2018 12 01

A.Baranauskas surišo didžiausią šiaudinį sodą Lietuvoje: prieš 30 metų išmoko kurti pats

Šiaudiniai sodai – nuostabi lietuvių kultūros dalis, pastaruoju metu išgyvenanti renesansą. Tautodailininkas Arvydas Baranauskas, sukūręs didžiausią šiaudinį sodą, pavadinimu „Laisvė“, pasakoja, kad jį „užaugino“ gana greitai todėl, kad pasinaudojo tam tikromis paslaptimis.
Naujas Lietuvos rekordas – didžiausias šiaudinis sodas
Naujas Lietuvos rekordas – didžiausias šiaudinis sodas / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Sukūrė per kelis mėnesius

Šeštadienį rekordinis šiaudinis sodas „Laisvė“ buvo pakabintas Vilniuje esančiame verslo centre „Green Hall 2“. Renginyje dalyvavo sodo rekordininko autorius – tautodailininkas Arvydas Baranauskas, Lietuvos rekordus fiksuojančios agentūros „Factum“ vadovas Vytautas Navaitis, taip pat Vilniaus Etninės veiklos centro kultūrinių veiklų koordinatorė ir kuratorė Marija Liugienė.

A.Baranausko sukurtas šiaudinis sodas „Laisvė“ bus įrašytas į Lietuvos rekordų knygą. Sodas yra štai tokių išmatavimų: aukštis 2,28 m; plotis 1,61 m; svoris 4,6 kg. Ankstesnis Lietuvos ir Pasaulio rekordas buvo fiksuotas 2015 m. Šį sodą ketinama registruoti ir Guinnesso pasaulio rekordų knygoje kaip didžiausią šiaudinį sodą pasaulyje.

Paklaustas, kaip pavyko taip greitai užbaigti sodą – buvo sukurtas per kelis mėnesius, A.Baranauskas sakė, kad turi tam tikrų paslapčių, kuriomis su juo pasidalino tautodailininkė M.Liugienė: „Yra tam tikrų niuansų, kurie padeda greitai surišti didelį sodą.“

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Arvydas Baranauskas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Arvydas Baranauskas

Šiaudiniai sodai – vieni iš nuostabiausių ir paslaptingiausių tautodailės dirbinių. Jie – tarsi mažas pasaulis, kuris įkūnija žemę ir dangų. Žmonės tikėjo, kad sodai paima energiją iš kosmoso ir jos virpesius skleidžia namuose, kuriuos jie puošia. Šie dirbiniai buvo dovanojami krikštynų, vestuvių, šv. Kalėdų, gimtadienio ir kitomis progomis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Naujas Lietuvos rekordas – didžiausias šiaudinis sodas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Naujas Lietuvos rekordas – didžiausias šiaudinis sodas

Kurį laiką šiaudiniai sodai buvo užmiršti. Dabar jie grįžta į mūsų namus. Vilniaus etninės kultūros centro iniciatyva siekiama, kad Lietuvos sodų rišimo tradicija būtų įtraukta į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Sodą papuošiau šimtu šiaudinių paukštelių, simbolizuojančių laisvę.

Kuo ypatingas šiaudinis sodas „Laisvė“?

„Aš jį sugalvojau daryti šių metų liepos 6-ąją – simbolinę Mindaugo karūnavimo dieną, taip norėdamas įprasminti Lietuvos šimtmetį. Šis sodas yra ne tik vienas iš gražiausių ir įspūdingiausių mano kūrinių – jį papuošiau šimtu šiaudinių paukštelių, simbolizuojančių laisvę.

Šis sodas man ypač brangus tuo, kad sukurtas iš mano išaugintų rugių. Didelis džiaugsmas, kai iš rugio šiaudo gimsta sodas, pilnas tvarkos, ritmo, darnos, grožio“, – pasakojo autorius.

Šiaudinius sodus išmoko rišti pats

A.Baranauskas pasakoja, jog sodus riša jau trisdešimt metų ir tiek pat laiko dalyvauja folklorinio ansamblio „Jorė“ veikloje: „Tai dvi didžiausios mano aistros, – pasakoja jis. – Sodų rišimas yra atgaiva mano sielai lygiai taip pat, kaip dainavimas. Rišant sodus – dainuoja mano dūšia. Manęs niekas nemokė jų kurti, tačiau pabandžiau ir patiko. Kadangi daug metų rišu sodus, jų netrūksta ir namie – puošiame jais visus kambarius“ (juokiasi).

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Naujas Lietuvos rekordas – didžiausias šiaudinis sodas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Naujas Lietuvos rekordas – didžiausias šiaudinis sodas

Arvydas sako, kad jam labai patinka eksperimentuoti, todėl pasitelkia ir storus, ir plonus šiaudus: „Idėjų turiu daug, niekada nesibraižau sodų schemos – daug kas gimsta spontaniškai, žmogaus fantazijai ribų nėra.“

Tautodailininkas ne tik rengia savo kurtų sodų parodas, bet ir moko kitus juos kurti arba, kaip pats sako, auginti, kadangi sodas ne daromas, bet auginamas. Ateityje menininkas turi ir kitų svajonių – norėtų sukurti mažiausią sodą.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Arvydas Baranauskas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Arvydas Baranauskas

TAIP PAT SKAITYKITE: 80-metės ilgakasės Gražinos plaukai siekia 140 cm: „Kerpuosi pati, naudoju paprasčiausią šampūną“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų