Kaip atpažinti tuos, kurie tik vadinasi skambiai – „draugai“? Štai net penki tipai žmonių, kuriuos verta išbraukti iš savo pasaulio. Juk net moksliniai tyrimai atskleidžia, kad draugystė yra labai svarbi mūsų vidinei savijautai: „Neigiamai nuteikianti draugystė mums įvaro stresą, jaučiame nepasitenkinimą, taip pat ji gali pastūmėti elgtis neapgalvotai, o tai skaudina mūsų artimuosius“, – tikina sociologė, knygos „When Friendship Hurts“ autorė Jan Yager.
1. Negatyvieji
Tiek gera, tiek bloga nuotaika dažniausiai yra užkrečiamas dalykas, beje, kaip įrodė mokslininkai, tiek realiame gyvenime, tiek ir socialiniuose tinkluose. Ir nors nėra nieko blogo išsiverkti ant peties savo geriausiai draugei ar nuleisti garą su kolegomis, labai svarbu emocijas reikšti „subalansuotai“. Vadinasi, nuolatinis visko dramatizavimas gali neišeiti į naudą.
„Kai kalbatės su savo draugu, rašote vienas kitam laiškus ar kitokiu būdu bendraujate, atkreipkite dėmesį, kaip jaučiatės. Ar nusiteikiate optimistiškai, pozityviai, o gal kaip tik, pradedate apie save galvoti blogai, nekęsti, gal net fiziškai susergate?“, – klausia J. Yager. Viena, kai drama yra vienkartiniai pasiguodimai, ir visai kas kita – kai tai gyvenimo būdas, nuo kurio labiausiai kenčiate jūs. Pasikalbėkite su savo draugu ir stebėkite situaciją – gal galite jam padėti, o gal pagalbos nė nereikia, nes toks jo būdas?
2. Smulkmeniškas ir įkyrus kaimynas
Būna, kad kaimynus nors prie žaizdos dėk, tačiau turbūt paralelinėje visatoje. Juokaujame, kaimynai kaimynams nelygu, visgi, jeigu jūs elgiatės su jais tiesiog tobulai, laikydamiesi etiketo vadovėlio nurodymų, stengiatės, kad jūsų santykiai neapkarstų, o vietoj to esate nuolat apipilami purvu, verta pamąstyti, ar jūsų pastangos atsiperka. Juk, pasak danų tyrimų, tai rimtai kenkia jūsų savijautai ir sveikatai! Konfliktai, ginčai ir visi kiti nesutarimai susiję su mirties rizika vidutiniame amžiuje. Taigi, arba susėdate ir išsiaiškinate požiūrį į pasaulį, arba ignoruojate vienas kitą visiems laikams.
Taip pat skaitykite: Du klausimai, kurie gali išgelbėti jūsų santykius
3. Apsimetėliai
Dar vienas tipas žmonių, kurie apsimeta, kad rūpinasi tavimi ir tavo gyvenimu, o nusisukę jus apšneka ar pasielgia taip, kad liekate įskaudinti. Kaip elgtis toliau? Kiekvienas nusipelno antro šanso, ir tik mums spręsti, kam ir kodėl jį suteikti. Galbūt moralizuodami ir pykdami užkertame kelią žmogui pasitaisyti, tuo labiau, kad ir patys galime skaudžiai suklysti.
J. Yager sako, kad ta riba kiekvienam mūsų yra skirtinga. Viena moteris nutraukė ryšius, kai nesulaukė draugės per mamos laidotuves, kita – kai užtiko su savo vaikinu, o trečia – kai draugė negrąžino pasiskolintų pinigų. Taigi, kai nusprendžiate, kad viskas baigta ar kad reikėtų draugystę ir toliau tęsti, sudėliokite visus pliusus ir minusus. Ar galite nuoširdžiai atleisti? Ar draugai prašė atleidimo? Ar tai, kas nutiko – vienas kartas, o gal kasdienybė? Paprasti klausimai, tačiau jų vertė santykiams neišmatuojama.
4. Nuolatinis vėluotojas arba atšaukiantis planus
Sutikite, tai siaubingai erzina. Jūs atšaukiate savo planus, dėliojatės darbus taip, kad pavyktų susitikti su drauge, laukiate jos valandą ar ilgiau, nes ji sako, kad vėluos, o rezultatas... Ji taip ir nepasirodo. Mažų mažiausiai pikta, ypač, kai tai tampa kasdienybe!
Tokie planų kaitaliotojai nežino, kas yra pažadų tesėjimas ar įsipareigojimai, ir dažnai nubėga pas tuos, kurie turi patrauklesnį „paskutinės minutės“ pasiūlymą.
Visai kitaip reikėtų reaguoti, jei tokie vėlavimai ir planų atšaukimai susiję su kokia nors netikėta bėda – liga, darbo reikalais, vaikais ir pan. Tuomet belieka pasiteirauti, ar galite kuo padėti.
Tačiau jeigu jaučiate, kad jumis naudojasi, esate lyg kempinė, skirta sugerti neigiamas emocijas, ir to pagaliau išmelsto susitikimo metu visas dėmesys tenka tik draugei, tuomet kam to reikia?
Tokie planų kaitaliotojai nežino, kas yra pažadų tesėjimas ar įsipareigojimai, ir dažnai nubėga pas tuos, kurie turi patrauklesnį „paskutinės minutės“ pasiūlymą. Negi norite šalia laputaitės, kuri visad vizgina uodegą ir sumėto pėdas?
Taip pat skaitykite: 5 raktai į laimingą gyvenimą
5. Blogas pavyzdys
Jie jus tempiasi į naktinį klubą, nors rytoj anksti keltis, siūlo parūkyti, nors žino, kad stengiatės mesti, atkeliauja su riebiais dešrainiais ir picomis į svečius, nors laikotės dietos ir intensyviai sportuojate... Nežinia, ar jie taip daro tyčia, o gal neturi nieko blogo mintyse, tačiau faktas, kad jums tai neišeina į naudą.
Mokslininkai išsiaiškino, kad tarp draugų plinta tie patys dalykai – bloga nuotaika, nutukimas, netgi skyrybos. Štai mitybos įpročiai taip pat – vieno Ilinojaus universiteto tyrime atskleidžiama, kad restorane draugai dažniausiai linkę rinktis tuos pačius patiekalus.
J. Yager sako, kad tokie žmonės nebūtinai yra blogi draugai, dažniausiai bėda kyla tada, kai jūsų gyvenimą užvaldo blogi įpročiai, o draugai trukdo jų išvengti ar atsisakyti. Reikėtų arba kalbėtis, arba vengti atsidurti tokiose situacijose, kurios skatina jus elgtis blogai.