plaktos grietinėlės.

Jurgos Jurkevičienės nuotr. /Mielinė bandelė su plaktos grietinėlės įdaru – „maritozzo“
Jurgos Jurkevičienės nuotr. /Mielinė bandelė su plaktos grietinėlės įdaru – „maritozzo“

Jurga ir Paulius Jurkevičiai yra Italijos „Foreign Press“ asociacijos „Skonio grupės“ nariai, tarptautinio gastronominės žurnalistikos konkurso „Madre Mediterranea“ konkurso laureatai. Jie pristato itališkos virtuvės paslaptis tiesiai iš Romos: Jurga aiškina, kaip gaminti autentiškus Italijos regionų patiekalus, Paulius pateikia gastronominius komentarus apie patiekalo istoriją, sveikatingumą, keistenybes ir derinimą su vynu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs