Raudonieji ridikėliai
Nors visi ridikėliai vadinami raudonaisiais, jie skiriasi atspalviu ir forma – nuo apskritų iki pailgų. Priklausomai nuo rūšies, skiriasi ir garstyčias primenantis jų aitrumas – nuo švelnaus iki deginančio gomurį. Skaniausi neperaugę traškūs ridikėliai, nes ilgainiui jų vidus ima kietėti.
Raudonieji ridikėliai gali būti valgomi ir žali, ir termiškai apdoroti: troškinti, kepti ar marinuoti. Įprasta ridikėlių maišyti į šviežių daržovių salotas, bet ploni jų gabaliukai gali būti naudojami ir kaip akcentas sumuštiniuose, makaronų patiekaluose, ar net ant picos. Šių daržovių galima maišyti į šaltas sriubas. Ypatingai dera su sviestu ir jūros gėrybėmis.
Baltieji (japoniniai, Daikono) ridikai
Pailgi baltieji ridikai gerokai didesni už raudonuosius. Kaip sufleruoja pavadinimas, šios daržovės itin populiarios Azijos šalių virtuvėje. Palyginti su kitais giminaičiais, šiuos švelnaus skonio ridikus japonai dažnai naudoja pagardams ir salotoms gaminti, Kinijoje jie populiarus sriubų, įvairių įdarų ingredientas. Marinuoti ridikai gali tapti puikiu garnyru, o pjaustyti plonyčiais gabaliukais ir apkepti – gardžiais traškučiais.
Eksperimentuojant virtuvėje Daikono ridikais galima keisti bulves ar ropes, pavyzdžiui, išvirus patroškinti ir patiekti su padažu kaip šiltą užkandį. Baltieji ridikai virtuvėje itin sutaria su salieru, morkomis, agurkais ar svogūnais.
Juodieji (ispaniški ridikai)
Į burokus panašūs ridikai juoda šiukščia oda pas mus dažniau naudojami kaip vaistas nuo kosulio ar kitų ligų, nei kulinarinė vertybė. Ir visai be reikalo. Baltą traškų vidų po tamsia oda (ji nulupama) slepianti daržovė pasižymi aitroku skoniu, kuris puikiai dera salotose su salierais, obuoliais, morkomis, gražgarstėmis ar ožkos sūriu. Juoduosius ridikus galima marinuoti ar troškinti. Tinka gaminti piurė ir maišyti į košes.
Patarimai:
- Ridikais mėgausitės ilgiau, jei pašalinę žaliąją dalį laikysite juos šaldytuve, sandariame plastikiniame maišelyje.
- Prieš gamindami, ridikėlius pora valandų palaikykite šaltame vandenyje – jie bus traškesni.
1. Nuplaukite petražoles ir krapus, nuvarvinkite, smulkiai sukapokite.
2. Dubenyje išsukite varškę su grietine, pagal skonį pasūdykite, pagardinkite pipirais ir prieskoninėmis žolelėmis, gerai išmaišykite.
3. Ant duonos riekės užtepkite sviesto, varškės kremo, uždėkite griežinėliais pjaustytų ridikėlių, papuoškite svogūnų laiškais ir pipirinių daigais. Jeigu naudosite prancūziškąjį batoną, prieš tai riekeles paskrudinkite orkaitėje.
Kulinaro patarimas. Jei mėgstate aštriau, išspauskite į varškę skiltelę česnako arba įmaišykite šaukštelį krienų. Ant sumuštinio dar galite uždėti lašišos ar kumpio griežinėlį – bus sočiau.
Plačiau skaitykite: Kaip paruošti sveikesnius sumuštinius
1. Žiedinį kopūstą (apvirtą arba šviežią – kaip kam patinka) išskirstykite kuo mažesniais žiedynėliais. Atitinkamo dydžio kubeliais supjaustykite agurkus ir ridikėlius.
2. Salotas sluoksniuokite vienos porcijos salotinėse: iš pradžių agurkus, paskui – žiedinius kopūstus, ant viršaus – ridikėlius. Puoškite krapų šakelėmis ir svogūnų laiškais.
3. Padažą geriausia gaminti elektriniu smulkintuvu arba kokteilių plaktuvu: visus jam skirtus produktus sudėkite į vieną indą ir sutrinkite iki vienalytės masės. Padažą patiekite atskirame indelyje.
1. Bulves gerai nušveiskite šepetėliu po tekančiu vandeniu, tada pasūdykite, apšlakstykite aliejumi, su lupenomis iškepkite orkaitėje, atvėsinkite ir supjaustykite vidutinio storio griežinėliais.
2. Salotines sultenes nuplaukite ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.
3. Ridikėlius ir agurkus nuplaukite, supjaustykite griežinėliais.
4. Bulves, agurkus, salotines sultenes ir ridikėlius išdėliokite lėkštėse, pagal skonį pasūdykite, pagardinkite šviežiai maltais juodaisiais pipirais ir apliekite padažu.
5. Paruoškite padažą: prieskoninius žalumynus smulkiai sukapokite ir užpilkite jogurtu, sumaišytu su smulkintais kietai virtais kiaušiniais, pagardinkite druska, pipirais, cukrumi ir grūdėtosiomis garstyčiomis.
6. Prieš užpildama ant bulvių, padažą pertrinkite per sietelį – bus vientisesnis.
1. Nuplautus ir nusausintus ridikėlius supjaustykite plonais griežinėliais, agurkus – kubeliais, o svogūnų laiškus susmulkinkite.
2. Daržoves sudėkite į dvi gilias lėkštes, įdėkite petražolių ir mėtų lapelių (jų nebūtina pjaustyti), išmaišykite.
3. Fetos sūrį padėkite į nedidelę kepimo formą, pabarstykite čiobreliais, įspauskite česnako skiltelę, pašlakstykite aliejumi, citrinos sultimis, pabarstykite pipirais.
4. Iki 180 laipsnių temperatūros įkaitintoje orkaitėje kepkite 10-15 minučių, kol sūrio viršus gražiai pagels.
5. Salotas pašlakstykite trupučiu citrinos sulčių, aliejaus, pagardinkite pipirais ir žiupsneliu druskos.
6. Fetą perpjaukite perpus, po gabalėlį uždėkite ant salotų ir nedelsdamos patiekite.
Receptas iš tinklaraščio „Duonos ir žaidimų“
- Įkaitinkite orkaitę iki 180 ºC temperatūros. Kepimo popieriumi išklokite kepimo skardą. Apipurškite aliejumi.
- Ridikėlius nuplaukite ir supjaustykite kuo plonesniais griežinėliais. Paprasčiausia tai padaryti su specialia daržovių pjaustykle. Jei neturite tokios, tiks bulvių skustukas ar aštrus peilis. Stenkitės, kad griežinėliai būtų kuo vienodesnio storio.
- Suberkite paruoštus ridikėlių griežinėlius į dubenį ir uždenkite maistine plėvele. Pakaitinkite mikrobangų krosnelėje apie 40 sek., kad suminkštėtų. Nuimkite plėvelę, nupilkite skystį ir gerai nusausinkite.
- Perdėkite gerai nusausintus ridikėlius į kitą dubenį. Supilkite į jį alyvuogių aliejų ir suberkite prieskonius. Gerai sumaišykite.
- Ridikėlių griežinėlius išdėliokite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Griežinėlius dėliokite vieną šalia kito vienu sluoksniu.
- Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 15 minučių. Tuomet apverskite, sumažinkite temperatūrą iki 110 ºC ir kepkite dar apie 20 minučių. Kepimo laikas labai priklauso nuo griežinėlių storio, todėl nuolat stebėkite juos kepimo metu.
- Iškepusius ridikėlių traškučius išimkite iš orkaitės ir atvėsinkite. Patiekite netrukus.
- Svogūnų laiškus ir krapus susmulkinkite, agurką ir ridikėlius supjaustykite.
- Viską suberkite į kefyrą. Įpilkite vandens (jei mėgstate tirštą, galite ir nepilti). Pagal skonį pasūdykite, pagardinkite pipirais.
- Patiekdami šaltsriubę apibarstykite pjaustytais kiaušiniais.
- Šis patiekalas skaniausias gerai atvėsintas, su karštomis bulvėmis.
- Skustuku cukinijas supjaustykite juostelėmis.
- Sudėkite į puodą medų, supilkite ryžių actą, skrudintų sezamų sėklų aliejų, įberkite druską, nuolatos maišydami pašildykite. Tada atvėsinkite, sudėkite pusiau perpjautus ridikėlius ir juos pamarinuokite 10–12 min.
- Visus ingredientus sudėkite į lėkštę ir pagardinkite padažu.
- Rekomenduojamas skrudintų moliūgų sėklų ir bazilikų pesto padažas.
Patiekalų energinės vertės skaičiuoklė – spauskite ČIA.
Receptas iš knygos „Salotų anatomija“.