Kaip ilgam prisiminti tai, ką perskaitėte? Kokios dešimt taisyklių, padėsiančių atrasti tai, kas svarbiausia, rašo lifehacker.ru.
Knygų sąrašas
Dauguma žmonių knygoms jaučia keistą godumo ir apatijos jausmų mišinį, kadangi mes mėgstame pirkti knygas, kaupti jas lentynose, tačiau ne visada jas skaitome. O tai – demotyvuoja. Todėl neįsigykite knygų atsargai ir ateičiai, kadangi jums visiškai pakanka vienos ar dviejų. Visas kitas spėsite įsigyti ir perskaityti tada, kai tam ateis laikas.
50 puslapių taisyklė
Gyvenimas yra per trumpas, kad skaitytume neįdomias knygas. Pasistenkite „prasijoti“ nuobodžias, neįdomias knygas – o tam kartais užtenka 50 puslapių. Jeigu ji per tiek puslapių sugebės įtraukti, greičiausiai ir toliau jūsų laukia puikus siužetas, na, o jei jaučiate, kad tai ne jums, metas į rankas paimti kitą kūrinį.
Kas rašo ir apie ką
Prieš rinkdamiesi knygą, daugiau sužinokite apie autorių, panagrinėkite kūrinio siužetą. Tik taip galite sužinoti – ar tai aktualu ir įdomu, o gal kaip tik – atstumia. Taip nusiteiksite skaitymo malonumui ir atradimams, galėsite išanalizuoti, ką jums knyga gali duoti, atskleisti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Įdomieji skaitiniai. 5 dalykai, kurių veikiausiai niekada nesužinosime
Alternatyvūs formatai
Nebūtinai turite skaityti įprastas knygas, nors jos pačios maloniausios, kaip pripažįsta žmonės, atsidavę literatūrai. Rinktis tikrai yra iš ko – elektroniniai variantai, straipsniai, audioknygos ir pan. Tiesiog atraskite jums labiausiai tinkantį variantą, suteiksiantį daugiausia malonumo.
Skaitykite su pieštuku
Knygose yra puikių minčių, situacijų, citatų. Pabrėždami pieštuku tai, kas jums pasirodė įdomu ir aktualu, jūs geriau užfiksuosite ir lengviau įsiminsite. Drąsiai užsirašykite mintis, idėjas, išgyventus potyrius.
Ne mažiau kaip 30 puslapių per dieną
Skaitykite kasdien, tik taip išlavinsite šį įprotį. Nors, reikia pabrėžti, kad kiekvienas žmogus turi savo skaitymo ritmą – vieni knygą įveikia per kelias dienas, kiti – per mėnesį, tačiau jeigu laikysitės nuoseklumo, tai jums padės subalansuoti savo skaitymo ritmą.
Taigi, rekomenduojama skaityti valandą kasdien ir perskaityti 30 puslapių; tokiu ritmu per metus perskaitysite tikrai ne vieną knygą.
Maišykite žanrus
Kai persisotinate vienu ir tuo pačiu žanru, tuomet literatūra gali nebedžiuginti ir erzinti. Rinkdamiesi skirtingų žanrų kūrinius, jūs tik išlošite ir atrasite kur kas daugiau. Net mokslininkai pataria vadovautis įvairumu, kadangi tai padeda plėsti akiratį.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip gilus skaitymas veikia jūsų smegenis
Rašykite apie tai, ką perskaitėte
Jeigu skaitote efektyviai, jus tikrai supa citatos, mintys ir pamąstymai apie tai, ką perskaitėte. Tokią svarbią informaciją, „koncentratą“, tobulinkite ir dalinkitės su bendraminčiais. Tai gali būti tinklaraštis apie knygas, recenzijos, galų gale visa tai gali tapti įkvėpimu kitiems – tiesiog imti ir atsiversti knygą ir pasinerti į joje kuriamą pasaulį.
Skaitykite tai, ką pažymėjote
Įprotis, perskaityti savo žymes, yra tai, ką verta išmėginti. Be to, žinios mėgsta būti pakartojamos, o ir raktinės idėjos bus po ranka, tad jas galėsite išmėginti praktiškai.
To ką perskaitėte, pristatymas
Nebūtinai tai turi būti pristatymas su patosu, tačiau pasidalinimas savo atradimais, skaitymo ypatumais gali būti išties vertingas tiems, kuriems trūksta motyvacijos, noro ir laiko.
Taigi, reziumė:
- Nekaupkite knygų. Skaitykite kasdien bent po 30 puslapių.
- Nespręskite apie knygą, neperskaitę 50 puslapių.
- Išmėginkite alternatyvius skaitymo formatus.
- Būtinai pasižymėkite tai, ką atradote knygose, kas jums pasirodė reikšminga, patrauklu ir įdomu.
- Dalinkitės tuo, ką perskaitėte, su draugais ir artimaisiais.