2017 02 01

Botanikos sode pražydo egzotiškieji amorfofalai

Viena įspūdingiausių akimirkų Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo oranžerijoje žiemą – leopardinio amorfofalo (Amorphophallus konjac) žydėjimas.
Amorfofalas
Amorfofalas / VDU Kauno botanikos sodo nuotr.

Apie mėnesį laiko stovėję žvakes primenantys žiedai pradėjo skleistis tik vakar, ir netrukus oranžerijoje pražys keliolika išskirtinių, egzotikos gerbėjų pamiltų amorfofalų.

Neįprasta forma, o svarbiausia – ryškus, pūvančią mėsą primenantis amorfofalo žiedyno kvapas, prilipdęs jam visai neromantišką „lavongėlės“, „velnio liežuvio“ ar „gyvatės palmės“ vardą, kasmet į oranžeriją sutraukia nemažą pulką lankytojų.

Šiemet oranžerijos kaktusyne amorfofalai išleido nuo 1 m iki 1,5 m aukščio žiedynus, kurie išsiskleidę žydės apie savaitę, o esant vėsiems, apniukusiems orams gali išsilaikyti ir iki 10 dienų. Stipriausią dvoką skleidžia patys stambiausi žiedynai, kvapas ypač sustiprėja saulėtomis dienomis ir jaučiamas net neužėjus į kaktusyno patalpą, vos pravėrus oranžerijos duris.

VDU Kauno botanikos sodo nuotr./Amorfofalas
VDU Kauno botanikos sodo nuotr./Amorfofalas

Galima išsiauginti ir patiems

„Lankytojų reakcijos būna įvairios – vieni kantriai gėrisi augalais, kiti jau nuo durų gokčioja ir raukosi“, – šypsosi oranžerijos vadovė dr. Judita Varkulevičienė. Pasak jos, egzotiškąjį amorfofalą, turint sąlygas, ne taip sudėtinga išsiauginti ir namuose. Tiesa, tam, kad augalas išaugintų didelius gumbus ir išleistų įspūdinguosius žiedynus, būtina itin puri ir derlinga žemė.

VDU Kauno botanikos sodo nuotr./Amorfofalas
VDU Kauno botanikos sodo nuotr./Amorfofalas

„Kartais klaidingai manoma, kad amorfofalo auginimas yra kažkuo baisiai sudėtingas, bet tai netiesa. Pavasarį į gerą žemę saulėtoje vietoje pasodintas gumbas išleis vieną lapą. Per vasarą gausiai tręšiamas, rudenį gumbas iškasamas ir laikomas sausai, bet šiltai, kol pradeda leisti savo puošnųjį žiedyną. Beje, žiedų skleidžiamas pūvančios mėsos kvapas yra tiek stiprus ir „lipnus“, kad laikant namuose, gali įsigerti į baldus, drabužius, ir tuomet greitai jo neatsikratysite, – perspėja specialistė.

VDU Kauno botanikos sodo nuotr./Amorfofalas
VDU Kauno botanikos sodo nuotr./Amorfofalas

Visai kas kita – stambiausio amorfofalų genties atstovo Amorphophallus titanum auginimas: šis didžiausia pasaulio gėle vadinamas augalas gali išauginti iki 3 m aukščio žiedyną, o jo gumbo skersmuo siekia iki 50 cm, svoris – 25-50 kg. „Britams prireikė 10 metų, kol jų turimas Amorphophallus titanum pradėjo žydėti. Štai išauginti ir prižiūrėti tokį milžiną – išties neeilinis iššūkis,“ – apie legendinį leopardinio amorfofalo giminaitį pasakoja J. Varkulevičienė.

Ne vieninteliai stipraus kvapo eksponatai

Botanikos sodo oranžerijoje ne vien amorfofalai pribloškia savo išskirtiniu kvapu. Štai pavasarį ypač saldžiai net kelias savaites kvepia didingos sabalpalmės žiedynai – jeigu augalas sukrauna jų 4-5, kvapas tampa net svaiginantis ir apgaubia visa oranžeriją.

Kitas stipriu, alyvas kiek primenančiu kvapu dėmesį patraukiantis augalas – ilgažiedis linkšas (jautresniems ar alergiškiems žmonėms nepatariama jo uostyti iš arti). Visai netrukus mėlynais aromatingais žiedais pražys kemeras, subtiliu aromatu einant pro šalį vilioja ir šiuo metu žydintis cintrinmedis.

Aplankyti VDU Kauno botanikos sodo oranžerijoje žydinčius amorfofalus galima III-VII, nuo 9:00 iki 17:00 val.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis