Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 09 15

Kas yra miego ambasadorius Beatos namuose ir ko galime pasimokyti iš anglų?

Kodėl penkiolika metų savo vaikus migdanti žurnalistė, tinklaraštininkė, radijo ir televizijos laidų vedėja Beata Nicholson žavisi anglų miego kultūra, o į namų miegamąjį neįsileidžia išmaniųjų ekranų?
Beata Nicholson
Beata Nicholson / Asmeninio arch. nuotr.

Apie kokybiško miego ritualus ir apie tai, kaip bene populiariausias kulinarinis veidas Lietuvoje, vadinantis save prisiekusia miego garbinimo fane, palieka ryto patalus be gailesčio – pokalbis 15min.lt.

Asmeninio archyvo nuotr./Kalbant apie mūsų miego ritualus, tai ir mėgstamiausias, ir nemėgstamiausias dienos metas. Po maudynių vonioje vaikai būtinai užsimano dūkti, žaisti...
Asmeninio archyvo nuotr./Kalbant apie mūsų miego ritualus, tai ir mėgstamiausias, ir nemėgstamiausias dienos metas. Po maudynių vonioje vaikai būtinai užsimano dūkti, žaisti...

Miela Beata, kokią vietą miegas užima jūsų gyvenime?

– Man, matyt, nėra svarbesnio dalyko nei miegas, aš, tiesą sakant, jau daug metų esu jo fanė. Kadangi esu gana intuityvus žmogus, klausausi savęs ir savo kūno. Jaučiu, kad gerai išsimiegojusi galiu nuveikti kur kas daugiau.

Begalės tyrimų padaryta apie tai, kad neišsimiegoję žmonės nori užkandžiauti, valgyti saldumynus, bandeles ir t.t. O vaikams miegas gyvybiškai svarbus, kad jų smegenys geriau dirbtų. Daug kartų esu pastebėjusi, kad išsimiegojus visas gyvenimas nušvinta šviesiomis spalvomis.

Per pasaulį ritantis miego garbinimo bangai daug kartų esu apie jį pasakojusi ir pati savo tinklaraštyje. Tiems, kurie to dar nepadarė, rekomenduoju susitvarkyti savo miego režimą. Tai pirmas žingsnis kokybiškesnio gyvenimo link.

Vyturių ar pelėdų šeimynai save priskirtumėte?

Aš vyturys. Vienareikšmiškai. Kasnakt išmiegu septynias ar aštuonias valandas. Dešimtą ar vienuoliktą vakaro aš jau lovoje, vasarą dvyliktą, o keliuosi septintą ar šeštą.

Žinoma, tobulas mano režimas būtų, jei atsigulčiau dešimtą, o atsikelčiau šeštą. Tai mano siekiamybė, kurią pavyksta kartais įgyvendinti.

Rudenį ir žiemą, kai vaikai eina miegoti anksčiau, galiu ramiai išgerti kavos, susidėlioti dieną, pasportuoti, nudirbti kažkokius svarbius darbus. Na, o jei naktinėju iki vėlumos, žinau, kad mano diena bus sugadinta.

– Pasidalinkite, kokie ritualai, įpročiai ar atributai jums padeda užtikrinti kokybišką ir gilų miegą?

– Įprastai prabundu be žadintuvo. Esu įpratusi busti ankstėliau, nes taip lieka laiko pabūti vienai ir pasportuoti. Toks mano įprotis, taip jau veikia mano vidinis laikrodis. Kartais ir pati tuo stebiuosi, bet tai reiškia, kad aš gerai išsimiegu.

Būna ir tokių naktų, kai pamiegu vos po šešias valandas, bet tada atsigriebiu kitomis naktimis pamiegodama ilgiau. Taip ištuštintas miego rezervas vėl papildomas. Aš, beje, nenaudoju žadintuvo, na, nebent lėktuvo skrydis šeštą valandą ryto.

Mūsų šeimoje miegas labai svarbus, ypač mano vyrui. Kadangi jis yra britas, o, kaip žinia, Didžiojoje Britanijoje miegas itin garbinamas. Bet man arčiau šiuo klausimu lietuviškumas, kur nėra taip įtariai žiūrima į vaikus, gulančius vėliau.

Nenoriu vaidinti idealios mamos, nes pačios vaikai vasarą eina tikrai per vėlai miegoti, bet truputį vėliau ir keliasi. Ypač, kai visą vasarą atostogaujame, kai jie neina į darželį. Bet įprastai tai nėra gerai ir normalu, nes tuomet visi būna suirzę, nelaimingi, neišsimiegoję...

Kaip sekasi paisyti miego režimo?

– Galiu pasigirti gera miego rutina. Kai turi mažų vaikų, būtina ją turėti. Nors visi mano vaikai visada labai gerai miegojo ir naktį nesikeldavo. Tiesa, dabar jie ateina į mūsų su vyru lovą.

Pasiekti lovą pati stengiuosi jau aštuntą valandą. Žinoma, ne visada pavyksta. Bet ko griežtai nedarau, nenaršau telefone miegamajame.

Tik atsinešusi jį imčiau susirašinėti su draugėmis tada skaityčiau feisbuką, žiūrėčiau žinias ir taip miegas nusikeltų nežinia kur...

Miegoti laiku labai svarbu. Kartais norėčiau ir anksčiau gultis, bet vasaromis viskas išsiderina. Visa šeima vėliau gulasi. Vėliau ir temsta, aš sakyčiau, kad jau laukiau rudens, kada bus galima į valias išsimiegoti.

– Ar per pandemiją kito jūsų ir jūsų šeimos miegas?

Net ir per pandemiją mūsų miegas nesuprastėjo: vis tiek laikiausi to paties miego režimo, anksti keldavausi, sportuodavau kiekvieną dieną. Karantinas nesugadino mano kasdienybės.

Asmeninio arch. nuotr./Beata Nicholson
Asmeninio arch. nuotr./Beata Nicholson

Apie pagalvių karalystę miegamajame

– Kokie yra svarbiausi miego atributai?

Kokybiškam miegui svarbu tamsios užuolaidos, patogi, maloni ir jums patinkanti patalynė, antklodė, pagalvė. Bent jau aš miegu su dviem pagalvėm!

Mūsų šeima jas labai mėgsta. Labai atidžiai renkamės, ką perkame. Per gyvenimą labai daug laiko pramiegame, todėl investuoti į savo poilsį tikrai verta.

Tam tikru metu, sakyčiau septintą ar aštuntą vakaro, reikia išjungti visus ekranus, ypač telefono. Esu išsiugdžiusi tokį įprotį, tiesiog neimu telefono į rankas.

Žinoma, būna visokių dienų, nevaidinu čia tobulos. Bet man ši taisyklė veikia. Pasistengti dėl kokybiško miego labai svarbu. Aišku, žmonės labai įvairūs, bet man miegas vertybė.

– Kokius audinius ir spalvas įprastai renkatės patalynei? Kiek tai nulemta sezoniškumo?

– Geram miegui labai svarbi temperatūra, vasarą ypač aktualu, kad nebūtų per karšta. Tad storos antklodės vasarą, žinoma, nesinori. Man patinka, kaip IKEA savo parduotuvėse sužymi antklodes pagal sezonus ir šiltumą. Nereikia sukti galvos, kas tiks labiau vasarai, o kas žiemai.

– Ar dabartinį savo miegamąjį galėtumėte pavadinti idealiu?

Mūsų miegamasis nėra didelis, bet erdvus. Jame nėra jokių spintų, tik lovos, kilimas, kuris man labai patinka, ir šiek tiek knygų. Norėčiau jame pakabinti daugiau paveikslų ir aksesuarų.

Asmeninio arch. nuotr./Beata Nicholson
Asmeninio arch. nuotr./Beata Nicholson

– Kokiomis detalėmis kuriate namų jaukumą?

– Negalėčiau sakyti, kad esu labai didelė interjero dizainerė. Siekiu, kad mūsų miegamasis būtų jaukus. Man patinka ramios spalvos. Svarbu ir temdančios užuolaidos, kad pro jas naktį nepatektų šviesa. Mano vyrui tai labai patinka. Anglijoje taip įprasta.

Daug dėmesio skyrėme rinkdamiesi tinkamą čiužinį. Išsirinkome, aukso viduriuką tarp minkšto ir kieto. Nuvažiavus į kokį prašmatnų viešbutį ir pamiegojus minkštoje minkštoje princesės lovoje ir aš minkštesnio užsinoriu. Mūsų namuose jis labiau į kietą pusę.

Na, o daugelis vaikų čiužinių ir patalynės atributų atkeliauja iš IKEA. Taip pat ir patalynės užvalkalai, nes ten yra didelis medvilninės patalynės pasirinkimas.

Anglijos miego kultūros pavyzdys įkvepia

– Kokie miego ritualai padeda užmigdyti vaikus?

– Kadangi auginu du mažus vaikus, kiekvieną vakarą juos maudau, seku jiems pasakas. Tai yra mano rutina. Oi, kiek esu išdainavusi visokių „Aaa pupa“, matyt, Dievas vienas težino.

Mama esu jau penkiolika metų. Galima sakyti, kai didžiuosius savo vaikus nustojau migdyti ir skaityti jiems pasakas, susilaukiau dar dviejų. Taip jau penkiolika metų guldau vaikus miegoti ir juos migdau.

Kalbant apie mūsų miego ritualus, tai ir mėgstamiausias, ir nemėgstamiausias dienos metas. Po maudynių vonioje vaikai užsimano dūkti, žaisti...

Kita vertus, tai laikas, kai su jais skaitau knygas, o tai kažkas ypatingo ir stebuklingo. Nors kartais, jei tik kas leistų man, atsigulčiau į lovą aštuntą vakaro ir skaityčiau (juokiasi). Bet taip nebūna.

Pirma tenka užmigdyti vaikus, o kol jie migdosi, knygas paskaitau drauge su jais. Seku keletą pasakų, apie ką, jie išsirenka patys. Naujausia mano kurta apie karvę ir bitę. Dvi drauges.

Asmeninio archyvo nuotr./Beata Nicholson
Asmeninio archyvo nuotr./Beata Nicholson

Kartais seku tą pasaką iš paskutiniųjų, fantazijos, kaip ir jėgų, jau nulis. Po jos jie migdosi vieni, aš guliu šalia įsijungusi išmanųjį laikrodį. Jo prožektoriaus režimas leidžia man paskaityti knygą.

Pirmuosius savo vaikus auginau Anglijoje. Ten pakankamai griežtos ir struktūruotos vaikų miego taisyklės. Visi įpratę, kad vaikai eina miegoti anksti (septintą ar aštuntą valandą vakaro), tokiu būdu tėvams lieka laiko sau.

Dar kas kitaip nei Lietuvoje, tai britų vaikai per pietus miega iki trejų metų. Darželiuose nuo tokio amžiaus jo nebėra. Ten įprasta vaikams keltis septintą ryto, o eiti miegoti aštuntą vakaro.

Tuo metu Lietuvoje miegas praktikuojamas vos ne iki mokyklos, kas man atrodo šiek tiek ydinga. Ilgai migdomi pietų miego vaikai tiesiog nebenori jo vakarais, o tėvai negali nė trupučio laiko skirti vienas kitam. Bet dėl vieno sutaria visi – vaikams, kaip ir suaugusiems, miegas be galo svarbus.

– Ar savo šeimoje ar aplinkoje jaučiate, kad miegas prastėja ir „nyksta“ dėl darbų, streso, atsakomybių ir t.t.? Kaip pati su tuo kovojate?

– Dėl darbų ar kitų problemų aš nestresuoju, stengiuosi save nuraminti. Moku tvarkytis su stresu, nors irgi visko būna. Kartais net padarau kokią meditaciją prieš miegą: man tai labai patinka, nors daug dažniau paskaitau knygą. Užtenka vos kelių puslapių (įprastai būnu pavargusi) ir greičiausiai užmiegu.

Apie palaimingus savaitgalių rytus

– O kaip atrodo palaimingi jūsų savaitgalių rytai?

Jei jau kalbėti apie savaitgalio rytus, gal nuskambės liūdnokai, bet niekada nesivolioju lovoje. Bent jau kokius pastaruosius dvejus metus.

Aš visuomet keliuosi pirma ir man tai fantastiškas laikas pabūti vienai, išgerti kavos, pasportuoti. Kažkada buvo laikai, kai neturėjau mažų vaikų, tada būdavo smagu pasivolioti pataluose.

Bet jei išsimiegi ir miegoti eini laiku, ryte keliesi su nauja energija ir puikia nuotaika, gali daug nuveikti.

– Ką dažniausiai valgote savaitgalio pusryčiams?

Įprasti Beatos pusryčiai būna kava ir žuvies taukai, tik vėliau jau kažką pavalgau. Na, o tobuli pusryčiai būtų avižinė košė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais