Tiesa, šie metai su radikaliais karščiais liepą sukėlė nemenkų iššūkių. Apie tai pasakoja ir grybautojai, ir grybų supirkėjai.
Pavyzdžiui, pievagrybių auginimu ir kitų grybų prekyba užsiimančios bendrovės „Baltic Champs“ pardavimų vadybininkas Gediminas Apčelauskas pasakoja, kad dėl buvusios kaitros šią vasarą voveraičių gausos dar nesulaukė.
„Ši vasara – ekstremali. Voveraičių turime tiek, kiek patys galime išsaugoti tam tikroje temperatūroje, nes spiginant saulei miške jos išdega. Tad kol kas labai jaučiasi jų trūkumas“, – prekybos tinklo „IKI“ pranešime žiniasklaidai cituojamas G.Apčelauskas.
„Per mėnesį tebuvome nusipirkę vieną ar dvi partijas šių grybų, nes jų paprasčiausiai dėl kaitros nebuvo. Žinoma, kai pasitaiko viena ar dvi lietingesnės dienos – jų vis atsiranda. Nedidelė dalis voveraičių auga ir drėgnesnėse miško vietose“, – pasakoja G.Apčelauskas
Ekspertas teigia, kad Širvintų rajone įsikūrusi įmonė daugiausia voveraičių perka iš Švenčionių ir Varėnos rajono. Šįmet, palyginus su praėjusiais metais, superkama tris kartus mažiau voveraičių. O štai prieš trejus ketverius metus, kai buvo lietingesnės vasaros, joms augti buvo idealios sąlygos. Tuomet per sezoną buvo superkama 100–120 tonų voveraičių. Tačiau kaip bus šįmet – kol kas neaišku.
Skaniausios – paruoštos paprastai
Voveraitės – ne tik labai skanus, bet ir sveikas grybas. Jose gausu vitaminų ir mineralų. 55 gramuose šių grybų yra net penktadalis geležies dienos normos, todėl dažniau valgant voveraites, padėsite savo organizmui palaikyti gerą hemoglobino kiekį kraujyje. Jose gausu beta karoteno, taip pat tokių mineralų kaip geležis, manganas, kalis, varis. Voveraitėse taip pat galima rasti ir nemažai baltymų.
Voveraites geriausia plauti vandenyje su druska.
Gaminant voveraites ir norint išlaikyti jų traškumą bei neleisti grybams sutrupėti, voveraites geriausia plauti vandenyje su druska. Vienam kibirui reikalinga maždaug viena sauja druskos. Ši maistinė medžiaga padeda nuo voveraičių lengviau atlipti įvairiems iš miško parsineštiems lapeliams ir spygliams. Tačiau grybus reikėtų vos panardinti į vandenį ir tuoj pat ištraukti, šį veiksmą pakartojant kelis kartus. Taip voveraitės nespės sugerti daug skysčio, todėl išliks tvirtesnės ir traškesnės.
Voveraitės skaniausios, kai yra paruoštos kuo paprasčiau – geriausia jas gardinti paprasčiausia druska, pipirais ir krapais arba šviežiais čiobreliais. Labai skanu pakepti jas ant sviesto ir patiekti su šviežiomis bulvėmis ir lengvai paraugtais agurkais.
Voveraitės puikiai tinka ir įvairiausių daržovių sriubų pagardinimui. Svieste pakeptos voveraitės dedamos ir ant įvairių skrebučių ar patiekiamos per pusryčius su įvairiai ruoštais kiaušiniais. Voveraites mėgstama naudoti ir gaminant įvairiausius grietinėlės padažus. Tokiu padažu dažnai gardinami vištienos kepsniai, bulviniai ar cukinijų blynai, kugelis.
Siūlome išbandyti ir 3 nepaprastus receptus su šiais vasariškais grybais.
Pomidorų salotos su voveraitėmis
Ingredientai (4 asm.):
- 400 g voveraičių;
- 150 g vyšninių pomidorų;
- 100 g špinatų;
- trupučio citrinos sulčių;
- 1 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
- 1 arbat. šaukšt. lydyto ghee sviesto;
- druskos;
- pipirų;
- krapų.
Gaminimas:
1. Nuvalytas voveraites šiek tiek susmulkinkite.
2. Į keptuvę dėkite gabalėlį sviesto, ištirpinkite. Sudėkite voveraites, pagardinkite jas druska ir pipirais. Kepkite tol, kol nebeliks skysčio.
3. Iškeptas voveraites sumaišykite su špinatais ir pusiau perpjautais pomidorais. Pagardinkite citrinų sultimis, alyvuogių aliejumi, krapais ir gerai išmaišykite.
Voveraitės su grietinėlės padažu
Ingredientai (4 asm.):
- 4 stiklinės voveraičių;
- 1 arbat. šaukšt. lydyto ghee sviesto;
- pipirų;
- druskos;
- čiobrelių.
padažui:
- 400 ml grietinėlės;
- 1 svogūnas;
- 2 valg. šaukšt. miltų;
- druskos;
- pipirų.
Gaminimas:
1. Nuvalytas voveraites šiek tiek pasmulkinkite.
2. Į keptuvę dėkite gabalėlį sviesto, ištirpinkite. Tuomet sudėkite voveraites, pagardinkite druska, pipirais ir čiobreliais. Kepkite, kol nebeliks skysčio voveraičių.
3. Kitoje keptuvėje ant silpnos ugnies apkepkite smulkiai supjaustytus svogūnus, supilkite grietinėlę, miltus ir viską gerai išmaišykite. Pagardinkite padažą druska ir pipirais.
4. Patiekite ant voveraičių užpildami grietinėlės padažą kartu su bulvėmis ir raugintais agurkais.
Skrebučiai su voveraitėmis
Ingredientai:
- 2 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
- kelios saujos šviežių voveraičių;
- 2 valg. šaukšt. acto;
- 1 valg. šaukšt. šviežiai spaustų citrinos sulčių;
- šlakelis daržovių sultinio;
- ½ arbat. šaukšt. smulkiai supjaustyto šviežio rozmarino;
- 1 arbat. šaukšt. smulkiai supjaustyto šviežio čiobrelio;
- 1 valg. šaukšt. smulkintų petražolių;
- 1 valg. šaukšt. sviesto;
- ¼ abat. šaukštelio druskos;
- žiupsnelis šviežiai maltų pipirų;
- mėgstamos skrudintos duonos;
- žiupsnelis parmezano sūrio.
Gaminimas:
1. Įkaitinkite keptuvę ant vidutinės ugnies, įpilkite alyvuogių aliejaus. Tuomet į keptuvę sudėkite voveraites ir kelias minutes pakepkite. Įpilkite šlakelį acto ir citrinos sulčių ir dar kelias minutes patroškinkite.
2. Į keptuvę pilkite sultinio, suberkite rozmariną, čiobrelius, petražoles ir sviestą, viską pagardinkite druska ir pipirais. Dar šiek tiek viską patroškinkite.
3. Galiausiai paruoštus grybus dėkite ant paskrudintos duonos ir užberkite smulkinto parmezano sūrio.