2013 07 15

10 moterims naudingų vaistažolių

Paauglystė, nėštumas, menopauzė – visais gyvenimo tarpsniais dėl hormonų pokyčių moteris vargina įvairūs negalavimai. Juos įveikti padeda natūralūs vaistai iš gamtos.
Vaistažolės
Vaistažolės / Fotolia nuotr.

Dėmesio!

 

Vasara – puikus metas užsiauginti ar prisirinkti ir prisidžiovinti vaistinių augalų. Jeigu nepaskirta kitaip, įprastai vaistažolių arbatą ar nuovirą (stipresnis) reikia gerti po pusę stiklinės 3–4 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį arba 1–2 val. po valgio. Gydantis vaistažolėmis, būtina daryti pertraukas.  

 

Shutterstock nuotr. / Dilgėlės
Shutterstock nuotr. / Dilgėlės

1. Didžiosios dilgėlės 

 

Poveikis. Šalina skysčių perteklių ir pabrinkimą, kurie būdingi prieš menstruacijas ar per menopauzę, stiprina kraują, gerina medžiagų apykaitą, normalizuoja menstruacijų ciklą, mažina gausų kraujavimą per mėnesines, taip pat skatina pieno gaminimąsi žindančioms moterims.

 

Kada rinkti. Jaunų, dar nežydinčių dilgėlių lapus galima skinti nuo ankstyvo pavasario iki vasaros pradžios. Liepą–rugsėjį skinami tik jaunų, atžėlusių dilgėlių lapai.

 

Shutterstock nuotr. / Baltažiedės notrelės
Shutterstock nuotr. / Baltažiedės notrelės

2. Baltažiedės notrelės (panašios į dilgėles, tik nedilgina)

 

Poveikis. Stabdo gausų kraujavimą per mėnesines, gydo ginekologines ligas (endometriozę, kraujavimą iš gimdos ir kt.), malšina galvos skausmą ir uždegimą, gerina nervų sistemos veiklą ir miegą, stiprina organizmą, mažina menopauzės simptomus.

 

Kada rinkti. Viršūnės su žiedais arba tik žiedai skinami gegužės–spalio mėnesiais. 

 

Shutetrstock nuotr. / Gysločiai
Shutetrstock nuotr. / Gysločiai

3. Gysločių lapai

 

Poveikis. Dezinfekuoja, stabdo kraujavimą, mažina uždegimą ir spazmus, gerina virškinimą, didina skrandžio sulčių rūgštingumą.

 

Kada rinkti. Žydint – nuo gegužės iki vasaros pabaigos.

 

wikipedia.org nuotr. / Trikertė žvaginė
wikipedia.org nuotr. / Trikertė žvaginė

4. Trikertės žvaginės

 

Poveikis. Stabdo ir mažina kraujavimą, taip pat kraujospūdį, gerina medžiagų apykaitą, reguliuoja mėnesinių ciklą, šiek tiek tirština kraują (atsargiau reikia vartoti nėščioms moterims). Jeigu per menopauzę kamuoja pagausėjęs prakaitavimas, maišykite kartu su juozažolėmis.

 

Kada rinkti. Žydėjimo metu vos pradėjusias bręsti (žydi nuo balandžio iki vėlyvo rudens).

 

Fotolia nuotr. / Pankoliai
Fotolia nuotr. / Pankoliai

5. Pankolių vaisiai

 

Poveikis. Mažina vidurių pūtimą, slopina spazmus ir uždegimą, skatina pieno sekreciją (žindančioms mamoms). Pieno gaminimąsi skatina ir kmynų bei krapų sėklos, kiaulpienių šaknys, anyžiai, raudonėliai, kalendros. Pieno sekreciją mažina (aktualu norinčioms nustoti žindyti krūtimi) šalavijų lapų, apynių spurgų nuoviras. 

 

Kada rinkti. Vaisiai renkami subrendę. Pankoliai žydi liepą–rugpjūtį. Vaisiai subręsta rugsėjo mėnesį.

 

Shutterstock nuotr. / Jonažolės
Shutterstock nuotr. / Jonažolės

6. Jonažolės

 

Poveikis. Dezinfekuoja, slopina uždegimus, spazmus ir kraujavimą, gydo ginekologines ligas ir depresiją (aktualu toms, kurias vargina niūri nuotaika per mėnesines ar menopauzę), tonizuoja, didina kraujospūdį, gerina virškinimą. Kadangi didina odos jautrumą saulei, vasarą jonažolių arbatą patartina gerti vakare.

 

Kada rinkti. Vaistinei žaliavai renkama viršutinės žydinčių jonažolių dalys (pjaunama maždaug 30 cm ilgio). Jonažolės žydi visą vasarą nuo birželio iki rugsėjo.

 

Shutterstock nuotr. / Beržo lapai
Shutterstock nuotr. / Beržo lapai

7. Beržų lapai

 

Poveikis. Pumpurai turi baktericidinių, skausmą malšinančių, uždegimą mažinančių savybių, lapai  skatina prakaitavimą, greitina medžiagų apykaitą, šalina druskų sankaupas, mažina patinimus.

 

Kada rinkti. Beržų lapus geriausiai rinkti iki birželio pabaigos, kol jie dar jauni ir lipnūs.

 

Fotolia nuotr. / Asiūkliai
Fotolia nuotr. / Asiūkliai

8. Dirviniai asiūkliai

 

Poveikis. Mažina migrenos ir menstruacijų skausmus, uždegimus, taip pat gausų kraujavimą per mėnesines, gerina širdies veiklą (aktualu esant širdies permušimui per menopauzę). Patartina maišyti kartu su amalais (jie mažina kraujavimą, reguliuoja kraujospūdį ir saugo nuo vėžio), taip pat medetkomis (mažina kraujospūdį, uždegimą ir skausmą).

 

Kada rinkti. Žolė pjaunama visą vasarą.

 

Shutterstock nuotr. / Kiaulpienės
Shutterstock nuotr. / Kiaulpienės

9. Kiaulpienių šaknys

 

Poveikis. Mažina kraujavimą per mėnesines, viduriavimą, gydo hemorojų, egzemą, šunvotes ir nudegimą, taip pat mastitą (dažnai pasitaiko krūtimi maitinančioms moterims), gerina miegą, tulžies nutekėjimą, aktyvina kepenų ir kasos fermentų veiklą, skatina medžiagų apykaitą ir valo organizmą, naikina bakterijas. Dėl jose esančio inulino tinkamos vartoti cukriniu diabetu sergantiems žmonėms. Jei pila karščio bangos per menopauzę, maišykite su gervuogių ir šalavijų lapais.

 

Kada rinkti. Vaistams dažniausiai vartojamos šaknys, o maistui – lapai. Šaknis geriausiai kasti ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį, vystant lapams.

 

Fotolia nuotr. / Triskiautis lakišius
Fotolia nuotr. / Triskiautis lakišius

10. Triskiaučiai lakišiai

 

Poveikis. Mažina karščiavimą ir karščio bangas per menopauzę, skatina skysčių išsiskyrimą, gerina virškinimą, gydo šlapimtakių ligas. Tinka maišyti su kitais vaistiniais augalais, tarkim, kraujažolėmis (jos mažina kraujavimą, uždegimą).

 

Kada rinkti. Vaistinei žaliavai pjaunamos jaunos apie 15 cm ilgio viršūnės iki žydėjimo arba žydėjimo pradžioje. Žydi nuo birželio iki spalio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų