Kvepia pavasariu
Užtenka vieno nedidelio hiacinto, kad kambarys prisipildytų svaigaus aromato. Iš vieno svogūnėlio paprastai išauga vienas žiedynkotis, apkibęs maždaug trisdešimčia smulkių žiedelių. Žydi 2–3 savaites. Verta žinoti, kad antrąkart hiacinto svogūnėlį vazone pražydinti labai sunku. Geriau išdžiovinti jį, o rudeniop pasodinti lauke.
Baltais pilnaviduriais žiedais žydinčios gardenijos taip pat svaigiai kvepia, tik šios kambarinės gėlės itin reiklios. Pirkite jau žydinčią gardeniją ir džiaukitės gražiais ir kvapiais žiedais. Atminkite: kuo pastovesnė temperatūra bus kambaryje (ne mažiau kaip 16 °C), tuo ilgiau žydės gėlė. Laistykite minkštu drungnu vandeniu, žiūrėkite, kad žemė vazonėlyje visą laiką būtų drėgna. Dažnai apipurkškite, bet tik lapus, ne žiedus.
Gražiosios vaškuolės
Nedaug kambarinių vijoklių taip gražiai žydi ir dar taip maloniai kvepia, ypač vakarais. Vaškuolės mėgsta gerai apšviestą vietą, bet ne tiesioginius saulės spindulius. Geriausiai auga ant palangės rytų pusėje. Labai saulėtoje vietoje gausiau žydi, bet lapai būna blyškūs, dažnai su rudomis dėmėmis. Jei vaškuolei per tamsu, lapai būna sodriai žali, bet augalas menkai žydi. Šiai gėlei labai svarbu, kad šviesa nuolat kristų iš tos pačios pusės (ypač kai krauna žiedus ir žydi). Tuo metu negalima perstatinėti ar sukioti vazonėlių.
Vaškuolei nereikia daug drėgmės. Jei liesite per gausiai, pradės pūti stiebai (pirmiausia – prie šaknų). Puvinio pažeistas augalas nebegali sugerti vandens, todėl pradeda vysti. Tačiau tai sunku pastebėti, nes vaškuolės lapai padengti storu vaško sluoksniu, vysta labai lėtai ir, kai pastebite pokyčius, išgelbėti gėlę jau būna per vėlu.
Vaškuolės – vijokliai, todėl augdamos ieško, kur įsikabinti. Į vazonėlį galite įsmeigti specialių atramų arba pakabinti patį vazonėlį. Kai kas sugalvoja ir kitokių būdų: leidžia augalui driektis ant sienų, vytis apie lentynas, langus. Senesni augalai dažnai išleidžia ilgokus (net iki pusės metro) belapius stiebus. Neskubėkite jų nukirpti – lapai išauga vėliau. Stiebus trumpinkite tik tuomet, jei būtina (pavyzdžiui, kai nulūžta). Nereikėtų skabyti ir nužydėjusių šakelių. Mat vaškuolės, kitaip nei dauguma augalų, kasmet žiedus krauna ant tų pačių žiedynkočių. Jeigu tuos kotelius pašalinsite, kitais metais žydės mažiau.
Skanūs kvapai
Ant virtuvės palangės auginkite kokį nors prieskoninį augalą – virtuvėje tvyros subtilus aromatas net tada, kai nieko negaminsite. Dar geriau susikurti kelių prieskoninių žalumynų kompoziciją – bus ir kvapnu, ir gražu, ir naudinga. Žinovai sako, kad ne tik patys žalumynai, bet ir jų kvapas gerina virškinimą. Gaivus mėtų aromatas mažina nuovargį, skaidrina mintis. Ieškok jau vazonėliuose augančių prieskoninių žolelių, nes sėklos dygsta lėtai ir sunkiai.
Virtuvėje arba valgomajame verta auginti citrinmedį. Labai skanų kvapą skleidžia ne tik šio augalo žiedai, bet ir lapai. Jei neketinate raškyti savų citrinų, citrinmedį galite užsiauginti iš paprasčiausios sėklos. Medelis auga greitai, jo priežiūra nesudėtinga: saikingai laistyti, laikyti šviesioje vietoje, vasarą išnešti į lauką.
Vaikystės kvapas
Pelargonijos – nuo seno auginamos kambarinės gėlės, todėl daug kam specifinis jų kvapas primena vaikystę. Be to, ne visos moterys pasakys, kad ji kvepia – greičiau, smirdi. Taip, žinome, ne visiems tas kvapas malonus, bet juk pelargonijos turi nuostabią savybę – aromatą skleidžia tik pajudintos. Dėl to pelargonijų vazonėlį galite laikyti miegamajame: naktį gėlė neįkyrės savo kvapu, o rytą, jei tik norėsite užuosti pažįstamą kvapą, tereikės švelniai pajudinti lapelius. Beje, žinovai sako, kad pelargonijų kvapas pakelia nuotaiką, įkvepia optimizmo ir netgi gerina regėjimą!
Miegamąjį pelargonijomis puošti tinka ir dėl to, kad šių vazoninių augalų šilumos poreikiai panašūs į mūsų: naktį turi būti gerokai vėsiau nei dieną. Šios gėlės visai nereiklios. Persodinti jas reikia tik tada, kai šaknys nebetelpa vazone, retkarčiais nugnybti jaunus ūglius, kad gėlė geriau šakotųsi, neperlaistyti. Svarbiausia, kad pelargonijai netrūktų šviesos – tada gėlė ilgiau ir gausiau žydi. Geriausia vazonėlį statyti ant palangės. Beje, pelargonijų kvapo nepakenčia musės. Pavasarį, kai vis dažniau praversite miegamojo langą, tai bus labai svarbu.