Balkoną galima paversti tikra svajonių oaze
Specialistų teigimu, žalumos ir ramybės oazę savo balkone įrengti nėra taip sudėtinga, kaip iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti. Svarbu žinoti kelias tinkamo pasiruošimo paslaptis, atidžiai išsirinkti baldus ir pasitelkti fantaziją kuriant bendrą kompoziciją. Pasak G.Anusevičienės, pradėti reikėtų nuo oro sąlygų įvertinimo. „Jei balkonas yra pietinėje pastato pusėje, čia būna didelė kaitra, tad reikėtų sodinimui rinktis šviesiamėgius augalus, tokius kaip juostuotosios ir laiptuotosios pelargonijos, šalmučiai, dichondros, lakišiai, lobelijos ar verbenos. Šiaurinėje pusėje bus per mažai šviesos, o saulę mėgstantys augalai čia gali nunykti arba nekrauti žiedų, todėl geriausias pasirinkimas būtų gumbinės ir svyrančios begonijos, fuksijos, sprigės, šlamučiai, taškuonės, batatiniai sukučiai“, – pasakoja pašnekovė.
Pasak specialistės, įprastai balkone želdinami vienmečiai augalai, kurie ilgai žydi, tačiau spalvingą gėlių kompoziciją gali papildyti prieskoniai, siauralapiai žoliniai augalai, viksvos. Nors dažniausiai pasirenkama auginti nereikalaujančias ypatingų augimo sąlygų pelargonijas, petunijas, verbenas ir fuksijas, yra ir egzotiškesnių pasirinkimo variantų. G.Anusevičienė svajojantiems apie romantišką aplinką sukuriančią erdvę siūlo rinktis laipiojančias rožes. „Jos itin tinka balkono ar namo sienoms apželdinti. Tiesa, joms reikalinga atrama, prie kurios augalą reikės pririšti, ir didelės talpos. Kai kurių veislių laipiojančios rožės žydi dukart per sezoną, o kartais – beveik be pertraukos“, – tikina pašnekovė ir priduria, kad šios gėlės yra gana reiklios, tad yra tinkamesnės atkakliems pradedantiesiems arba jau sukaupusiems žinių bagažą gėlių augintojams.
Ne mažiau svarbus aspektas – jūsų patogumą užtikrinsiantys baldai ir indai, kuriuose augs gėlės. Pastaruosius specialistė siūlo rinktis įvairių rūšių – tiek pakabinamus ant balkono turėklų ar lubų, tiek ir pastatomus, kurie padės paįvairinti augalų kompoziciją. Be to, geriausia rinktis tokias talpas, kurios turi vandens rezervuarus. Tuo tarpu baldų pasirinkimas yra kiek sudėtingesnis. „Neįstiklintame balkone rinkitės drėgmei ir saulės spinduliams atsparius baldus, pagamintus iš plastiko, metalo ar tikmedžio. Visuomet apsvarstykite sulankstomų baldų galimybę, mat šiltajam sezonui pasibaigus galėsite nesunkiai išnešti – taip jie tarnaus ilgiau. “, – teigia G.Anusevičienė ir primena, jog svarbu įsigyti drėgmei atsparios medžiagos pagalvėlių kėdėms paminkštinti.
Terasa – neatsiejama sodo dalis
Terasa, kitaip nei balkonas, nėra atskira, pavienė erdvė, tad jos apželdinimas neatsiejamas nuo sodo ir jame augančių augalų – itin svarbu, jog viskas susilietų į bendrą, harmoningą kompoziciją. Pasak specialistės, siekiant terasą paversti išskirtiniu sodo akcentu, reikėtų derinti dekoratyviuosius medžius, krūmus, vienmetes, daugiametes gėlės ir, žinoma, siauralapius žolynus. „Aukščiausius žolynus galite sodinti gėlyno centre. Vietoje krūmų, medelių ar aukštų žydinčių gėlių, pavyzdžiui, hortenzijų, galite sodinti ir miskantus ar panašius augalus. Vienoje eilėje ar grupėmis susodinti aukšti siauralapiai žolynai bus puikus fonas daugumai gėlių. Jie sušvelnina kontrastingas žiedų spalvas ir ypač gražiai atrodo greta plačialapių ir stambiažiedžių gėlių“, – teigia G.Anusevičienė ir priduria, jog svarbu nepamiršti, kad gėles galima derinti su vidutinio aukščio žolynais, o aukštesniu žolinius augalus sodinti antrame plane. Taip pat, pašnekovė pažymi, jog terasose puikiai dera ir rožės. „Terasų talpose galima auginti poliantinių rožių porūšį – terasines rožes. Jų šaknynas vystosi itin greitai, todėl jau pirmą vasarą galima gėrėtis jų žiedais. Jų kompaktiški krūmeliai yra 35-50 cm aukščio, žiedai iki 7 cm skersmens, o žiedynuose būna iki 7-20 žiedų. Laiku šalinant nužydėjusius žiedynus šios rožės nepertraukiamai žydi iki pat vėlyvo rudens“, – pasakoja G.Anusevičienė.
Ieškantiems idėjų, kaip apželdinti terasą ir paversti ją vieta, kurioje norisi praleisti kiekvieną dieną, specialistė pataria susimąstyti ne tik apie gėles, tačiau ir apie nuosavą vandens telkinį – mini fontaną ar baseinėlį. Juk kuriant sodo aplinką ypač svarbūs pojūčiai, o nėra nieko labiau raminančio ir atpalaiduojančio nei vanduo. Pasak specialistės, dekoratyviniai baseinai yra dažniausiai įrengiami dirbtiniai vandens telkiniai. „Dekoratyviniai baseinai rengiami žemesnėje vietoje, pietrytinėje ar pietvakarinėje sklypo dalyje, nes jei šį vandens telkinį įrengsite pietinėje dalyje, dieną labai pakils vandens temperatūra, o tai atsilieps vandens gyvūnams ir augalams, vanduo greičiau ges. Būtų idealu, jeigu vidurdienį baseiną dengtų kokio nors augalo šešėlis“, – pasakoja G.Anusevičienė. Tuo tarpu pasirinkę fontaną turėtų jį įkomponuoti kuo arčiau terasos – ten, kur bus patogu dažnai ir ilgai juo grožėtis. „Turite apmąstyti, kur fontaną bus patogiausia prijungti elektros tinklo, kaip nuslopinti aplinkos triukšmą, kad esant terasoje girdėtųsi vandens tėkmė. Taip pat, neprotinga būtų fontaną įkurdinti po lapus metančiais medžiais“, – tikina pašnekovė.