Jei Kinijoje atsidursite svečiuose ir bus patiekta žuvis, tai garbingam svečiui visada atsukama galva. Tai laikoma skaniausia ir vertingiausia žuvies vieta ir jūs žinovo judesiu pirmiausiai turėtume su pagaliukais atsignybti patiekalo lūpas ir akis.
Bet grįžkime į Lietuvą. Keliaujant po gimtinę teko ragauti išties įdomių karpių patiekalų. Pavyzdžiui, su žirniais ir spirgais restorane „Viesulas“ prie Švėkšnos dvaro ar ponios Zosės obuoliais įdarytą keptą karpį smuklėje „Kryžkelė“ Kurtuvėnų dvare.
Šio karpio receptas – su troškintais raugintais kopūstais. Iš pirmo žvilgsnio man buvo kiek neįprastas derinys, bet panašus receptas, tik su lydeka, aprašytas ir W.A.L.Zawadskos knygoje „Lietuvos virėja“, o ir smetoniškuose šeimininkių vadovėliuose kažką panašaus rasi – tik žuvis supjaustoma gabalais.
Dėkoju šeimos draugei Virginijai už receptą – karpis gavosi skanus ir sultingas.
4-6 valgytojams (pagal karpio dydį) reikės:
- 1 karpio;
- raugintų kopūstų;
- lašinių spirgams;
- 2 svogūno galvų;
- druskos, acto, sodos
- pipirų pagal skonį.
Pastaba: Nerašau, kokio dydžio karpio arba kiek raugintų kopūstų reikia, nes nežinia, kokio dydžio žuvį pagausite ar nusipirksite.
Gaminimas:
1. Nuvalykite žvynus, išskroskite žuvį, pašalinkite žiaunas. Galvą palikite. Užpilkite karpį vandens tirpalu su druska, soda ir actu, skaičiuodami po vieną šaukštą litrui. Palaikykite valandą dvi – dings karpiui būdingas dumblo prieskonis.
2. Tuo tarpu raugintus kopūstus patroškinkite su per pusę perpjautom svogūno galvom ir spirgais.
3. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros. Karpį ištrinkite pipirais pagal skonį ir prikimškite troškintais raugintais kopūstais. Likusiais kopūstais išklokite ant skardos tą vietą, kur gulės žuvis. Padėkite karpį ant skardos ir pašaukite į orkaitę. Kepkite apie valandą.
Gero apetito!