Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2019 09 18

Chemija – įdomus, interaktyvus ir ateitį kuriantis mokslas

Jaunąją kartą sudominti tampa vis sunkiau – apie tai kalba ir mokytojai, ir mažųjų tėvai, ir jiems skirtų programų vadovai. Tačiau galbūt viskas, ko reikia, kad vaikai domėtųsi įvairiomis sritimis, yra interaktyvumas ir nuoširdi meilė dėstomam dalykui? Apie tai, kaip patraukti moksleivių dėmesį ir juos sudominti mokslo stebuklais bei kodėl vaikus šiandien reikia ruošti nežinomybei, kalbamės su Ogmios mieste įsikūrusios mokslinių renginių vaikams ir jų tėvams organizatorių komandos „Mėgintuvėlis.lt“ vadove dr. Renata Česūniene.
Chemija – įdomus, interaktyvus ir ateitį kuriantis mokslas
Chemija – įdomus, interaktyvus ir ateitį kuriantis mokslas / Partnerio nuotr.

Veikti skatina ne tik mokinių, bet ir mokytojų susižavėjimas

„Mėgintuvėlis.lt“ vadovės teigimu, ji drauge su komanda per savo veiklos laikotarpį spėjo aplankyti mokyklas, esančias visuose Lietuvos kampeliuose, o keliones tęsti labiausiai skatina ir į priekį gena tai, kad edukacinės veiklos palieka įspūdį ne tik vaikams, bet ir pedagogams. „Labai džiaugiuosi, kad pradinių klasių mokytojos visada pagiria ir pasidžiaugia įdomiosios chemijos pamoka. Jos mielai skaito Mėgintuvėlio knygeles bei su vaikais išbando pateiktus eksperimentus. Na, o štai į „Mėgintuvėlio laboratoriją“ atvyksta mokytojos, kurios ieško, kaip praturtinti pamokas eksperimentais, nauja patirtimi bei įdomia vieta, veiklomis. Tai veiklios mokytojos, ieškančios įdomaus turinio bei naujų potyrių, o ir aš pati iš jų norėčiau daug ko išmokti“, – tikina dr. Renata Česūnienė.

Partnerio nuotr./Chemija – įdomus, interaktyvus ir ateitį kuriantis mokslas
Partnerio nuotr./Chemija – įdomus, interaktyvus ir ateitį kuriantis mokslas

Anot pašnekovės, labiausiai jai patinka stebėti mokytojų nuostabą, kai šie, pasibaigus eksperimentams, nuoširdžiai paklausia, kaip viso užsiėmimo, trunkančio net dvi valandas, metu jai pavyko išlaikyti vaikų dėmesį. „O juk tai taip lengva! Nes įdomu, nauja ir leidžia patiems prisiliesti prie mokslo. Įprastai tokio išvažiuojamojo užsiėmimo metu atliekame 4–5 eksperimentines dirbtuves, kurių metu vaikai patys daro eksperimentus. Tos 2 valandos prabėga labai greitai ir yra kupinos daug gerų emocijų. Juk mes dovanojame žmonėms ne tik žinias, bet ir džiaugsmą, gražią, estetišką laboratoriją ir meilę mokslui!“ – tikina dr. Renata Česūnienė ir priduria, jog „Mėgintuvėlis.lt“ ne veltui savo šūkiu laiko frazę „mokslo virusas plinta“. Juk tereikia apsilankyti viename užsiėmime ir tu – jau užsikrėtęs.

Partnerio nuotr./Chemija – įdomus, interaktyvus ir ateitį kuriantis mokslas
Partnerio nuotr./Chemija – įdomus, interaktyvus ir ateitį kuriantis mokslas

Ateitis jau čia, tik kol kas – sunkiai įperkama

Pasak specialistės, moksleiviui, besidominčiam chemijos mokslo sritimi ir trokštančiam daugiau žinių, nei dėstoma mokyklos kurso metu, yra suteikiamos visos galimybės jų gauti. Anot jos, tie, kurie serga mokslu, viską randa patys, o interneto platybėse yra tiek daug informacijos, jog svarbiausia – nepasiklysti. „Ten pakanka tik įnerti, o jau po trumpo laiko pamatai, kad įstrigai ir tikslą, ko ieškojai, pamiršai. Rekomenduočiau vaikus pratinti prie e-mokymo teikiamų galimybių, nes ten turinys yra recenzuojamas ir logiškai, nuosekliai pateikiamas su įvairiomis užduotimis bei grįžtamojo ryšio formomis. Vaikams, kurie jau supranta anglų kalbą, rekomenduočiau paieškoti Khan Acedemy arba panašių mokymosi platformų“, – tikina pašnekovė ir priduria, jog ateitis jau čia, tik kol kas dar sunkiai įperkama, nes dirbtinį intelektą mokinio progresui stebėti naudojančios platformos kainuoja gana daug. „Šiuo metu testuojame vieną sistemą sukurtą Skandinavijoje ir, patikėkite, ji daro stebuklus – matuoja ne tik, kaip įsisavinai medžiagą, bet ir klausia, ar pasitikėjai savimi atsakydamas į klausimus. Ir jei esi atviras, tai išmokimas garantuotas“, – teigia dr. Renata Česūnienė.

Partnerio nuotr./Chemija – įdomus, interaktyvus ir ateitį kuriantis mokslas
Partnerio nuotr./Chemija – įdomus, interaktyvus ir ateitį kuriantis mokslas

Vaikus reikia ruošti ateities nežinomybei

Pašnekovė teigia, jog keičiantis laikams vaikus reikia mokyti dirbti tarpdiscipliniškai – jungiant skirtingas mokslo sritis, suteikiant jiems įvairių žinių, o STEAM (angl. Science, Technology, Engineering, Arts, Maths) yra tam artimiausia koncepcija. „Daugelį metų švietimo sistema ruošdavo mūsų vaikus ateičiai, o ta ateitis buvo labai aiški. Jei gerai mokysiesi – būsi gydytoju, o jei esi sportiškas ir protingas – gaisrininku arba policininku. Na, o tiems, kurie nesimokydavo ir nelankydavo pamokų, buvo ruošiama kiemsargio pozicija. Apibendrinant, mokytojai, kartu su tėvais, ruošdavo vaikus geram darbui“, – pasakoja „Mėgintuvėlis.lt“ vadovė. „Šiandien, būdami tokiame inovacijų, technologijų vystymosi tempe, mes, mokytojai, susiduriame su problema, nes tiesiog nebeįsivaizduojame, kas bus po 10, 20 metų. Tad kokiam geram darbui vaikus ruošti galime dabar? Štai čia ir ateina STEAM, nes jis persmelkia kiekvieną mūsų gyvenimo dalį ir mokydami savo vaikus jungti taškus, gebėti įžvelgti problemas, jas apsirašyti ir subūrus komandą išspręsti, ugdome ateities kompetencijas“, – tikina dr. Renata Česūnienė ir priduria, jog, jos manymu, STEAM dažnai yra klaidingai vertinamas kaip mokymo dalykų rinkinys, tačiau tai apima gerokai daugiau – socialinius įgūdžius, empatiją, lyderystės suvokimą, kritinį mąstymą ir daug kitų komponentų.

Partnerio nuotr./Chemija – įdomus, interaktyvus ir ateitį kuriantis mokslas
Partnerio nuotr./Chemija – įdomus, interaktyvus ir ateitį kuriantis mokslas

Pašnekovė dalinasi naujiena, jog jau šį rudenį „Mėgintuvėlis.lt“ pristatys „STEAM+“ būrelį. „Mėgintuvėlio laboratorijoje dabar vyksta STEAM eksperimentai, labai mėgstu stebėti, kaip jie keičiasi, auga ir tobulėja. Jau žinome, kad duosime vaikams atskleisti save įvairiais būdais. Planuojama, kad būrelio metu vaikai tyrinės aplinką, atliks gamtos mokslų eksperimentus, konstruos naudodami inžinerines žinias bei įgūdžius, domėsis menu, skaičiuos, galvos ir netgi ieškos savo būsimos profesijos“, – tikina dr. Renata Česūnienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos