Pirmą kartą į sceną Charlie Chaplinas užlipo būdamas vos penkerių. Ponia Chaplin turėjo rūpesčių dėl balso, todėl berniukas retkarčiais pavaduodavo mamą. Jau per pirmąjį pasirodymą mažasis artistas publiką sužavėjo taip, kad į sceną netruko pasipilti monetos ir banknotai. Nuo to karto Charlie reguliariai pasirodydavo scenoje. Didžiojo karjeros šuolio artistas sulaukė būdamas 19-os – jis buvo pakviestas prisidėti prie Fredo Karno trupės, su kuria jis išmaišė visą Angliją ir ne kartą vyko gastrolių į JAV.
Tad nenuostabu, kad patraukė bendrovės „Keystoune“ prodiuserių dėmesį. Jie pasiūlė aktoriui atlyginimą, ir šis sutiko. Nuo tos dienos Charlie Chaplinui prasidėjo naujas gyvenimas.
Mažasis valkata
Iš pradžių kinematografinė karjera gerokai strigo. Studijos vadovybė turėjo pretenzijų anglui, o jis buvo nepatenkintas. Tačiau ilgainiui filmai, kuriuose vaidino Ch.Chaplinas, ėmė nešti studijai džiuginantį pelną. Tarp amerikiečių aktorius tapo tikrai populiarus. Vis dėlto nesutarimų priežastis – skirtingas požiūris į kiną ir kūrybą apskritai niekur nedingo, todėl vieną dieną Ch.Chaplinas trenkė durimis ir paliko „Keystoune“. Netrukus jau vaidino Holivude kartu su garsiuoju D.W.Griffithu įkurtoje „United Artists“ studijoje. O vėliau pradėjo dirbti savarankiškai: pats buvo aktorius, režisierius ir scenaristas.
Kurį laiką kine jis šmaikščiai kūrė įžūloko lovelaso vaidmenį, bet pačiam Ch.Chaplinui šis personažas nebuvo patrauklus. Pagaliau jis žengė visiškai naują žingsnį ir sukūrė absoliučiai kitokį tipažą – pasiūlė kinui amplua, kurį dabar įprasta vadinti „mažuoju valkata“.
Vargu ar galėtume su kuo nors supainioti tą prisukamą žaislą primenančią juokingą eiseną, neklusnias garbanas slepiantį klasikinio silueto katiliuką, lazdelę ir sodriai pusmėnuliu paryškintus antakius bei žavius juodus ūselius...
Nesileidžiant į painias kūrėjo gyvenimo užkulisių peripetijas, pakanka pasakyti, kad būtent su šiuo personažu šiandien visiems asocijuojasi Charlie Chaplino vardas. Jis pasirodė daugumoje šio kino meistro filmų ir pelnė jam visuotinę šlovę. 1917 m. už vieną iš savo filmų menininkas gavo milijono dolerių honorarą. Tais laikais tai buvo tiesiog neįsivaizduojama suma!
Suvaidinęs daugybėje filmų Ch. Chaplinas tapo tikra kino legenda. Jo nuopelnų, sukauptų per kone penkiasdešimt sėkmingos kūrybinės veiklos metų, sąraše atsidūrė daugybė įvairiausių apdovanojimų, tarp jų ir du „Oskarai“, skirti 1929 m. ir 1972 m.
Kritikos strėlės
„Diktatorius suteikia sau visišką laisvę, bet pavergia kitus“, – šie aktoriui priskiriami žodžiai gerai atspindi jo požiūrį į žmogaus, ypač kūrėjo, padėtį. Būdamas labai populiarus, Ch.Chaplinas leido sau nesirūpinti, kad kam nors jo pozicija gali nepatikti.
Deja, aktoriaus populiarumas turėjo ir tamsiąją pusę. Ne kartą jis buvo puolamas už tai, kad neva palaiko komunistinių pažiūrų nusikaltėlius ir juos remia. Būtent dėl to kai kurie Ch.Chaplino filmai buvo pašalinti iš repertuaro, o jis pats ir vėliau sulaukdavo lavinos aštrių kritikos strėlių.
Didelių nemalonumų aktoriui atnešė ir filmas „Didysis diktatorius“, kuriame jis vaidino Hitlerį. Tik vėliau, kai Vokietija užpuolė Lenkiją, Ch.Chaplino kritikų balsai pritilo. Tačiau jis ir toliau gaudavo grasinančių laiškų, kuriuos rašydavo fašistinės partijos šalininkai.
Paskutinius dešimt gyvenimo metų aktorius jau nebesifilmavo. Senatvėje įsikūrė Vevė – jaukiame ir nuošaliame Šveicarijos miestelyje. Ten per 1977-ųjų Kalėdas – nuo vaikystės liūdniausią metų šventę – Charlie ir mirė.