Štai kokiais patarimais dalijamasi tinklapyje lifehacker.ru.
Jauskite skirtumą
5 proc. nuolaida nuo 10 tūkstančių ir 10-ies eurų – didelis skirtumas, ar ne? Tačiau labai dažnai žmonės į tai žvelgia paviršutiniškai ir mano, kad bet kokia nuolaida yra verta jos vaikymosi. Ekonomistas ir programuotojas Jaapas Weelas sako, kad „išstudijavęs tam tikrus ekonomikos principus, aš pradėjau mažiau jaudintis dėl to, ar sutaupysiu 20 centų spagečiams pirkti, tačiau skyriau daug dėmesio ir laiko, kad sudaryčiau naudingą sutartį automobilio pirkimui“.
Ką galite padaryti patys?
Galite patirti malonumą išmokdami ką nors naujo ir tuos naujus įgūdžius pritaikydami praktiškai. Inžinierė mechanikė Betsy Megas sako, kad tai ir smagu, ir padeda sutaupyti: „Štai ką aš išmokau – santechnikos darbų pagrindai, siuvimas, namų ruoša, dviračio remontas, interjero dekoravimas – visa tai praverčia. Dar norėčiau patobulinti statybos įgūdžius bei daugiau žinoti apie kompiuterius“.
Išmokite atidėti malonumą
Pamatote parduotuvėje tai, dėl ko atrodo iššoks širdis? Pasistenkite ją prilaikyti, net jeigu tai svajonių batai, suknelė ar kvepalai. Gyvenimo būdo mokytoja Angela Recruiter pataria nepasiduoti pirmajam impulsui ir po kiek laiko pasitikrinti, ar tikrai jums reikia vieno ar kito daikto: „Pagalvokite, ar ta prekė jus padarys laimingu? Po mėnesio? Metų?“
Liaukitės mokėti už statusą
Ar už tai, kad norite pasirodyti prieš kitus. Pavyzdžiui, jums patinka slidinėti, tačiau ar būtina užsisakyti patį brangiausią viešbutį tik dėl to, kad to nori draugai, jeigu planuojate daugiausiai laiko praleisti lauke? Keliauti tokiu metu, kai bus daugiausiai turistų, o kainos išaugusios?
Dažnas mūsų renkasi paslaugas, kurios kelionę palengvina ir suteikia komforto, tačiau pamąstykite – už ką norite mokėti ir ar visada už tai verta mokėti. Kaip sako investuotojas Terrence Yang, jus turi jaudinti ne prabangi vonia, o apsnigti kalnai.
Gaminkite patys
Net jeigu manote, kad nemokate. Gamindami kelioms dienoms ar visai savaitei susidarydami valgiaraštį, jūs žinosite, kokių produktų reikia, todėl neišlaidausite. Kaip sako produktų vadybininkas Zachas Shefska, geriausias būdas sutaupyti – gaminti visai savaitei: „Tam aš sugaištu vos porą valandų sekmadienį, tačiau visą savaitę man nereikia sukti galvos, kur valgyti, bei stumdytis eilėse“.
Žinokite, kada investuoti į kokybę
Valdymo konsultantas Venkatesh Rao rekomenduoja taupyti protingai, t. y. daiktams, kuriuos jūs naudojate kasdien ir be kurių jūsų gyvenimo kokybė stipriai nukentėtų, nereikėtų gailėti finansų. Pavyzdžiui, kokybiškiems baldams, kompiuteriui, buitinei technikai ir pan. Čia geriausiai tinka posakis, kad šykštus moka kelis kartus.
Leiskite tik savo pinigus
Jūsų tikslas išmokti gyventi taip, kad nereikėtų paskutinę savaitę iki algos skolintis, naudotis kreditais, kreditinėmis kortelėmis. Pasiskolinus, kad ir kokia tai forma būtų, mes jaučiamės turtingi, nors taip iš tikrųjų nėra. Supraskite, kad jūsų užduotis ne skęsti skolose, bet jų atsikratyti arba išvengti.
5 klausimų taisyklė
Manote, kad neišgyvensite be vieno ar kito pirkinio? Štai kokius klausimus rekomenduojama sau užduoti:
- Tai mano noras ar būtinybė?
- Ar man tikrai reikia būtent šito daikto?
- Ar žinau, kaip ir kur naudosiu šitą daiktą?
- Kaip dažnai jį naudosiu?
- Ar daiktas tikrai vertas mano laiko?
Ar džiaugiatės tuo, ką turite?
Šią mintį kelia valdymo konsultantas Thomas Antunezas: „Iki 35-erių metų aš turėjau 8 brangius automobilius, ir tai buvo didžiausios mano 8 klaidos, kokias aš buvau padaręs. Visa tai susiję su tuo, kad aš nemokėjau mėgautis savo turimais daiktais, jų nevertinau. Patikėkite, tokiose lenktynėse, noruose turėti kuo daugiau laimėtojų nėra“.