Pirmą kartą okonomijakio ragavau Hirošimoje. Japonijoje šis patiekalas kepamas ant didelės kepimo plokštės tiesiog prieš tavo akis. Geriausiai šio patiekalo esmę apibūdina žodžio okonomijakis vertimas – maždaug „kepu, kas patinka“. Labiausiai šis patiekalas paplitęs vakarinėje Japonijos dalyje, o miestai Hirošima ir Osaka laikomi okonomijakio lopšiais. Šiose platumose rasi daug restoranų, kuriuose įprastas toks vaizdas: vienas kepa, kitas sėdi priešais ir žiūri.
Okonomijakio paplitimas labiausiai susietas su pokariu, kai Japonija kentė nepriteklius ir ekonominius sunkumus. Vakarai šaliai padėjo maisto produktais, tarp kurių buvo ir kvietiniai miltai. Toks maistas buvo nebrangus, o vakarietiški paplotėliai prigijo Japonijoje įvairiomis formomis. Bet su vietiniais, japoniškais skoniais. Ir kurį laiką net buvo vadinami „vieno penso krepais“.
Japonai vien dėl šio patiekalo namie dažnai turi elektrines kepsnines plokščiu paviršiumi, bet kepant okonomijakį galima apsieiti ir su dviem keptuvėmis. Patiekalo receptų yra daug, tad nebijokite ir patys eksperimentuoti. Nes tai okonomijakis – kepi, kas patinka.
Hirošimos okonomijakis (pritaikytas Lietuvai)
Ingredientai (2–3 valgytojams):
- 1 puodelis miltų;
- ¾ puodelio vandens;
- ¼ puodelio chereso;
- 4 puodeliai smulkiai pjaustyto kopūsto;
- 2 puodeliai daigų;
- 4 juostelės bekono;
- ¼ smulkiai pjaustyto laiškinio svogūno galvutės;
- 4 porcijos virtų ryžių makaronų;
- 4 kiaušiniai;
- sezamų aliejaus;
- Vorčesterio arba terijakio padažo.
Gaminimas:
1. Iš miltų, vandens ir chereso sumaišykite tešlą ir atidėkite į šoną.
2. Įkaitinkite dvi keptuves. Įpilkite po šaukštelį sezamo aliejaus.
3. Į vieną keptuvę išliekite ploną paplotį. Ant papločio sudėkite ketvirtadalį kopūstų ir daigų. Ant viršaus uždėkite bekono. Apibarstykite ketvirtadaliu svogūnų. Ant viršaus plonai užpilkite tešlos ir pakepkite apie 5 minutes. Skaičiuokite, kad visko užtektų 4 kepimams.
4. Kol paplotėlis su priedais kepa, antroje keptuvėje kelias minutes pakepinkite makaronus.
5. Grįžtam prie pirmos keptuvės ir su ilga mentele apverčiam paplotį. Iškepęs apatinis paplotėlis dabar atlieka troškinimo dangčio vaidmenį. Nesibaiminkite, jei kopūstai truputį pasklis į šonus – juos nesunku sustumti atgal.
6. Antroje keptuvėje iš makaronų suformuojame paplotėlio dydžio apskritimą.
7. Ant šio apskritimo perkeliame dvigubą paplotėlį su įdaru iš pirmos keptuvės – makaronų ir paplotėlių plotai turi sutapti.
8. Pirmoje tuščioje keptuvėje įlašiname sezamų aliejaus ir paleidžiame kiaušinį. Trynį taip pat paleidžiame.
9. Kiaušiniui iškepus, vėl imame ilgą mentelę ir perkeliame paplotį su makaronais į pirmą keptuvę ant kiaušinio. Pakepame kelias minutes ir viską apverčiame – keptas kiaušinis atsiduria viršuje.
10. Procedūras pakartojame su likusiais trimis kiaušiniais.
11. Ant viršaus juostelėmis užpilame Vorčesterio arba terijakio padažo. Supjaustome okonomijakį į keturias dalis ir patiekiame karštą.
Jei atrodo labai sudėtingai – neišsigąskite. Įgūdžiai greitai atsiras, o po to mėgausitės japoniškos virtuvės skoniu.
Skanaus!