Ilgagrūdžiai
Ilgagrūdžių rūšių yra daug, bet mums geriausiai pažįstami pavadinimai „Basmati“ ar „Jasmin“. Pirmieji išsiskiria riešutų aromatu ir yra itin populiarūs Indijos bei Pakistano virtuvėje. Prieš verdant „Basmati“ grūdelius pirmiausia rekomenduojama pamirkyti. Tinkamai išvirti jie nesulimpa, todėl itin tinka garnyrui ar salotoms. Baltutėliai „Jasmin“ pasižymi maloniu gėlių aromatu. Prieš verdant juos rekomenduojama gerai išplauti – kad liktų kuo mažiau krakmolo ir ryžiai liktų birūs. Ilgagrūdžiai ryžiai labiausiai tinka garnyrui prie mėsos, troškinių ar tokiems populiariems patiekalams kaip karis ar plovas.
Apvaliagrūdžiai (trumpagrūdžiai)
Šie neskaidrūs grūdeliai išvirę tampa lipnūs, todėl yra idealūs sušiams gaminti. Jie gerai suverda, o virdami sugeria daug skysčio. Trumpagrūdžiai tinka košėms, įdarams, apkepams, pudingams ir įvairiems desertams. Iš apskritų ryžių gaminamas itališkasis rizotas ir garsusis ispaniškas patiekalas paelija.
Rudieji ryžiai
Ruduosius ryžius įprasta derinti su švelnesnio skonio produktais: daržovėmis ar jūros gėrybėmis.
Tai mažai apdoroti (nešlifuoti ir neplikyti) ryžiai, nuo kurių grūdų pašalinta tik viršutinė luobelė. Kaip ir baltųjų, jų gali būti įvairių formų. Apvalūs rudieji ryžiai minkštesni ir lipnesni, jie labiau tiks apkepams, pudingams. Ilgesnio grūdo – Azijos virtuvės patiekalams, salotoms, plovui. Apskritai ruduosius ryžius įprasta derinti su švelnesnio skonio produktais: daržovėmis ar jūros gėrybėmis.
Raudonieji ryžiai
Išsiskiria savitu riešutų aromatu ir dailia spalva, kuri išlieka net grūdus išvirus. Birūs malonaus skonio ryžiai dažnai derinami su grybų patiekalais, antiena, laukiniena ar jūros gėrybėmis. Taip pat maišomi į aštrius troškinius, salotas ar patiekiami kaip garnyras.
Juodieji ryžiai
Savito skonio ir aromato ryžius geriau virti vienus, nes virdami jie nudažo vandenį. Verda gana ilgai, todėl prieš tai rekomenduojama pamirkyti. Šie ryžiai valgomi kaip garnyras, jų maišoma į salotas, rizotą, iš jų gaminami pudingai ar kiti desertai. Kinijoje iš jų kepama tradicinė duona ar pyragai, gaminami makaronai.
Laukiniai ryžiai
Iš tiesų taip vadinami ne ryžiai, o Šiaurės Amerikoje augančios žolės sėklos. Skirtingai nuo ryžių, šios sėklos nelukštenamos ir nepoliruojamos. Jų grūduose nėra glitimo, todėl jie visiškai nelipnūs. Šie tvirti grūdeliai verda ilgai, todėl prieš tai juos rekomenduojama keletą valandų pamirkyti vandenyje, bet net ir išvirę jie nepraranda savo tvirtumo. Ir dėl aukštos kainos, ir dėl savito intensyvaus skonio, paprastai jie maišomi su kitais ryžiais. Laukiniai ryžiai naudojami salotoms, taip pat – įvairiems įdarams, plovui, troškiniams gaminti ar sriuboms virti.
Siūlome išsirinkti ir išbandyti patiekalą su ryžiais:
1. Iš vanilinio cukraus, sviesto, miltų ir grietinėlės sūrio užminkykite tešlą. Padarykite rutulį, suvyniokite į popierių ir laikykite valandą šaldytuve.
2. Iš tešlos iškočiokite maždaug 2 mm storio lakštą. Formele išspauskite 3 cm skersmens skritulius. Sudėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą. Kepkite 180 laipsnių orkaitėje 8–10 minučių, kol gražiai pagels. Ištraukę atvėsinkite.
3. Iš vanilės ankščių išimkite šerdis. Pieną užvirinkite, sudėkite šerdis, suberkite cukrų ir ryžių dribsnius. Virkite kelias minutes, nukaiskite ir uždengę palikite 20 minučių (vis pamaišykite), kad išbrinktų ryžiai. Atvėsinkite.
4. Braškes nuplaukite, supjaustykite griežinėliais. Ant paplotėlių uždėkite po šaukštelį ryžių masės, ant jos – po griežinėlį braškių. Pabarstykite kapotomis pistacijomis.
Knyga „Uogos“ |
Receptas iš knygos „Uogos“
1. Sumalkite ryžius iki miltų, sumalkite ir sėklas. Visus produktus suberkite į dubenį.
2. Lėtai pilkite vandenį ir maišykite. Tešla turi būti drėgna. Uždenkite rankšluosčiu ir palikite „pailsėti“ mažiausiai 1 val., galima net iki 24 val.
3. Kepimo formą išklokite kepimo popieriumi. Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių. Dėkite tešlą į formą šaukštu paspausdami (ji turi išlikti lipni). Dėkite formą į įkaitusią orkaitę ir kepkite 45–60 min., kol viršus gražiai paruduos. Valgykite tik atvėsusią.
1. Ryžius išvirkite, kaip nurodyta ant pakuotės, įdėkite sviesto, uždenkite puodelį dangčiu ir palikite, kad atvėstų.
2. Moliūgą nuplaukite, nulupkite, minkštimą sutarkuokite smulkia trintuve ir sumaišykite su ryžių koše.
3. Į ryžių ir moliūgų masę įmuškite gerai nuplautus kiaušinius ir viską gerai išplakite elektriniu plakikliu.
4. Tada įmaišykite persijotus miltus, parmezaną, pagal skonį berkite druskos ir pipirų, dar kartą viską labai gerai išmaišykite.
5. Iš paruoštos tešlos drėgnomis rankomis formuokite nedidelius blynelius (juos galite į keptuvę krėsti ir šaukštu). Juos iš abiejų pusių gerai apkepkite karštuose riebaluose.
6. Moliūgų ir ryžių blynelius tiekite apibėrusi sausoje keptuvėje skurdintomis moliūgų sėklomis.
1.Raugintą agurką stambiai sutarkuokite. Mėtas nuplaukite, nuvarvinkite ir smulkiai sukapokite. Svogūną nulupkite, supjaustykite išilgai į 7–8 dalis.
2.Puode įkaitinkite aliejų, sudėkite jautienos faršą, svogūnus, sukrėskite pomidorų pastą ir maišydami kepinkite apie 10 minučių. Pasūdykite, pabarstykite malta aitriąja paprika.
3.Supilkite karštą daržovių sultinį ir užvirinkite. Suberkite ryžius, žirnių ankštis, išmaišykite ir ant silpnos ugnies virkite 15–20 minučių, kol skystis išgaruos.
4.Į ryžių masę sudėkite tarkuotus agurkus, kapotas mėtas ir atsargiai išmaišykite.
Knygos "Sotūs pietūs" viršelis |
Receptas iš knygos „Sotūs pietūs“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
1.Vištų krūtinėles supjaustykite nedideliais gabalėliais. Dubenėlyje išplakite alyvuogių aliejų ir ciberžoles. Marinatą užpilkite ant vištienos, išmaišykite ir palikite pusvalandžiui pastovėti.
2.Svogūnus nulupkite, supjaustykite pusžiedžiais ir truputį pakepinkite troškintuve įkaitintame aliejuje. Sudėkite trintą česnaką, šiaudeliais pjaustytą imbiero šaknį, vištienos gabalėlius, įberkite aitriosios paprikos, kario ir maltų kuminų.
3.Įpilkite 1,7 litro verdančio vandens, suberkite ryžius, išmaišykite ir ant silpnos ugnies virkite 20 minučių, kol vanduo išgaruos. Sudėkite pistacijas, supilkite jogurtą ir dar pavirkite apie 10 minučių. Troškintuvą nuimkite nuo ugnies. Dubenėlyje išsukite medų su citrinų sultimis ir alyvuogių aliejumi.
4.Sudėkite krevetes ir išmaišykite. Sudėkite į puodą su ryžiais ir išmaišykite. Troškinį tiekite pabarstytą bazilikų lapeliais ir smulkintomis kalendromis.
Knygos "Sotūs pietūs" viršelis |
Receptas iš knygos „Sotūs pietūs“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
- Šlakelį kokosų pieno sumaišykite su krakmolu ir atidėkite.
- Likusį kokoso pieną pilkite į puodą, suberkite pipirus, druską, raudonėlį, maltą aitriąją papriką ir imbierą.
- Ryžius užpilkite verdančiu sultiniu, tada supilkite į kokosų masę ir leiskite jai užvirti.
- Užvirus įmaišykite likusį kokoso pieną, suberkite žalumynus ir įdėkite nesmulkintus lašišos gabalėlius.
- Kaitrą sumažinkite, kad viskas vos burbuliuotų ir troškinkite apie pusvalandį.
- Patiekite apibarstę sūriu ir žalumynais.
Receptas iš: g-blogas.lt
1.Kopūsto lapus nupjaukite. Morkas nuskuskite ir supjaustykite plonais šiaudeliais. Daržoves sudėkite į verdantį sūdytą vandenį ir virkite 10 minučių.
2.Morkas sukrėskite į elektrinio trintuvo indą, įmuškite kiaušinius, supilkite pieną ir sutrinkite. Pasūdykite, pabarstykite pipirais ir maltu muskatu.
3.Ryžius išvirkite sūdytame vandenyje. Sūrį stambiai sutarkuokite. Molinį kepimo indą ištepkite aliejumi ir išklokite kopūstų lapais. Ant jų paskirstykite sluoksnį ryžių, tada – morkų masės. Uždėkite dar vieną tokį patį sluoksnį. Paviršių pabarstykite tarkuotu fermentiniu sūriu ir saulėgrąžomis.
4.Kepkite 200 laipsnių orkaitėje 20 minučių.
Knygos "Sotūs pietūs" viršelis |
Receptas iš knygos „Sotūs pietūs“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
1.Ryžius išvirkite sultinyje (virimo laikas ir reikalingo vandens kiekis priklauso nuo ryžių; svarbu, kad virti ryžiai būtų birūs ir ne per minkšti).
2.Poro baltąją dalį supjaustykite labai plonais griežinėliais ir su rūkytų žuvų gabaliukais, krapais bei citrinpipiriais įmaišykite į ryžius.
3.Mišinį sudėkite į sviestu išteptą kepimo formą. Kiaušinius išplakite su pienu, šiek tiek pasūdykite ir supilkite ant ryžių.
4.Kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 45 minutes.
Knygos "Sotūs pietūs" viršelis |
Receptas iš knygos „Sotūs pietūs“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
1.Ryžius nuplaukite tekančiu vandeniu. Svogūną, česnako skiltelę, imbiero gabaliuką nulupkite, smulkiai supjaustykite ir pakepinkite su šaukštu sviesto bei šlakeliu aliejaus.
2.Sudėkite ryžius, išmaišykite, užpilkite sultiniu, kokosų pienu, pasūdykite ir virkite, kiek nurodyta ant pakuotės. Morkas nulupkite, paprikas, žirnių ankšteles nuplaukite, supjaustykite kąsnio dydžio gabaliukais. Svogūnų laiškus susmulkinkite.
3.Ryžius sumaišykite su kiaušinių tryniais, paskui – su daržovėmis. Pabarstykite kariu, pipirais, apšlakstykite sojų padažu. Sudėkite į riebalais pateptą apvalią kepimo formą.
4.Žuvį pašlakstykite citrinų sultimis, pabarstykite druska, pipirais ir įkiškite į ryžių masę. Kepkite 200 laipsnių orkaitėje apie 20 minučių. Tiekite su žaliosiomis citrinomis.
Knygos "Sotūs pietūs" viršelis |
Receptas iš knygos „Sotūs pietūs“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
1. Razinas nuplikykite verdančiu vandeniu, užpilkite brendžiu ir palikite, kad pamirktų.
2. Pieną ir grietinėlę supilkite į puodą. Įmeskite išilgai perpjautą vanilės ankštį, statykite ant ugnies ir kaitinkite, kol užvirs. Nukėlusi nuo ugnies, suberkite cinamoną, muskatus, tarkuotas apelsinų žieveles, cukrų ir išmaišykite.
3. Suberkite ryžius, puodą statykite ant silpnos ugnies ir maišydama virkite apie 20 minučių. Išgriebkite vanilės ankštį ir virkite pudingą dar apie 20 minučių (kol susidarys kremo tirštumo masė).
4. Sukrėskite į serviravimo dubenėlius ir palikite atvėsti. Tiekdama viršų apibarstykite brendyje mirkytomis razinomis.
Konditerio pasiūlymas: jei saldų ryžių pudingą ketinate tiekti ne desertui, o, tarkim, vakarienei, jį tiktų pagardinti bet kokia rūgštesne uogiene. Galite įmaišyti rūgštesnių kubeliais pjaustytų nuluptų obuolių – irgi labai gardu, be to, gaivu.