2016 05 29

6 novatoriškojo verslininko Elono Musko pamokos

Jis – vienas iš progresyviausiai mąstančių mūsų laiko verslo žmonių. Kiekvienas jo įkurtų įmonių projektas – naujas žingsnis technologijų srityje, ar tai būtų elektromobilis „Tesla“, supergreitieji traukiniai „Hyperloop“ ar skrydžių programa į Marsą. Taigi, iš jo yra ko pasimokyti!
38. „Tesla Motors“ generalinis direktorius Elonas Muskas
„Tesla Motors“ generalinis direktorius Elonas Muskas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Be to, jis nepanašus į kitus milijardierius, nes atrodo, kad jam ne itin rūpi asmeninis komfortas. Jis nuolat tvirtina, kad jį domina ne verslas ir pelnas, o pirmyn veda tikslas – žmonijos progresas.

1. Paprašykite, kad jus pakritikuotų

Keistas prašymas, ar ne? Dažniausiai to kaip įmanydami vengiame. Tačiau Elono Musko teigimu, kritikos niekada nepriima tik sustabarėjusio mąstymo žmonės. „Kai draugai išbando naują mano produktą, aš prašau: būkite geri, tik nepasakokite apie tai, kas jums patiko. Geriau pasakykite, kas nepatiko. Dažniausiai būnu priverstas jų to prašyti keletą kartų, bet tikrai verta.“

Komplimentai mums sukelia tik pasitenkinimo savimi jausmą, o kritika verčia tobulėti.

Taip, išklausyti kritiką sunku. Bet būtina, norint judėti į priekį. Iš pradžių bus nelengva ir nemalonu, bet paskui užsigrūdinsite ir sustiprėsite. Mat komplimentai mums sukelia tik pasitenkinimo savimi jausmą, o kritika verčia tobulėti.

2. Abejokite tuo, kas „visuotinai priimta“

Kai Elonas Muskas pradėjo gaminti elektromobilius, prisiklausė daugybę nuomonių apie tai, kaip jam tai neapsimokės: juk akumuliatoriai brangūs, jie visada reikalaus daug sąnaudų. Tačiau Muskas nutarė nepirkti jau pagamintų modelių, o pradėti gaminti juos savo bendrovėje, taigi, tai atsiėjo daug pigiau.

Dauguma mūsų netapsime išradimų autoriais, bet ta schema galime pasinaudoti. Jei kas nors nesiseka, verta išdrįsti suabejoti visuotinai priimtais standartais ir pradėti mąstyti savaip.

3. Ignoruokite „triukšmą“

Norint pasiekti sėkmės, reikia žinoti, į ką koncentruotis, bet ne mažiau svarbu suprasti, kas nėra vertas jūsų dėmesio – tas „triukšmas“, kuris jus blaško ir nukreipia nuo tikslo. Daugelis įmonių daugiau koncentruojasi į produkto reklamos kampaniją, o ne į jo kokybę. Elonas Muskas elgiasi atvirkščiai: minimumas lėšų rinkodarai, bet maksimumas – kokybei. Tada prekė pati save girs.

Jis sako: „Tesloje“ mes nešvaistome pinigų reklamai. Mes juos skiriame inžineriniams darbams, dizainui, gamybai – stengiamės į rinką išleisti kiek įmanoma tobulesnį automobilį. Galvodami, kam investuoti lėšas, mes koncentruojamės į tai, kaip patobulinti gaminį.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Elonas Muskas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Elonas Muskas

4. Įtraukite į planus nesėkmės galimybę

Baimė suklysti sumažina šansus laimėti. Kartais mes taip bijome susimauti, kad net nedalyvaujame konkurse į svajonių darbo vietą ar nesiryžtame prieiti prie žavaus nepažįstamojo ar nepažįstamosios vakarėlyje – nes galbūt iškart būsime atstumti.

Visa tai – pačios paprasčiausios gyvenimiškos situacijos. Bet jei planuojate ekspediciją į Marsą, numatyti nesėkmės galimybę labai pravartu. Elonas Muskas tai gerai suprato: „Jei mums nepavyks paleisti „SpaceX“ raketos, ir visiems trims bandymams būsime išleidę 100 milijonų dolerių, planus pakeisime.“ Pirmas bandymas buvo nesėkmingas, atnešęs 30 milijonų nuostolį. Antras bandymas – taip pat. Ir vėl 30 milijonų nuostolis. Tačiau trečias bandymas buvo sėkmingas! „SpaceX“ raketos pirmoji pakopa sėkmingai nusileido ant plaukiojančios platformos Atlanto vandenyne, iškėlusi į orbitą palydovą. Elonas Muskas nepasidavė todėl, kad turėjo planą ir buvo numatęs nesėkmių galimybę.

5. Pasiruoškite blogiausiam

Baimė ir nerimas iščiulpia jūsų energiją. Užuot bėgę nuo jų, pažvelkite savo baimėms į akis. Įsivaizduokite, kas blogiausio gali nutikti. Ar turėsite jėgų tai ištverti? Jei atsakėte teigiamai, galite pradėti veikti.

Kai Elonas Muskas nutarė tapti verslininku, jis ėmėsi eksperimento: ar pavyks išgyventi su vienu doleriu per dieną? Visą mėnesį jis iš esmės maitinosi mėsainiais ir apelsinais. Bet buvo verta. Paskui jis prisipažino: „Pagalvojau: na, jei prasimaitinti man užtenka tik tiek, tai 30 dolerių per mėnesį kaip nors užsidirbsiu – nėra ko bijoti.“ Jis tai padarė ne todėl, kad buvo itin neturtingas – jis ruošė save bankrotui. Eksperimentuodamas su blogiausiu scenarijumi jis suprato, kad viską ištvers.

6. Galvokite apie tai, kas svarbu visiems

Tikri proveržiai įvyksta tuomet, kai žmonės išeina už savo galimybių ribų ir mintyse išnešioja visiems svarbią idėją.

Tikri proveržiai įvyksta tuomet, kai žmonės išeina už savo galimybių ribų ir mintyse išnešioja visiems svarbią idėją. Elonas Muskas nesvarstė: „Kaip man daugiau užsidirbti?“ Jis paliko savo kompaniją „PayPal“ ir pasiryžo spręsti žmonijos ateičiai reikšmingas problemas. Jis apskritai niekada viešai nekalbėjo apie pelną. Savo projektu „SpaceX“ jis norėjo žmonijai suteikti šansą persikelti į kitas planetas, o „Tesla“ – sukurti ekologiškas transporto rūšis. Jį visada domino tai, kas pakeistų į gerą ne tik jo, bet daugybės žmonių gyvenimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų