Dar gilinantis į kalbines subtilybes... Oranžinės spalvos pavadinimas taip pat siejasi su apelsinais, tik spalva atsirado anksčiau nei vaisius – iš sanskrito narandža ir arabiško žodžio narandž. Galų gale išnyko pirmoji n raidė ir liko tik oranž (-inė). Taigi apelsinai Europoje atsirado paskui spalvą. Maža to, apelsinai juk būna įvairių spalvų. Ne tik oranžiniai.
Iš pietryčių Azijos apelsinai paplito po visą pasaulį. Dabar sunku įsivaizduoti civilizaciją be apelsinų sulčių. Įdomioji statistika: norint išspausti stiklinę sulčių, reikia panaudoti 50 stiklinių vandens, kad užaugtų pakankamai apelsinų.
1673 metais olandai antrą kartą perėmė Niujorką iš anglų ir pervadino miestą – bet ne anksčiau buvusiu Naujuoju Amsterdamu, o Naujuoju Oranžu. Po metų miestas vėl tapo Naujuoju Jorku. Bet iš to išeina kalambūras: Didžiuoju Obuoliu pravardžiuojamas miestas prieš tai dar spėjo pabūti Apelsinu.
Apelsinų duona
Ingredientai (6 valgytojams):
- 1 puodelis smulkiai supjaustytos apelsino žievelės;
- 1 puodelis spaustų apelsinų sulčių;
- 2,5 puodelio cukraus (galima ir mažiau, pagal skonį);
- 1 plaktas kiaušinis;
- 3,5 puodelių miltų;
- 1 puodelis pieno;
- 1/2 šaukšto tirpinto sviesto;
- 2 arbat. šaukšteliai kepimo miltelių;
- žiupsnis druskos.
Gaminimas:
1. Pjaustytas apelsinų žieveles užvirinkite apelsinų sultyse ir pavirkite, kol jos suminkštės. Įdėkite pusantro puodelio cukraus, maišydami virkite ant silpnos ugnies, kol skystis taps klampus it sirupas. Palikite atvėsti.
2. Sumaišykite kiaušinį, puodelį cukraus, sviestą ir pieną.
3. Sumaišykite miltus su kepimo milteliais ir druska.
4. Dėkite abu mišinius į bendrą indą, supilkite apelsinų sirupą ir viską gerai išmaišykite.
5. Pilkite masę į dvi duonos formas arba ant vienos didelės skardos. Kepkite orkaitėje 180 laipsnių temperatūroje apie 40 minučių.
6. Valgykite karštą arba šaltą.
Ypač skanu su sūrio užtepėle.